بارندگی هم به داد مردم تهران نرسید/ کیفیت ناسالم هوا برای پنجمین روز متوالی

کیفیت هوای استان تهران برای پنجمین روز مستمر در شرایط ناسالم برای گروههای حساس و بیماران قرار گرفت و بارندگیهای زمستانی هم نتوانست موجب بهبود کیفیت هوا برای ساکنان پایتخت شود.

به گزارش سادس به نقل از باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ آلودگی شدید هوا، ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و غبار ناشی از کاهش کیفیت هوا که از اواخر وقت چهارشنبه گذشته وارد تهران شده همچنان ادامه یافته و ساکنان تهران پنجمین روز متداول آلودگی هوا را سپری می‌کنند.

امروز (دوشنبه ۶ دی ماه) دستگاههای سنجش کیفیت هوای تهران عدد ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون را ۱۳۴ اعلام کردند که نشان‌دهنده شرایط ناسالم برای گروههای حساس، بیماران، سالمندان و کودکان است.

این ناسالم شدن کیفیت هوا در پنجمین روز مستمر در حالی به‌وقوع پیوسته که مسئولان محیط زیست استان تهران وعده داده بودند که با ورود سامانه بارشی و بارندگی باران و برف شاهد بهبود کیفیت هوا خواهیم بود.

اما کیفیت هوای استان تهران با وجود بارندگی در دو روز گذشته نه تنها سالم نشده بلکه همچنان ناسالم مانده است و مردم استان تهران در ساعتهای گذشته از آلودگی هوا، مه‌گرفتگی و غبار رنج برده‌اند.

در چنین شرایطی که معدل نهایی کیفیت هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد برخی از مناطق پایتخت در شرایط قرمز قرار گرفته‌اند و شرایط کیفیت هوایی برای همه افراد ناسالم است.

شاخصهای ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون به ترتیب در مناطق دو، ۶ و ۱۸ بالاتر از عدد ۱۶۰ قرار گرفته که آلوده‌ترین نقاط تهران محسوب می‌شوند و در شرایط قرمز قرار دارند.

شهرری، منطقه ۲۰،  ۲۲ و  هفت تهران نیز شرایط ناسالم و قرمز را سپری می‌کنند چرا که شاخص ذرات معلق در این مناطق بالاتر از ۱۵۰ است.

اغلب مناطق تهران نیز بنابر بر شاخصهای اندازه‌گیری شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد و عدد اندازه‌گیری بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ است.

در چنین شرایطی گروههای حساس، بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار، میانسالان و کودکان باید از تردد غیرضروری در شهر و محلهای آلوده جداً خودداری کنند.

بنابر برنامه‌ریزی سازمان محیط زیست اگر میزان اندازه‌گیری شاخصهای ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون روی عدد  ۱۰۰ تا ۱۵۰ قرار بگیرد شرایط برای گروههای حساس، ناسالم خواهد شد و اگر این عدد از ۱۵۰ تا ۲۰۰ شود شرایط قرمز و برای همه افراد ناسالم می‌شود.

تمهیدات روزهای گذشته و ماههای پیش‌تر مسئولان و طرح  ادعای واردات بنزین یورو ۴ یا افزایش تعداد روزهای سالم همچنان مانند رویا برای مردم می‌ماند و ساکنان کلانشهرها از شرایط کاهش کیفیت هوا رنج می‌برند.

حتی وقوع بارشهای باران و برف و تغییرات جوی هم نتوانسته موجب بهبودی شرایط کیفیت هوا برای ساکنان تهران و شهرهای صنعتی شود و نمونه بارز آن ادامه شرایط ناسالم در استان تهران است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *