بحران زدگی سرمایه داری جهانی و نظام سینمایی آمریکا در اعتصابات اخیر نمایان شد

منتقد سینما گفت: بحران زدگی سرمایه داری جهانی و نظام سینمایی آمریکا در اعتصابات اخیر نمایان شد.

به گزارش سادس آرش فهیم در گفتگو با خبرنگار سراج۲۴ اظهار داشت: اعتصابات گسترده بازیگران سینمای آمریکا بیش و پیش از هر چیزی نشانه بحران زدگی کلان سرمایه داری جهانی و نظام سینمایی آمریکاست.

وی افزود: مهم‌ترین کارکرد هالیوود در یک قرن اخیر، ذائقه سازی و تلقین سبک زندگی در جهت منافع شرکت های چند ملتی و جنگ سالار در جهان بوده است. اما همان افرادی که به عنوان بازیگر در خدمت این کارخانه رویاسازی بودند امروز نه تنها هالیوود را به رویای تسخیر جهان نزدیک نکردند بلکه خودشان به عامل توقف و بحران در این کارخانه تبدیل شدند.

نقاد سینما بیان داشت: اعتصاب اخیر که در تاریخ هالیوود کم سابقه بوده است، گویای آن است که اغلب بازیگرها در هالیوود نقش کارگر دارند و صاحبان کمپانی ها و استودیوها سال ها به استثمار و استفاده ابزاری از آن ها مشغول بوده اند.

وی عنوان داشت: مالکان و مدیران بیشتر کمپانی های هالیوودی که امروز با این اعتراضات مواجه شده اند، اشراف یهودی تبار و سرمایه دارهای صهیونیست هستند که مانند زالو مشغول مکیدن خون ملت های جهان و برافروختن جنگ و گسترش استعمار و غارت گری هستند. مانند آنچه فران درشر رئیس انجمن بازیگران آمریکا که در کنفرانس مطبوعاتی اعلام برنامه اعتصابات که روز پنجشنبه برگزار شد، گفت: «ما قربانی یک مجموعه حریص هستیم.»

فهیم تصریح کرد: این ماهیت و ذات نظام سرمایه داری مدرن با محوریت سرمایه داران صهیونیست و یهودی تبار و صاحب قدرت و نفوذ در آمریکا است که از درون دچار پوسیدگی و فروپاشی است و هالیوود هم به عنوان دستگاه رویاساز این نظام سلطه گر، حالا این گونه با چالش از سوی همکاران خودش مواجه شده است.

وی تشریح کرد: نکته مهم این است که توقف پروژه های هالیوودی خسارت مالی بسیاری به استودیوها و کمپانی های سینمایی آمریکا وارد می کند. به همین دلیل هم این اعتصابات یک تهدید و محدودیت برای آمریکا محسوب می شود.

این منتقد اضافه کرد: این قضیه قابل مقایسه با ایران نیست. چون در ایران سینما از نظر اقتصادی وابسته به دولت است و چنانچه روزی شاهد اعتصاب بازیگرها باشیم، به سود دولت و نظام اقتصادی ما خواهد بود. به ویژه اینکه ۹۰ درصد فیلم ها فقط باعث ضرر و زیان مالی هستند و حتی سرمایه اولیه خودشان را هم برنمی گردانند و بنابراین کاهش تولیدات سینمایی اتفاقا به سود دولت خواهد بود. اما در آمریکا، آثار سینمایی سود سرشاری برای اقتصاد آمریکا در پی دارند و این اعتصابات، آسیب زیادی به اقتصاد آمریکا وارد خواهد کرد.

فهیم خاطرنشان کرد: نکته قابل تأمل این است که نظام سینمایی آمریکا و برخی عوامل و هنرمندانش طی سال های اخیر در تقابل با ایران بوده اند و برخی از هنرمندان هالیوودی از حامیان آشوب و ناآرامی در ایران هستند و بعضی محافل و مراسم برخاسته از سینمای آمریکا نیز از فیلم ها و سینماگران ضدایرانی تقدیر کرده اند (مثل تولید و اعطای جایزه اسکار به فیلم ضدایرانی آرگو و یا حمایت برخی سلبریتی ها و فیلمسازان هالیوودی از اغتشاشات پاییز سال ۱۴۰۱ ایران) اما گویی دست روزگار قصد انتقام از هالیوود را دارد و حالا خودشان گرفتار شرایط بحرانی شده اند.

وی یادآور شد: فرانسه هم در حوزه سینما طی دو دهه اخیر سوگیری شدیدی علیه ایران داشته است و بعد از آمریکا، دومین کشور در زمینه تولید محصولات سینمایی ضدایرانی یا دخالت در امور داخلی ایران به شمار می رود. جالب این است که سینمای فرانسه هم در یک ماه اخیر تحت الشعاع آشوب ها آن کشور، بسیار متضرر شده است و حتی یکی از سالن های سینمایی قدیمی و مهم فرانسه در آتش اغتشاشات سوخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *