بحران سوریه و جنگ جهانی سوم

 یک مرکز تحقیقاتی اروپا اعلام کرد: زمینه رویاروئی ناخواستۀ طرف های خارجیِ دخیل در بحران سوریه با تبدیل شدن جنگ ۵ سالۀ این کشور به جنگ نیابتی بیش از پیش فراهم شده است .
به گزارش  سادس به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، این مرکز درگزارش خود یادآور شد، کشورهائی مانند روسیه و ایران حامی دولت سوریه در مبارزه با تروریسم هستند و آمریکا، ترکیه، عربستان و قطر نیز گروه های مسلحِ ضد نظام دمشق را مخالف  نامیده و از آنها حمایت تسلیحاتی ، مالی و سیاسی می کنند.
مرکز تحقیقاتی کارگروه شبکه رهبری اروپا امروز(چهارشنبه) در گزارش خود افزود: ارتش ترکیه نوامبر ۲۰۱۵ یک فروند جنگنده روسیه را به ادعای نقض حریم هوائی کشورش سرنگون کرد؛ درحالی که همه کشورها باید از هر گونه اقدامی که باعث سوء تفاهم شود و این تصور را پدید بیاورد که چنین اقدامی در حکم حمله عمدی و مستقیم به نیروهای کشور دیگری است ، امتناع کنند.
این مرکز در گزارش خود یادآورشد : طبق تازه ترین گزارش کمیته مستقل تحقیقات بحران سوریه در سازمان ملل متحد؛ این بحران به جنگ نیابتی تبدیل شده است جنگی که طرف های خارجی زیادی با ائتلاف های مختلف و پیچیده در آن مشارکت دارند.
مرکز کارگروه شبکه رهبری اروپا که مرکز تحقیقات امنیتی است و اعضایش سیاستمداران سابق روس ، وزرای سابق اروپائی و کارشناسان نظامی هستند، افزود: جنگ نیابتی سوریه از چند ماه پیش تاکنون بیش از پیش به جنگِ بین کشورها نزدیک شده است.
این مرکزاعلام کرد: سرنگونی جنگنده سوخوی – ۲۴ روسیه به خوبی نشان داد که احتمال رویاروئی مستقیم وجود دارد حتی اگر این رویاروئی بهای گزاف و نتایج فجیعی درپی داشته باشد.
آمریکا و روسیه برای برقراری مجدد آتش بس در سوریه و ازسرگیری مذاکرات صلح این کشور در ژنو تلاش می کنند مذاکراتی که آوریل ۲۰۱۶ به علت انصراف هیأت مخالفان سوریِ وابسته به عربستان بی هیچ نتیجۀ دلخواهی پایان یافت .
مرکز کارگروه شبکه رهبری اروپا در ادامه گزارش خود افزود: خطررویاروئی ناخواستۀ طرف های خارجی با همدیگر در سوریه پس از اعلام آتش بس در فوریه ۲۰۱۶ کمرنگ شد ولی گویا چند کشور تصور می کنند که می توانند در سوریه تصمیمات یکجانبه و قطعی بگیرند و طرف مقابلشان از رویاروئی میدانی خودداری خواهد کرد ولی شاید چنین تصوری نادرست باشد.
این مرکز اروپائی در پایان گزارش خود نوشت: خلاصه اینکه احتمال آغازرویاروئی نظامی یا دست زدن به اقدامی ناخوشایند در سوریه وجود دارد رویاروئی و اقدامی که با توجه به عدم وجود گروه های تماس مؤثر شاید زمینه گسترش بیشتر دامنه جنگ را فراهم کند.

 

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *