«باد» هوا را سالم کرد نه تمهیدات محیط زیست/ اقدسیه سالم‌ترین و تهران‌پارس آلوده‌ترین نقاط تهران

تمهیدات محیط زیست برای کاهش آلودگی هوا هیچ تأثیر محسوسی بر روند بهبود کیفیت هوا نگذاشت و در نهایت این وزش باد بود که در تهران موجب شد تا کیفیت هوای پایتخت پس از چهار روز سالم شود و شاخصهای ذرات معلق به عدد ۶۵ برسد.

به گزارش سادس به نقل از تسنیم «پویا»؛ کیفیت هوای استان تهران از روز جمعه ۱۰ دی ماه و با ورود ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم برای گروههای حساس، بیماران، زنان باردار، میانسالان و کودکان قرار گرفت و این روند مسئولان محیط زیست را به تکاپو برای جلوگیری از افزایش آلودگی هوا وادار کرد.

اما تمهیدات تکراری و سطحی مسئولان محیط زیست همانند افزایش محدوده زوج و فرد، عدم فروش طرح ترافیک روزانه و تعطیلی معادن شن و ماسه نه‌تنها اثر‌بخش نبود بلکه هیچ تغییری را در روزهای بعدی به‌دنبال نداشت و حتی مردم شاهد افزایش آلاینده‌ها و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون تا مرز هشدار بودند.

کاهش کیفیت هوای استان تهران از روز جمعه تا دوشنبه به هیچ عنوان متوقف نشد و این وضعیت در روز یکشنبه به شرایط ناسالم برای همه افراد رسید و ساکنان برخی از مناطق تهران نیز شرایط اضطرار و قرمز را تجربه کردند.

در هر صورت غلظت آلاینده‌های خطرناک ناشی از ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون که این هفته ۹۶ ساعت مهمان استان تهران بود از روز گذشته با ورود بادهای نسبتاً شدید که از استان تهران عبور کرد، کاهش یافت و کیفیت هوا پس از چند روز سالم شد.

عدد  میانگین شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون امروز سه‌شنبه ۱۴ دی ماه پس از چهار روز به‌روی ۶۵ قرار گرفت که نشاندهنده شرایط سالم در کیفیت هوا است.

اما در حال حاضر منطقه یک تهران (اقدسیه) با شاخص ۳۵ پاکترین کیفیت هوا را دارد و منطقه چهار (تهران‌پارس) نیز با شاخص آلودگی ۱۰۲ در شرایط ناسالم برای گروههای حساس است؛ عدد شاخصهای ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در استان تهران به‌ترتیب آلودگی به‌‌شرح ذیل است:

منطقه چهار: ۱۰۲
منطقه ۲۱: ۹۷
منطقه ۲۰: ۸۷
منطقه ۱۸: ۷۹
منطقه دو: ۷۸
منطقه هفت: ۶۹
منطقه ۱۱: ۶۶
منطقه ۶: ۶۴
منطقه ۱۰: ۶۴
منطقه ۱۳: ۶۱
منطقه ۱۵: ۶۱
منطقه هشت: ۵۷
منطقه ۱۴: ۵۵
منطقه ۹: ۵۶
منطقه پنج: ۵۱
منطقه ۲۲: ۴۶
منطقه دو: ۴۸
منطقه یک: ۳۵.

گفتنی است کیفیت هوای کلان‌شهرهای صنعتی استان تهران که در روزهای گذشته در شرایط ناسالم قرار گرفته بود به‌سبب تغییرات جوی و وزش باد نسبتاً بهبود داشته، البته بنابر پیش‌بینی کارشناسان هواشناسی سکون هوا به‌همراه بازگشت دوباره آلاینده‌ها در روزهای آتی دور از انتظار نیست.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *