برچسب روی میوه‌ها و سبزیجات چه می‌گویند؟

آیا درباره برچسبهایی که روی میوه‌ها و سبزیجات هستند چیزی می‌دانید؟
به گزارش سادس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان – آیا درباره برچسب هایی که روی میوه ها و سبزیجات هستند می دانید؟ به این برچسب ها ( PLU ) گفته می شود که حروف اختصاری جستجوی محصول (Produce Look Up ) است. این برچسب ها و کدهای آن از سوی فدراسیون بین المللی استاندارد محصولات (IFPS) تعیین می شود و از سال ۱۹۹۰ میلادی استفاده از آن متداول شد.
این گزارش درباره معنای کدها و برچسب هایی است که روی میوه ها و سبزیجات به چشم می خورند.

کدهای چهار رقمی که با عدد ۳ و ۴ شروع می شوند
برچسب روی میوه‌ها و سبزیجات چه می‌گویند؟

برچسب روی میوه‌ها و سبزیجات چه می‌گویند؟

اگر این کد فقط چهار رقمی باشد که با عدد ۳ و ۴ شروع می شود؛ به این معناست که محصول مورد نظر به صورت مرسوم و سنتی و با استفاده از کودها و آفت کش ها تولید شده است.

کدهای پنج رقمی که با عدد ۸ شروع می شوند
برچسب روی میوه‌ها و سبزیجات چه می‌گویند؟

اگر برچسب پنج رقم داشته باشد و با عدد ۸ شروع شود، این می گوید که محصول، میوه یا سبزی « اصلاح شده ژنتیکی » است و ژن های آن با استفاده از بیوتکنولوژی تغییر یافته اند. با استفاده از اصلاح ژنتیکی دانشمندان می توانند گونه های جدید گیاهان با کیفیت مورد نظر خود، مانند مقاوم تر بودن به ویروس ها و یا آفت کش ها را ایجاد کنند. این کد اغلب روی هندوانه، موز و میوه پاپایا به چشم می خورد.


کدهای پنج رقمی که با عدد ۹ شروع می شوند
برچسب روی میوه‌ها و سبزیجات چه می‌گویند؟

اگر بر روی محصول برچسب عدد ۵ رقمی را که با ۹ شروع می شود دیدید، این به شما می گوید که محصول به صورت « ارگانیک » تهیه شده و اصلاح شده ژنتیکی نیست؛ برای مثال، روی یک موز ارگانیک عدد ۹۰۱۱ نقش بسته است.


برچسب های بدون کد
برچسب روی میوه‌ها و سبزیجات چه می‌گویند؟

بسیاری از میوه ها و سبزیجات این برچسب ها را دارند؛ برچسب هایی که چگونگی رشد و تولید میوه ها و سبزیجات را نشان می دهند، ولی یکی از معایب چنین سیستمی آن است که گاهی برچسب ها عادی و بدون کد هستند و اطلاعاتی را درباره فرآیند تولید به ما نمی دهند و مشتریان در خرید محصول با مشکل و تردید مواجه می شوند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *