از راه دهان، نفس نکشید!

خشکی دهان، افزایش پوسیدگی دندان‌ها، خشکی لب‌ها، التهاب و بیماری‌های لثه به دلیل تغییر پوشش طبیعی میکروبی دهان، بوی بد دهان و اثر سوء روی فرم فک‌ها و صورت از عوارض مهم تنفس دهانی است.

به گزارش سادس به نقل از پایگاه خبری پلیس، نفس کشیدن یکی از مهم ترین فعالیت هایی است که بدن انجام می دهد، هنگام نفس کشیدن آرام تنها سه درصد کل انرژی بدن صرف می شود.

انسان بدون آب می تواند حدود ۱۴ روز دوام بیاورد اما بدون اکسیژن طی پنج دقیقه مغز از کار می افتد و این امر باعث مرگ فرد می شود، برای یادگیری روش نفس کشیدن عمیق و آرام به مکان، وسیله یا مهارت خاصی نیاز نیست.

باید بدانیم هوایی که تنفس می کنیم، تنها ۲۱ درصد اکسیژن دارد، بنابراین روش صحیح نفس کشیدن بسیار مهم است. با یادگیری نفس کشیدن عمیق می توانیم هر بار اکسیژن بیشتری وارد بدن کنیم. بررسی های متعدد نشان می دهد، پایین بودن سطح اکسیژن خون روی عملکرد مغز تأثیر می گذارد.

هنگام نفس کشیدن، دیافراگم و عضله شکم منبسط می شود و هنگام بازدم دیافراگم و عضله شکم منقبض می شود. این روش نفس کشیدن باعث ورود اکسیژن بیشتری می شود و آزادسازی انرژی نیز بیشتر می شود.

هنگام ورزش، به طور طبیعی بدن برای تغذیه و زنده نگه داشتن عضلات خود نیاز به انرژی بیشتری دارد، بنابراین اگر بتوانیم اکسیژن بیشتری وارد بدن کنیم، بدن می تواند مولکول های تغذیه ای را بشکند و به انرژی تبدیل کند. شکسته شدن مولکول های مغذی ترکیب شده از گلوکز و اسیدهای چرب از طریق اکسیژن، باعث تولید غنی ترین شکل اکسیژن به نام آدنوزین تری فسفات (ATP) می شود.

تولید ATP برای تهیه انرژی برای مغز حیاتی است و باعث کار کردن طولانی تر عضلات و سوخت بیشتر کالری بدن و خستگی کمتر می شود، در حالی که کاهش اکسیژن به خستگی مفرط می انجامد.

این امر باعث تراکم اسید لاکتیک و درد عضله می شود، هنگامی که حجم کار شما زیاد است، نفس های عمیق تر و سریع تر لازم است تا اکسیژن بیشتری وارد بدن شود.هنگام انجام دادن ورزش های سخت، بهتر است نفس را بیرون دهید تا به قلب فشار نیاید، هنگام بازدم هم قلب برای پمپاژ کردن خون بیشتر به بافت های عضلات سخت تر کار می کند.

استرس ایجاد شده هنگام انقباض عضله و نفس کشیدن هنگام برداشتن وزنه می تواند مشکلاتی ایجاد کندواین امرباعث فشار خون بالا و فتق شود و روی رگ ها فشار وارد کند. برای بهبود تنفس، کافی است روزی ۵ تا ۱۰ دقیقه این روش را تمرین کنید.مشکلات نفس کشیدن از راه دهان

در دنیای ماشینی امروز که آلودگی هوا بیداد می‌کند و حساسیت‌های تنفسی فراوان است، تنفس دهانی زیاد دیده می‌شود.

خیلی‌ها به دلیل حساسیت‌های تنفسی مجبورند از راه دهان نفس بکشند و دلیلش هم این است که مخاط بینی‌شان در این حساسیت‌ها متورم و مسیر تنفسی بینی‌شان مسدود می شود. اما تنفس از راه دهان، مشکلاتی را برای افراد ایجاد می‌کند.

عوارض تنفس دهانی را بیش از همه دندان‌پزشکان احساس می‌کنند و ممکن است تشخیص اولیه آن را دندان‌پزشک تان به شما بگوید. خشکی دهان، افزایش پوسیدگی دندان‌ها، خشکی لب‌ها، التهاب و بیماری‌های لثه به دلیل تغییر پوشش طبیعی میکروبی دهان، بوی بد دهان و اثر سوء روی فرم فک‌ها و صورت از عوارض مهم تنفس دهانی است.

بازماندن مداوم دهان، فشار جانبی روی فک بالا را نیز افزایش می‌دهد، همچنین اگر تنفس شدید دهانی در طول سال‌های رشد -از کودکی تا زمان بلوغ- ادامه داشته باشد، فک بالا می‌تواند دچار تنگی یا کاهش عرض شده و سقف دهان عمیق و کام گنبدی‌شکل ‌شود که می‌تواند روی تیغه بینی فشار بیاورد و انحراف بینی ایجاد کند.

همه این عوارض مجددا تنفس دهانی را تشدید می‌کنند؛ نکته دیگر این که باز ماندن مداوم دهان، موقعیت زبان و شکل فک پایین را هم می‌تواند تغییر دهد و صورت، حالت دراز و کشیده پیدا می‌کند.

از سوی دیگر، فردی که دچار تنفس دهانی است، برای آنکه راحت‌تر نفس بکشد، سر خود را به عقب خم می‌کند و این مساله روی اندام او اثر منفی می‌گذارد. تنفس دهانی در اثر لوزه های بزرگ وجود لوزه سوم یا لوزه‌های بزرگ در سنین ۷ تا ۸ سالگی باعث تنفس دهانی در کودک می‌شود و همین امر در صورت تداوم، با فشار منفی‌ای که در سقف دهان ایجاد می‌کند به مرور باعث کشیده‌تر‌شدن صورت و در نتیجه بسته‌تر شدن قوس فک بالا می‌شود که در موارد شدیدتر واقعا به زیبایی لطمه می‌زند.

فواید نفس کشیدن صحیح

۱- هوشیاری ذهنی

۲- کاهش استرس و افزایش آرامش

۳- انرژی و نشاط بیشتر و خستگی کمتر

۴- سم زدایی از بدن

۵- بهبود تمرکز و حافظه

۶- هضم بهتر

۷- عملکرد بهتر اعضای بدن و قلب و عروق

۸- گردش خون بهتر

۹- ترمیم کننده و احیا کننده سلول ها

۱۰- بهبود دهنده سلامت

۱۱- کاهش وزن و کنترل درد

۱۲- رفع سردرد

۱۳- درمان برخی بیماری ها از جمله فشارخون، آسم، و برونشیت.

چگونه نفس گیری کنیم

زمانیکه شما بر اثر تمرین توانستید هنر نفس کشیدن را از دیافراگم که در ابتدا مشکل است یاد بگیرد باید شمارش در هنگام نفس گیری را آغاز کنید.

هنگامی که از راه بینی شروع به نفس گرفتن می کنید شکم شما بزرگ شده و مانند نفس کشیدن نوزادان بالا میاید سپس به مدت پنج ثانیه نفس خود را حبس کرده و بعد به آرامی از راه دهان بازدم انجام می دهید، سپس بعد از پنج ثانیه دیگر دوباره عمل دم را انجام دهید.

این تمرینات را ۵۰ تکرار کنید تا هم زمان که آرام می شوید اکسیژن کافی به سلول های بدنتان برسد.

ممکن است که شما در زمان نفس گیری از یک کلمه یا عبارت استفاده کنید که این کلمه را مانترا (mantra) می نامند و مانترا می تواند هر کلمه یا عبارتی که سب مثبت شدن افکار شما شود باشد مانند عبارت خداحافظ استرس و جملاتی از این قبیل. این امر سبب میشود که بعد از نفس گیری احساس آرامش بیشتری داشته باشید.بیایید درست نفس کشیدن را بیاموزیم

همه افراد می دانند چگونه نفس بکشند، کاری که ما هر لحظه و هر روز حتی بدون این که به آن فکر کنیم انجام می دهیم اما جالب است بدانید تکنیک نفس کشیدن به این راحتی که تصور می کنید، نیست.داشتن تکنیک درست نفس کشیدن برای ورزشکاران، کارشناسان یوگا و حتی افرادی که به بیماری آسم مبتلا هستند، کاملاً ضروری است.

چند نکته کوچک در مورد نفس کشیدن را در ذهن خود نگه دارید:

۱- به طور کلی، باید به آرامی و خیلی عمیق هوا را از بینی داخل ریه های خود کنید. یک دم سالم حدود ۵ ثانیه به طول می انجامد.

۲- بازدم را به آرامی و از دهان خود انجام دهید و سعی کنید ریه های خود را کاملاً تخلیه کنید. افرادی که تنفس درست و صحیحی دارند روی بازدم خود بیش از دم تمرکز می کنند.

۳- دیافراگم را برای تنفس خوب دخالت دهید. دیافراگم ماهیچه ای است که در طول قسمت بالاتنه قرار دارد که با پائین کشیدن شش ها باعث ورود هوا به داخل آنها می شود سپس ریه ها را به سمت بالا فشار می دهد تا دی اکسید کربن از آن خارج شود. با یک دم صحیح با پائین افتادن دیافراگم ریه ها باد می کند و با یک بازدم خوب، دیافراگم بالا می رود. چنانچه هنگام نفس حرکت این ماهیچه را احساس نمی کنید باید عمیق تر نفس بکشید.

۴- سعی کنید در هر دقیقه تنها ۶ یا ۸ نفس عمیق بکشید، اکثر افراد در هر دقیقه بیش از ۲۰ مرتبه نفس می کشند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *