سرکشی به حسابهای بانکی آغاز شد؟

اظهارات برخی افرادی که از دریافت یارانه کنار گذاشته شده‌اند، حکایت از آن دارد که گردش حساب بانکی آنها عامل قرار گرفتن در لیست مشمولان حذف یارانه شده است.

به گزارش سادس به نقل ازرویکرد، این موضوع البته از سوی مقامات دولتی تأیید نشده است. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که مسئول تهیه فرمول شناسایی پردرآمدها برای حذف از لیست یارانه‌بگیران به شمار می‌رود، اعلام کرده است که اجازه ورود به اطلاعات حساب افراد داده نشده و دولت بانک‌های اطلاعاتی دیگر را به‌کار گرفته است.

نحوه شناسایی پردرآمدها برای حذف از لیست دریافت‌کنندگان یارانه به مسئله‌ای پر حاشیه برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تبدیل شده است. نمایندگان مجلس در بودجه سال۹۵ دولت را مکلف به قطع یارانه ۳دهک بالا که جمعیتی ۲۴میلیون‌نفری را شامل می‌شود، کرده‌اند.

احمد‌میدری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از نبود اطلاعات کافی برای شناسایی گروه‌های مشمول قطع یارانه خبر داده است. به گفته این مقام مسئول، ورود به اطلاعات حساب‌های بانکی از سوی رئیس‌جمهور ممنوع شده است و سایر بانک‌های اطلاعاتی موجود که حدود ۵۰ بانک اطلاعاتی است، اطلاعات کاملی از میزان درآمد و هزینه افراد به‌دست نمی‌دهد. احمد توکلی نماینده مجلس نهم معتقد است که دولت در این زمینه محرم است و به مانند سایر کشورها که اطلاعات گردش مالی افراد را در اختیار دارند، می‌تواند از اطلاعات حساب بانکی افراد مطلع شود.

روز گذشته ایسنا در گزارشی از اظهارات برخی افراد منتشر کرد که می‌گویند به‌دلیل گردش بالای حساب بانکی مشمول حذف از لیست یارانه‌بگیران شده‌اند. برخی از حذف‌شدگان از یارانه نقدی اعلام کرده‌اند که بعد از قطع یارانه و ثبت اعتراض خود در سامانه yaraneh۱۰.ir در تماسی که به‌منظور رسیدگی به شکایت با آنها گرفته شده، اعلام کرده‌اند که برخی افراد حاضر در جمع یارانه این خانوار از گردش مالی و حساب بانکی خوبی برخوردارند یا اینکه سود بانکی مناسبی دریافت می‌کنند. همچنین فرد دیگری اعلام کرد که یارانه وی قطع و دلیل آن «بالا بودن گردش مالی» اعلام شده است.

مسئولان دولتی سرکشی به حساب‌های بانکی را تأیید نکرده‌اند و بارها از عدم ورود به حساب‌ها سخن گفته‌اند. رئیس‌جمهور پیش‌تر در مقابل پیشنهادها برای سرکشی به‌حساب یارانه‌بگیران با تأکید بر بررسی‌های زیاد انجام شده برای شناسایی پردرآمدها، اعلام کرده بود که برای شناسایی همه افراد نیاز به یک راه یعنی سرک کشیدن به زندگی خصوصی و اموال وجود دارد؛ اما وی محکم در مقابل این موضوع ایستاده و با وجود اینکه می‌تواند در بخشی هم به نفع دولت تمام شود تاکنون با آن موافقتی نکرده است.

روحانی معتقد است که سرکشی به زندگی شخصی مردم اقدامی است که ضرر آن از منفعتش بیشتر است.مدیران شبکه بانکی به‌عنوان طرف اصلی بررسی حساب‌های بانکی نیز بر عدم‌مراجعه به این حساب‌ها در این مورد تأکید دارند و رئیس‌کل بانک مرکزی این موضوع را تضمین کرده است.

سیف با اعلام اینکه بانک مرکزی محافظ اطلاعات و حساب‌های بانکی مردم است، تأکید دارد که هیچ‌کسی نمی‌تواند از اطلاعات سپرده‌ها و نظام بانکی اطلاعی پیدا کند. با این حال وی در این میان استثنا قائل شده و گفته مگر اینکه حکم قانونی در این زمینه وجود داشته باشد.اکبر کمیجانی، قائم‌مقام بانک مرکزی نیز با تأکید بر این موضوع که سیاست دولت، عدم‌مراجعه به حساب‌های بانکی مردم است، یادآور شد که این اطلاعات محرمانه‌ای است که در اختیار شبکه بانکی قرار داشته و کسی نمی‌تواند از آن استفاده کند.

Share/Save/Bookmark
دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *