تبعات توقف پروژه مسکن مهر

براساس مصوبه مجلس و در سایه بی‌علاقگی دولت به ادامه پروژه مسکن مهر، با اتمام واحدهای نیمه‌کاره باقی مانده، دیگر قرار نیست که ساخت و ساز جدیدی در قالب این پروژه انجام شود.

به گزارش سادس به نقل ازخبرگزاری تسنیم، براساس مصوبه مجلس و در سایه بی‌علاقگی دولت به ادامه پروژه مسکن مهر، با اتمام واحدهای نیمه‌کاره باقی مانده، دیگر قرار نیست که ساخت و ساز جدیدی در قالب این پروژه انجام شود، این در حالی است که براساس نظر کارشناسان تقاضای انباشته زیادی در این بازار وجود دارد و از سوی دیگر نیاز سالانه کشور به مسکن حدود ۵/۱ میلیون واحد برآورد می‌شود، با توقف این پروژه ساخت انبوه به باور کارشناسان شاهد افزایش مجدد تقاضا در کنار تقاضای انباشته و از سوی دیگر کاهش عرضه خواهیم بود که می‌تواند با بر هم زدن تعادل فعلی عرضه و تقاضا مشکل کمبود مسکن را وارد فاز تازه‌ای کند، مسئله‌ای که باعث افزایش نگرانی کارشناسان شده است.

کارشناسان اقتصاد مسکن بر این اعتقاد هستند توقف مسکن مهر، در حالی که جایگزینی برای آن پیش‌بینی نشده می‌تواند موجب افزایش تقاضا شود و در حالی که عرضه مناسبی انجام نمی‌شود، این روند می‌تواند رشد مجدد قیمت‌ها را به دنبال داشته باشد و این در حالی اتفاق می‌‌افتد که قدرت خرید متقاضیان واقعی مسکن بهبود نیافته است. ابزار نگرانی کارشناسان از احتمال افزایش قیمت‌‌ها در حالی بیان می‌شود که حسین عبده‌تبریزی، مشاور وزیر راه و شهرسازی هم از برنامه‌هایی برای تحریک تقاضا در بازار خبر داده است. مجموع اتفاقاتی که در حوزه مسکن در جریان است نشان می‌دهد به احتمال زیاد، این بازار همچنان از مشکل ساختاری خود، یعنی کمبود عرضه متناسب با قدرت خرید متقاضیان رنج خواهد برد. در حال حاضر برخی آمار نشان می‌دهد که در بخش مسکن مازاد عرضه وجود دارد، اما نکته مهم این است که این مازاد عرضه در دو بخش اتفاق افتاده است. بخش مهمی از آن در مناطقی از شهر‌های بزرگ قرار دارد که متقاضیان طبقه متوسط اساسا قدرت خرید آن را ندارند و بخشی کم‌تری هم به مسکن‌های ساخته شده در محله‌های دور دست شهرهای بزرگ بر‌می‌گردد که باز هم طبقه متوسط که متقاضی اصلی در بازار مسکن فعلی کشورمان به شمار می‌روند، تمایلی برای خرید آن نخواهد داشت.

طرح مسکن نباید متوقف می‌شد

کارشناسان مسکن بر این باورند طرح مسکن مهر به عنوان تنها پروژه برای عرضه انبوه نباید تا زمانی که طرحی جایگزین که نواقص آن را رفع می‌کرد و از نقاط قوت‌اش استفاده می‌کرد در دستور کار قرار می‌گرفت، متوقف می‌شد، چرا که تعادل نسبی ایجاد شده از طریق این پروژه در بازار با این اقدام بر هم می‌خورد.

مصطفی قلی خسروی، کارشناس مسکن در‌این‌باره با بیان اینکه طرح مسکن در اوج جهش قیمت‌ها در بازارمسکن توانست، مانند یک متعادل کننده عمل کند،گفت: «توقف مسکن مهر در شرایطی که جایگزینی برای این اهرم مناسب متعادل کننده عرضه و تقاضا رونمایی نشده، می‌تواند تعادل عرضه و تقاضا را در این بازار بر هم بزند.»

این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه در حال حاضر شاهد عدم توازن عرضه و تقاضا در بازار هستیم، افزود: «نواقص و مشکلات مسکن مهر در مقایسه با وسعت این پروژه و همچنین نقش مهمی که در بازار مسکن کشورمان بازی می‌کند در حدی نیست که توقف آن را توجیه کند. این پروژه صرفا با یک چکش کاری کوچک و کارشناسی می‌تواند راهکاری مناسب برای پاسخ به تقاضای انباشته در بازار باشد و من به عنوان یک کارشناس منطق توقف این پروژه را درک نمی‌کنم.»

وی نسبت به افزایش کاذب قیمت‌ها در بازار مسکن بعد از توقف این پروژه هشدار داد و افزود: «دولت اگر هم نمی‌خواهد پروژه مسکن مهر را دنبال کند باید هر چه سریع‌تر و در فاصله‌ای بسیار کوتاه، یعنی تا قبل از اتمام واحدهای باقی مانده مسکن مهر، جایگزینی در حد همین پروژه برای آن معرفی کند در غیر این صورت بازار مسکن ملتهب خواهد شد.»

مجتبی بیگدلی، کارشناس بازار مسکن در این باره با بیان اینکه تا زمانی که طرح جدید جایگزین برای مسکن مهر که هدف آن تامین مسکن اقشار کم درآمد باشد آغاز نشده،  نباید طرح مسکن مهر متوقف شود،گفت: «با وجود اینکه دولت یازدهم طرح مسکن اجتماعی را جایگزین طرح مسکن مهر معرفی کرده و بارها مسکن مهر را اقدامی نابجا دانسته است، اما عملا می‌بینیم که با گذشت ۳ سال هیچ اقدام عملی برای آغاز طرح مسکن اجتماعی نیز صورت نگرفته است. در چنین شرایطی کنار گذاشته شدن طرح مسکن مهر و جایگزین نشدن طرح جدید موجب افزایش تقاضا و رشد قیمت‌ها در آینده خواهد شد.»

این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه مهم‌ترین مشکل کشور مسکن و اشتغال است، گفت: «شاخه‌های شغلی  متنوعی با بخش مسکن در‌ارتباط هستند، پس وقتی اقتصاد کشور و بخش مسکن در رکود به سر می‌برد اشتغال با مشکل اساسی مواجه می‌شود، بنابراین دولت می‌تواند همانند سایر بخش‌ها که بانک‌ها به آنها تسهیلات مناسب ارایه می‌کنند به بخش مسکن نیز تسهیلات مناسب ارایه کنند تا ساخت و ساز از رکود خارج شود.»

محمدرضا رضایی کوچی،رییس کمیسیون عمران مجلس هم با بیان اینکه  با توجه به اینکه طرح مسکن مهر برای کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه مصوب شده بود توقف آن بی‌برنامگی در حوزه مسکن را در پی خواهد داشت، گفت: «دولت برنامه مشخصی در حوزه تامین مسکن اقشار متوسط و ضعیف جامعه ندارد، با توقف ساخت مسکن مهر دغدغه‌های بسیاری برای خانه‌دار شدن مردم ایجاد خواهد شد.»  وی با اشاره به اینکه نمی‌توان مشکلات موجود در طرح مسکن مهر انکار کرد، افزود: «دولت به جای پاک کردن صورت مسئله، باید به رفع مشکلات آن بپردازد. باید بدانیم با توقف این طرح تامین مسکن برای بسیاری از اقشار جامعه با توجه به انباشت درخواست‌ها در حوزه خرید خانه سخت خواهد شد.»

مسکن مهر باز می‌گردد؟

با توجه به تبعات توقف طرح مسکن مهر در بازار مسکن کشورمان، ظاهرا برخی نمایندگان مجلس با وجود رای مجلس به توقف این طرح در حال تکاپو برای بازگرداندن این طرح هستند. رییس کمیسیون عمران مجلس در این باره با بیان اینکه کمیسیون عمران مجلس در راستای رفع دغدغه‌های مردم در جهت تامین مسکن فعال بوده است،گفت: «اکنون نیز برای کمک به تامین مسکن اقشار آسیب پذیر این کمیسیون با تدوین طرحی جلوی توقف طرح مسکن مهر را خواهد گرفت. با توجه به روشن نبودن ساز وکار طرح مسکن اجتماعی، آینده درخشانی برای آن متصور نبوده از این رو ادامه طرح مسکن مهر به صلاح است.»

یحیی کمالی پور، نماینده مردم جیرفت در مجلس هم  با اشاره به موافقت نمایندگان با متوقف کردن احداث مسکن مهر جدید در مجلس، گفت: «در‌سال‌های اخیر بسیاری از اقشار متوسط و ضعیف جامعه با طرح مسکن مهر صاحب خانه شده‌اند. توقف ساخت مسکن مهر جدید به معنای کاهش قدرت تامین مسکن از سوی اقشار نیازمند جامعه است،گفت:دولت در صورتی که تمایلی به ادامه ساخت مسکن مهر ندارد باید با ارایه طرحی جایگزین تامین مسکن اقشار آسیب پذیر را دنبال کند.»

ارسال شده در دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

شیوع دیسک گردن در کارمندان/ دلایل تنگی کانال نخاعی در افراد مسن

ش دی ۱۸ , ۱۳۹۵
متخصص مغز و اعصاب گفت: یکی از بیماری‌های شایع در سنین ۳۰ به بالا دیسک گردن است که در کارمندان و افرادی که زیاد پشت میز می‌نشینند با توجه به طراحی محیط کارشان شیوع بیشتری دارد. به گزارش سادس به نقل ازخبرگزاری تسنیم،مسعود شیروانی در گفتگو با  فارس گفت: هر […]