راه طولانی دولت ترکیه برای رسیدن به اهدافش

[ad_1]

به گزارش سادس:

روزنامه ترکیه‌ای با بیان اینکه راه طولانی دولت ترکیه برای رسیدن به اهدافش در سوریه بطور روزافزونی سخت‌تر می‌شود، تاکید کرد که آنکارا قصد دارد افکار عمومی را برای تلفات نظامیانش در عملیات سپر فرات آماده کند.

 به گزارش مشرق، روزنامه «حریّت» چاپ ترکیه در یادداشتی به بررسی مداخله نظامی این کشور در شمال سوریه تحت عنوان عملیات «سپر فرات» پرداخته و تاکید می‌کند شرایط برای نظامیان ترکیه در این میدان نبرد، روز به روز سخت‌تر می‌شود.

در ابتدای این یادداشت با بیان اینکه ترکیه احساس می‌کند از سوی متحدانش برای پیش‌بردن عملیات سپر فرات تنها مانده، آمده است که ارتش ترکیه معتقد است تاخیر ائتلاف آمریکایی در پیشروی عملیات آزادسازی «الرقه» باعث شده که تروریست‌های داعش بتوانند روی نبرد با نظامیان ترک و تروریست‌های ارتش آزاد در منطقه «الباب» تمرکز کنند.

حریّت با اشاره به بیانیه واشنگتن درخصوص عدم حمایت از عملیات ترکیه برای اشغال الباب، نوشت: ایالات متحده درباره تمایلات غایی ترکیه در شمال سوریه ابراز نگرانی کرده بود. آنکارا البته این مسئله را که هدف از لشکرکشی به شمال سوریه نه فقط شکست داعش بلکه مبارزه با نیروهای کُرد یگان مدافع خلق (و حزب دموکراتیک سوریه) است را پنهان نکرد.

این روزنامه همچنین افزود: ترکیه قصد دارد بعد از تصرف الباب، به شهر «منبج» – که تابستان امسال توسط نیروهای حزب دموکراتیک سوریه باز‌پس گرفته شد – حمله کند…واشنگتن آشکارا نمی‌خواهد به‌وقوع پیوستن چنین چیزی را ببیند زیرا نه تنها ارتش ترکیه را با یگان مدافع خلق درگیر می‌کند بلکه آمریکا را در تقابل نظامی با این کشور قرار می‌دهد.

در ادامه این یادداشت آمده است: شکایت ترکیه از تنها ماندن توسط آمریکا را می‌توان اقدامی در راستای آماده سازی افکار عمومی برای پذیرفتن اتفاقات خونینی که در این عملیات سخت می‌افتد، دانست. ترکیه می‌خواهد به هر قیمتی الباب را تصرف کند نه تنها بخاطر اینکه یک اجبار نظامی استراتژیک است بلکه به نقطه هراسی برای دولت ترکیه تبدیل شده است.

حریّت در پایان تصریح می‌کند: مرگ هر سرباز ترک در سوریه این سوال را بیشتر رواج می‌دهد که ترکیه در این کشور چه می‌کند. با اینکه عملیات ترکیه در الباب با چراغ سبر روسیه است اما تضمینی نیست که مسکو بعد از توافق کردن با دولت جدید آمریکا، از هدف غایی آنکارا در سوریه حمایت کند. ترکیه هنوز راه طولانی برای رسیدن به اهدافش در سوریه دارد.

دولت «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه سوم شهریور سال جاری دستور داد تا عملیات نظامی تجاوزکارانه‌ای با نام سپر فرات در شمال سوریه و با هدف ادعایی پاکسازی داعش از مرز ترکیه (هدف اصلی بیرون راندن شبه‌نظامیان کُرد از مناطق غربی رودخانه فرات) آغاز شود.

تا کنون حدود 2000 کیلومتر مربع از مناطق شمال سوریه به اشغال ترکیه و تروریست‌های تحت حمایتش درآمده است و این کشور عملیات سپر فرات را برای ایجاد یک منطقه حائل 5هزار کیلومتر مربعی ادامه خواهد داد. اردوغان چندی پیش تصریح کرده بود هدف از لشگرکشی ترکیه به سوریه، ساقط کردن دولت «بشار اسد» رئیس جمهور قانونی این کشور است.

[ad_2]

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *