ارزش پول ملی ۱۷ درصد کاهش یافته است

گرانی ارز در چند روز اخیر و بی‌توجهی بانک مرکزی در ساماندهی این بازار نه‌تنها فعالان اقتصادی را سردر گم کرده است بلکه تبعات منفی آن دامنگیر کل اقتصاد کشور شده است تا جایی که این روند باعث شده ارزش پول ملی نیز افت کند.

به گزارش سادس گرانی ارز در چند روز اخیر و بی‌توجهی بانک مرکزی در ساماندهی این بازار نه‌تنها فعالان اقتصادی را سردر گم کرده است بلکه تبعات منفی آن دامنگیر کل اقتصاد کشور شده است تا جایی که این روند باعث شده ارزش پول ملی نیز افت کند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ۱۷ درصد از ارزش پول ملی کشور در روزهای اخیر کاسته شده است.

محمدرضا پورابراهیمی در ارتباط تلفنی با برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما افزود: صادرکنندگان در پی افزایش نرخ ارز و تولیدکنندگان در پی کاهش آن هستند. وی گفت: نرخ ارز باید براساس ساختار عرضه و تقاضا مشخص شود. پورابراهیمی افزود: به نظر می‌رسد دست‌هایی پنهان در بازار دخالت می‌کنند تا فاصله نرخ ارز مبادله‌ای و آزاد بیشتر شود و در این میان به سود بیشتری برسند.

وی گفت: اگر سیاست‌های بانک مرکزی در زمینه نرخ ارز بازتعریف شود ظرفیت‌های خوبی برای تک‌نرخی شدن ارز در کشور وجود دارد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: ادامه وضعیت دونرخی مبادله‌ای و آزاد ارز در کشور غیرقابل قبول است و موجب رانت می‌شود. پورابراهیمی افزود: ورود بانک مرکزی به بازار ملتهب ارز، مثبت و تأثیرگذار است.

وی گفت: در ۶ ماه اول امسال گردش ارزی کشور ۴۴ میلیارد دلار و در ۹ ماهه امسال ۶۴ میلیارد دلار بود. نماینده بانک مرکزی هم در این برنامه گفت: تقویت ارزش دلار در بازارهای جهانی افزایش تقاضا برای دلار تجارتی و مسافرتی، افزایش واردات و فعالیت‌های دلالان ارز از جمله علت‌های نوسانات نرخ ارز در ۲ ماه اخیر است.

صمد کریمی افزود: بانک مرکزی با اعمال سیاست‌هایی هیجانات و شوک در بازار ارز را کنترل می‌کند. وی گفت: بازار تجارت غیررسمی یا همان قاچاق، حجم بسیار بالایی در کشور دارد که با حجم تجارت رسمی برابری می‌کند و بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کریمی افزود: بانک مرکزی با ابلاغ ضوابط خرید و فروش ارز تلاش می‌کند تا خرید و فروش آن را به بازار رسمی هدایت کند.

وی گفت: در سال ۹۴ با احتساب تجارت غیررسمی، حجم بخش غیرنفتی در تأمین ارز کشور ۶۴ درصد بود. نماینده بانک مرکزی افزود: گسترش روابط کارگزاری بانکی، افزایش سرعت نقل‌وانتقال وجوه و افزایش درجه نقدینگی در بانک‌ها از جمله سیاست‌های ارزی بانک مرکزی است که در دست اجراست. یک استاد دانشگاه هم در این برنامه گفت: دولت و بانک مرکزی در سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند سیاست تثبیت نرخ اسمی ارز را اجرا کنند که غلط است و باید سیاست تثبیت نرخ رسمی ارز مورد توجه قرار گیرد.

مرتضی الله‌داد افزود: نرخ ارز از سال ۹۲ تاکنون چندان افزایش نیافته بود و بانک مرکزی تلاش می‌کرد با وصول درآمدهای نفتی بازار ارز را کنترل کند. الله‌داد با غیرقابل توجیه خواندن اتفاقات بازار ارز در سال ۹۱ افزود: تا ۸-۷ سال پیش، ارز با منشأ داخلی و خارجی وجود نداشت و از آن سال این پدیده خودنمایی کرد.

این استاد دانشگاه گفت: بانک مرکزی و دولت وقتی در مشکلات قرار می‌گیرند سیاست‌های دوگانه‌ای را به اجرا می‌گذارند که در بلندمدت به کشور زیان می‌رساند. وی با بیان اینکه وزارت نفت بیشتر از بانک مرکزی در بازار ارز موفق بود، افزود: این وزارتخانه از بهمن ۹۴ تا تیر ۹۵ ظرفیت فروش نفت کشور را ۲ برابر کرد و دلارهای بیشتری را در اختیار بانک مرکزی قرار داد در حالی که بانک مرکزی با سیاست شناور در بازار ارز عملکرد خوبی نداشت.

الله‌داد با اشاره به اینکه ثابت نگه داشتن نرخ ارز در بلندمدت در تولید کشور اثر منفی می‌گذارد، گفت: تولیدکنندگان داخلی که مواد اولیه را از خارج وارد می‌کنند با افزایش نرخ ارز مخالفند اما بخش دیگری از تولید کشور با ثابت نگه داشتن این نرخ در بلندمدت ضرر خواهد کرد. این استاد دانشگاه افزود: بعد از برجام بانک مرکزی ۲ بار اعلام کرد نرخ ارز را تک‌رقمی خواهد کرد و پس از آن یک مسؤول در این بانک گفت: زمان تک‌نرخی شدن ارز مشخص نیست که این نوع اطلاع‌رسانی برای بازار ارز درست نیست.
دلار دولتی هم گران شد

بانک مرکزی نیز دیروز نرخ انواع ارز را اعلام کرد که بر این اساس نرخ هر دلار آمریکا با ۳۲ ریال افزایش نسبت به روز دوشنبه ۳۲ هزار و ۳۴۹ ریال، پوند انگلیس با ۲۸ ریال کاهش ۳۹ هزار و ۶۷۵ ریال و هر یورو با ۲۹ ریال کاهش ۳۳ هزار و ۷۶۸ ریال قیمت‌گذاری و به متقاضیان ارزهای رسمی ارائه ‌شد. بانک مرکزی نرخ تبادلی ۳۹ ارز را برای دیروز (سه‌شنبه ۷ دی‌ماه) اعلام کرد که طی آن نرخ ۲۰ ارز از جمله دلار آمریکا افزایش، نرخ ۱۵ ارز از جمله یورو و پوند کاهش و نرخ ۴ ارز دیگر نیز نسبت به روز گذشته ثابت ماند.
افشای پشت پرده گرانی دلار

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: مطمئن باشید چیزی محرمانه باقی نمی‌ماند و وقتی مسؤولان دولت و بانک مرکزی تصمیم گرفتند دلار را گران کنند عده‌ای براحتی در این باره اطلاعات کسب کردند و در واقع این اطلاعات در اختیارشان قرار گرفت. محمدمهدی راسخ درباره دلایل افزایش قیمت ارز در یک ماه گذشته اظهار کرد: در حال حاضر عبور دلار از ۴۱۰۰ تومان به دلیل اقدامات بانک مرکزی است. طبق ادعایی که دولت، بانک مرکزی، وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه، آقای رئیس‌جمهور و معاون اول ایشان دارند، بسیاری از ذخایر ارزی ما که در دوران تحریم بلوکه شده بود، آزاد شده و همینطور فروش نفت ما هم افزایش پیدا کرده و به بیش از ۲ برابر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد دولتمردان می‌خواهند با استفاده از گرانی ارز کسری بودجه خودشان را جبران کنند. این واقعا جای تاسف دارد که دولتمردان به این شکل با قیمت ارز بازی کنند. وی با انتقاد از بانک مرکزی گفت: جالب اینجاست که بانک مرکزی هیچ عکس‌العملی درباره افزایش قیمت ارز نشان نمی‌دهد، چون اگر بانک مرکزی برنامه‌ای برای کنترل بازار ارز داشت، اجازه نمی‌داد دلار در مدت زمان کوتاهی از ۳۶۰۰ تومان به ۴۱۵۰ تومان برسد. این در حالی است که در ۵/۳ سال گذشته دولت آقای روحانی قیمت دلار را ثابت نگه داشته بود.

منبع: وطن امروز

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *