ورناصری: داروهای اساسی به بازار سیاه راه یافته است

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کمبود دارو به‌ ویژه داروهای بیماران خاص، گرانی آن و توزیع نشدن عادلانه در کشور موجب عرضه داروهای اساسی به بازار سیاه شده است.

به گزارش سادس، علیرضا ورناصری در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس، بیان کرد: ملت سربلند ایران با بصیرت و آگاهی مثال زدنی اجازه نفوذ عوامل نظام پرنیرنگ سلطه را در صفوف منسجم خود نداده است. ضمن تبریک سالروز ولادت با سعادت حضرت زینب (س) و روز پرستار انتظار می رود وزارت بهداشت و درمان به‌عنوان مدعی سلامت جامعه توجه داشته باشد که آشفتگی بازار دارو و گرانی داروها یکی از اصلی ترین موارد شکایت مردم است و علیرغم کاهش تورم ماهانه، در یک ماه گذشته تورم بخش درمان و بهداشت به شکل بی سابقه ای رکورد زده است به نحوی که میزان گرانی این بخش حتی از بخش خوراکی ها و آشامیدنی ها هم بیشتر شد.

وی در ادامه اظهار کرد: کمبود دارو به‌ ویژه داروهای بیماران خاص، گرانی آن و توزیع نشدن عادلانه در کشور موجب عرضه داروهای اساسی به بازار سیاه شده و چند نرخی شدن قیمت دارو به مرور به بروز و گسترش بی اعتمادی و سردرگمی مردم نسبت به سیاست ها و رویکردهای کلان کشور دامن خواهد زد.

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس تصریح کرد: می طلبد در شرایط حساس کنونی کشور بر ضرورت تامین پایدار دارو نظارت بیشتری شود و متولیان نظارتی وزارت بهداشت، با سرعت و بدون ملاحظه اعمال قانون کنند و اجازه ندهند دلالان بازار دارو با جان و سلامتی مردم بنا بر منافع خود بازی کنند.

وی معلمان حق التدریس را مظلوم دانست که با حقوقی ماهانه کمتر از یک میلیون  تومان که آن هم ممکن است با چند ماه تاخیر به دستشان برسد، روزگار می گذرانند و آنجا که مدارس به دلیل مشکلات بودجه از این گروه از معلمان استفاده می کنند، هیچ کس معترض نیست، اما در شرایطی که پای استخدام به میان می آید، می گویند که معلمان حق التدریس صلاحیت استخدام بدون آزمون را ندارند و باید محک زده شوند این در حالی است که این عزیزان در شرایط دشوار کرونا و بعد از سال ها شاید نتوانند در قالب پاسخ به چند سوال کلیشه ای، سربلند از آزمون بیرون آیند و در این میان تجربیات آنها در کلاس درس و نحوه برخورد و رفتار با دانش آموزان که هر یک از خلق و خوی متفاوتی برخوردارند، نادیده گرفته شود.

وی در ادامه تاکید کرد: هر چند دولت با وجود مشکلات اقتصادی و وضعیت بودجه کشور با استخدام معلمان حق التدریس بار سنگین مالی را باید تا بازنشستگی این افراد به دوش بکشد، اما اگر نگاه منصفانه داشته باشیم، معلمانی که سال ها در عرصه علم آموزی تلاش کرده اند نیز دارای حقوقی هستند و انتظار دارند این حق و تلاش های آنها دیده شود. شاید اگر در گذشته های دور، آینده نگری صورت می گرفت و معلمان بدون ضوابط و شرایط و خارج از چارچوب قانون به چرخه تدریس وارد نمی شدند و در بدنه وزارت آموزش و پرورش قرار نمی گرفتند اکنون دولت می توانست با آسودگی خاطر و بر اساس آنچه که در قانون برای استخدام معلمان به دو شیوه ورود به دانشگاه فرهنگیان و آزمون استخدامی دستگاه های دولتی مشخص شده است، نیاز خود را برطرف کند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه تصریح کرد: مشکلاتی چون اشتغال جوانان و بانوان، معضلات ریزگردها، فرهنگی و اجتماعی، پروژه های نیمه تمام، جاده های مواصلاتی، اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری، تنش های آبی و مشکلات امنیتی نیاز به چشم انداز و نقشه راه مشخص ومدون دارد که به علت عدم توان و عدم همراهی مدیریت ارشد استان خوزستان در شرایط فعلی دور از دسترس است بنابراین به تذکرات دلسوزانه نمایندگان مردم و سایر امنای نظام در استان توجه عملی شود.

وی افزود: بیکاری ۴۳.۷ درصدی حوزه انتخابیه با بهره گیری از ظرفیت های موجود منطقه به‌ویژه صنایع پایین دستی نفت، کشاورزی، شیلات، گردشگری در کوتاه مدت قابل حل بوده می طلبد به وزرای مربوطه در این مورد تذکرات لازم داده شود.

وی در پایان با اشاره به حادثه اخیر شهر ایذه ضمن تسلیت به خانواده محترم حادثه دیدگان، بیان کرد: انتظار داریم عاملان حادثه شناسایی و مجازات شوند و اهتمام لازم برای رفع محرومیت آن شهر که همجوار ما و دارای اشتراکات فراوان با حوزه انتخابیه بنده است به صورت ضربتی انجام و اقدام شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *