دستگیری افغان‌های سارق منازل شمال پایتخت

 تعدادی جوان افغان که با حمله به خانه‌های زنان پولدار پایتخت دست به سرقت می‌زدند، توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند.

به گزارش سادس به نقل ازپایگاه خبری پلیس، ۱۸ بهمن ماه سال گذشته از طریق مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ وقوع یک فقره سرقت منزل در منطقه مینی سیتی به کلانتری ۱۶۴ قائم اعلام شد.

با حضور مأموران کلانتری در محل و انجام تحقیقات اولیه مشخص شد که چند جوان افاغنه با تهدید چاقو و قمه ، اقدام به بستن دست و پای شاکی و مادرش کرده و در ادامه وجوهات نقد داخل خانه و همچنین طلا و جواهرات شاکی و مادرش را سرقت کردند.

 با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع “سرقت به عنف منزل” و به دستور بازپرس شعبه اول دادسرای ناحیه ۳۴ تهران ، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات مالباخته
شاکی پرونده پس از حضور در پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : چند روز پیش ، چند جوان افاغنه به عنوان گچ کار به منزل من آمدند و طی این چند روز در خانه من حضور داشتند ؛ من نیز به همراه مادرم به تنهایی زندگی می کنم و آنها در طی این چند روز متوجه این موضوع شده بودند ؛ حدودا ساعت ۲ بامداد  ۰۸/۱۱/۱۳۹۴در حالی که بواسطه انجام گچ کاری ، من و مادرم داخل یکی از اتاق ها در حال استراحت بودیم ، متوجه باز شدن در خانه شدم ؛ از اتاق بیرون آمدم تا موضوع را بررسی کنم که ناگهان دو نفر از کارگران افاغنه به نام های “علیرضا” و “نعیم” به سمت من حمله ور شده و با تهدید چاقو مرا مجبور به سکوت کردند ؛ آنها ابتدا دست و پا و دهان من و مادرم را بسته و داخل یکی از اتاق ها حبس کرده و سپس اقدام به سرقت تمامی طلا و جواهرات و همچنین وجه نقد داخل خانه به ارزش تقریبی ۴۰ میلیون تومان کرده و سپس از خانه خارج شدند.

وقوع سرقت مشابه
با آغاز رسیدگی به پرونده سرقت به عنف منزل در منظقه مینی سیتی و در شرایطی که کارآگاهان بدنبال شناسایی مخفیگاه متهمان و دستگیری سارقان آن بودند ، وقوع سرقت مشابه دیگری این بار در منطقه فرمانیه – خیابان دیباجی شمالی به پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام شد که طی آن چند جوان افاغنه به همان شیوه و شگرد اقدام به سرقت ۱۵۰ میلیون تومانی کرده بودند.

با حضور کارآگاهان در محل سرقت اخیر در منطقه فرمانیه و انجام تحقیقات اولیه مشخص شد که در این خانه ، شاکی به همراه مادر و خواهر کوچکترش زندگی می کند.

شاکیه در اظهاراتش به کارآگاهان گفت:حدودا ساعت ۱۲:۰۰ ،  دوم اسفند ماه سال گذشته متوجه سر و صدای مادرم از داخل اتاق پذیرایی شدم ؛ قصد خارج شدن از اتاق خود را داشتم که ناگهان یک نفر از پشت سر به من حمله ور شد و با چاقو مرا تهدید کرد که “صدایت در نیاید” . بسیار ترسیده بودم ؛ زمانی که داخل اتاق پذیرایی آورده شدم ، مادرم را مشاهده کردم که با دست و پای بسته شده بر روی صندلی قرار داشت و یک جوان افغان نیز با چاقو بالای سرش ایستاده بود ؛ خواهر کوچکترم نیز داخل یکی دیگر از اتاق ها حبس شده بود . سارقان با رشته ای پلاستیکی ، دستانم را از پشت سر و دهانم را نیز با پارچه ای بستند تا مانع از کمک خواستن من شوند ؛ آنها پس از بریدن طلا و جواهرات داخل دستان من و مادرم به سراغ گاو صندوق رفته ، طلا و جواهرات و همچنین وجوه نقد داخل آن را سرقت کرده و از محل متواری شدند.

دستگیری سه عضو گروه سارقان:

کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی با اطمینان از انجام دو سرقت توسط یک گروه از سارقان ، دستگیری “علیرضا . ” (۲۷ ساله) و “نعیم . ” (۲۵ ساله) را در دستور کار خود قرار دادند.

با شناسایی مخفیگاه “علیرضا” در شهرستان ورامین – منطقه خیرآباد ، کارآگاهان به این محل مراجعه و در تحقیقات پلیسی اطلاع پیدا کردند که علیرضا از این محل متواری شده است ؛ با انجام اقدامات دقیق پلیسی ، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که “علیرضا” پس از متواری شدن از منطقه خیرآباد ، به تازگی و به عنوان نگهبان در یک مجتمع مسکونیِ در حال ساخت و ساز مشغول به کار شده است که بلافاصله کارآگاهان با شناسایی دقیق این محل در منطقه سعادت آباد ، در تاریخ ۱۲/۰۲/۱۳۹۵ موفق به دستگیری علیرضا شدند.

با دستگیری “علیرضا . خ” به عنوان سرکرده گروه ، مخفیگاه دو متهم دیگر پرونده به نام های “نعیم . ” و “فرید . ” (هر دو نفر ۲۵ ساله) در یک خانه مجردی در منطقه خیرآباد شناسایی و در همان تاریخ دستگیر و به پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند.

شناسایی تعداد دیگری از شکات و مالباختگان:
در بازرسی از مخفیگاه متهمان ، کارآگاهان موفق به کشف تعدادی گوشی تلفن همراه و همچنین مقادیری طلا و جواهرات شدند که آنها صراحتا به مسروقه بودن تمامی این اموال اعتراف کردند ؛ همچنین یک دستگاه موتورسیکلت نیز  از آنها کشف شد که در بررسی سوابق موتور سیکلت مشخص شد که دارای سابقه سرقت در شهرستان ورامین است.

یکی از مالباختگان که متهمان در منطقه اوشان اقدام به زورگیری گوشی تلفن همراه و یک رشته گردنبند طلا از وی کرده بودند ، پس از حضور در پایگاه یکم پلیس آگاهی و شناسایی دقیق متهمان به کارآگاهان گفت :  عصر سیزدهم بهمن ماه سال گذشته  با خودرو شخصی خود وارد پارکینگ مجتمع شدم ؛ همزمان با ورود به پارکینگ ، جوانی افاغنه نیز در حال زدن برچسب آگهی بر روی دیوار مجتمع مسکونی ما بود . داخل پارکینگ و به محض پیاده شدن از ماشین ، ناگهان همان جوان افاغنه را با چاقو در مقابل خود مشاهده کردم ! قصد فریاد زدن داشتم که این شخص با ضربه ای شدید که به صورتم زد مرا بر روی زمین انداخت و با تهدید چاقو اقدام به سرقت گوشی تلفن همراه و یک رشته گردنبند طلا از من کرد و به سرعت از محل متواری شد. 

مالباخته ای دیگر که متهمان در شهرستان ورامین اقدام به سرقت موتورسیکلت و دیگر اموال وی و همسرش کرده بودند ، پس از شناسایی آنان در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : به همراه همسرم [داخل خانه سرایداری محل زندگی خود در یک گاوداری ] در حال استراحت بودیم که متوجه ورود یک نفر از طریق دیوار به داخل گاوداری شدم ؛ با باز شدن دربِ گاوداری چند نفر دیگر نیز وارد شده و با تهدید چاقو و قمه مرا مجبور به تسلیم کردند . آنها دست و پای من و همسرم را داخل اتاق نگهبانی بسته و در ادامه اقدام به سرقت گوشی تلفن همراه ، طلا و جواهرات متعلق به همسرم ، مبلغ ۴۰۰ هزار تومان پول و همچنین موتورسیکلت [ طرح ] هوندا ۱۲۵ متعلق به گاوداری کرده و از محل خارج شدند.

در ادامه رسیدگی به پرونده و با شناسایی تعداد دیگری از مالباختگان و شناسایی دقیق آنان ، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که متهمان با استفاده از موتورسیکلت هوندا ۱۲۵ قرمز رنگ سرقت شده از گاوداری و همچنین به صورت پیاده نیز اقدام به انجام چندین فقره زورگیری و انجام سرقت های به عنف گوشی های تلفن همراه و طلا و جواهرات از افراد پیاده و رهگذر کردند که تعدادی از این مالباختگان شناسایی و به پایگاه یکم پلیس آگاهی دعوت شدند.

سرهنگ کارآگاه کرم یوسف وند ، رئیس پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر گفت : با توجه به شناسایی دقیق متهمان توسط تعدادی از شکات و مالباختگان ، کشف اموال مسروقه و به جهت شناسایی سایر جرایم ارتکابی ، قرار قانونی از سوی مقام قضائی صادر و متهمان جهت انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار داده شدند لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که توسط چند جوان افاغنه و به شیوه و شگردهای مختلف مورد تهدید ، زورگیری ، سرقت اموال و … قرار گرفتند دعوت می شود تا جهت شناسایی متهمان و پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ در اتوبان شهید صدر – مسیر شرق به غرب – ابتدای خیابان قلندری شمالی مراجعه کنند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *