چه میزان از منابع بودجه سال آینده محقق خواهد شد؟

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارش کارشناسی خود تأکید کرده است در لایحه بودجه پیش‌بینی‌شده است که حدود ۱۱۲۷ هزار میلیارد ریال درآمدهای مالیاتی محقق شود…

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی تأکید کرده است از ۳۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی‌شده در قالب بودجه عمومی ۱۱ درصد آن قابل تحقق نیست. بودجه عمومی پیش‌بینی‌شده رد سال جاری افزایشی ۹ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.
چه میزان از منابع بودجه سال آینده محقق خواهد شد؟

به گزارش سادس به نقل از بولتن نیوز، به‌این‌ترتیب در حدود ۲۵۸ هزار میلیارد تومان از این اعتبارات پیش‌بینی‌شده محقق می‌شود و عدم تحقق به حدود ۶۲ هزار میلیارد تومان خواهد بود. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارش کارشناسی خود تأکید کرده است در لایحه بودجه پیش‌بینی‌شده است که حدود ۱۱۲۷ هزار میلیارد ریال درآمدهای مالیاتی محقق شود. باملاحظه شرایط اقتصادی و میزان تحقق درآمدهای سال جاری انتظار است که حدود ۱۰۵۲ هزار میلیارد ریال درآمدهای مالیاتی محقق شود. مهم‌ترین قلم بیش برآورد شده در میان اقلام درآمدهای مالیاتی، “مالیات اشخاص حقوقی ” است. از سوی دیگر در لایحه بودجه پیش‌بینی‌شده است که سود سهام شرکت‌های دولتی ۱۳۵ هزار میلیارد ریال باشد و با توجه به‌پیش بینی عملکرد ۸۳ درصدی برای سال ۱۳۹۵، به نظر می‌رسد حدود ۱۵ هزار میلیارد ریال بیش برآوردی وجود دارد. منابع حاصل از نفت و فرآورده‌های نفتی در لایحه حدود ۱۱۱۱ هزار میلیارد ریال در بودجه در نظر گرفته‌شده است که با ملاحظاتی (ازجمله نفت ۵۰ دلاری برای هر بشکه) پیش‌بینی می‌شود حداقل ۱۰۹ هزار میلیارد ریال آن محقق نشود.

این گزارش نشان می‌دهد منابع حاصل از فروش اوراق تعهد زا (اوراق مشارکت و اسناد خزانه و صکوک) در بودجه امسال در مقایسه با سال گذشته (صرف‌نظر از ارقام اصلاحیه قانون) اندکی کاهش‌یافته است. این در حالی است که این اوراق عملکرد قابل‌توجهی در سال جاری نداشته‌اند و پیش‌بینی می‌شود که در سال آینده نیز تنها حدود ۱۲۵ هزار میلیارد ریال از آن محقق شود. با این

حال به دلیل اینکه در بخش مصارف، ردیف‌هایی برای تخصیص اکثر اوراق تعهد زا دیده نشده است ممکن است که دولت از منابع حاصل از این اوراق برای هزینه‌های جاری خود استفاده کند که به‌نوعی استقراض است. واگذاری شرکت‌های دولتی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد ریال در لایحه بودجه پیش‌بینی‌شده است که طبق بررسی‌های کارشناسی حدود ۴۰ هزار میلیارد ریال بیش برآورد دارد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *