عوامل اخلال در روابط زناشویی/ مهارت حرف زدن و گوش دادن پویا را بیاموزیم

یک روانشناس ضمن تشکیل عوامل اخلال در روابط زناشویی گفت: خانواده‌ها و اطرافیان زوجین در تخفیف یا تشدید مشکلات نقش بارزی دارند.

به گزارش سادس به نقل ازخبرگزاری تسنیم، دکتر ناصر قاسم‌زاد، روانشناس و مشاور خانواده در گفت و گو با شبستان با بیان اینکه دخالت خانواده ها از عوامل اخلال در روابط زناشویی است، گفت: خانواده ها و اطرافیان، زوجین در تخفیف یا تشدید مشکلات نقش بارزی دارند به ویژه اگر ازدواج با رضایت کامل بزرگان نبوده باشد، باید بدانید که وقتی به همسرتان «بله» گفته اید یعنی او را به همه آدم های دیگر مقدم کرده اید در این صورت هر کس آنها را سمتی می کشد، بدون اینکه به سمت همدیگر کشیده شوند. زوج ها در ازدواج های سالم یاد می گیرند که همدیگر را به هر کس و چیز دیگر مقدم بدانند.
وی با اشاره به ارتباط کلامی بی کیفیت به عنوان یکی دیگر از عوامل اخلال در روابط زناشویی بیان کرد: دغدغه های زندگی روزمره شما را درگیر خود می کند و باعث می شود،

نتوانید با همسرتان صحبت کنید. سعی کنید برای حرف زدن با یکدیگر وقت بگذارید. مهارت حرف زدن و گوش دادن پویا را بیاموزید و پیام های سمی را دور بریزید.

این روانشناس با بیان اینکه استرس یکی دیگر از عوامل مهم در اخلال روابط زناشویی است، تصریح کرد: گاهی منزل مان به مرکز تخلیه استرس های روزمره تبدیل می شود، زوج های سالم باید از استرس شان برای نزدیک تر شدن به هم و تکیه کردن به یکدیگر استفاده کنند. حالا منبع این استرس هرچه که باشد از مشکلات مالی گرفته تا مشکلات کاری و بیماری می باشد.

وی با اشاره به تکنولوژی به عنوان عوامل دیگر در اخلال روابط زناشویی خاطرنشان کرد: خیلی از ما وقت مان را در دنیای مجازی پرهرج و مرج تکنولوژی و شبکه های اجتماعی تلف می کنیم بدون اینکه وقتی برای صمیمی تر کردن رابطه با همسرمان بگذاریم پس تلفن هایتان را خاموش کنید و تلویزیون را از برق بکشید و سعی کنید برای همسرتان وقت بگذارید.

این مشاور خانواده با بیان اینکه کسی را بر خودمان مقدم کنیم کار سختی است، افزود: چون ذات مان طوری است که خودمان را به همه چیز و همه کس مقدم بدانیم، هر بار که به خودمان جواب مثبت می دهیم به ازدواج مان جواب منفی داده ایم زیرا ازدواج مرد در مقابل زن یا بالعکس نیست، «ما »در مقابل «من» است.

قاسمزاد با بیان اینکه نبخشیدن یکدیگر از دیگر عوامل مهم اخلال در روابط زناشویی است، اذعان کرد: بخشش به معنی تبرئه کردن دیگران نیست به معنی آزاد کردن خودمان است، بخشیدن به معنای فراموش کردن نیست، ببخشید تا راحت زندگی کنید برای اینکه اجازه دهیم خودمان که خود بخشاینده متعال است ما را التیام دهد.

وی با بیان اینکه مسواک زدن و دهان خوشبو، معطر بودن، ظاهر مرتب و جذاب، شوخ طبعی، خلوت های دونفره را فراموش نکنید، تصریح کرد: در صورتی که در این مورد دچار مشکل هستید اهمال نکنید لذا با مراجعه به مشاوره و رفع مشکلات خود رابطه خود را تسهیل کنید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *