لزوم تقویت نظارت بر قیمت کالاهای اساسی/تدابیر لازم برای کنترل قیمت نان

وزیر کشور بر ضرورت هماهنگی ها و هم افزایی دستگاههای اجرایی در کنترل و نظارت بر قیمت کالاها و مایحتاج عمومی در کشور تاکید کرد.

به گزارش سادس، دکتر احمد وحیدی وزیر کشور در نشست بررسی روند نظارت بر قیمت کالاها و مایحتاج عمومی با محوریت آرد ونان که با حضور نمایندگان وزارت صمت، کشاورزی، اطلاعات ، اموراقتصادی ودارایی، دادگستری، مجلس شورای اسلامی ، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دادستانی کل کشور، اتاق اصناف و اتحادیه خبازان در محل وزارت کشور برگزار شد با تاکید بر این موضوع که بایستی روند نظارت بر قیمت کالاهای اساسی در کشور تقویت شود، گفت: نان از جمله کالاهای پر مصرف و استراتژیک در کشور است که بایستی در این خصوص تدابیر لازم برای کنترل قیمت آن صورت گیرد.

 
وزیر کشور با تشریح این موضوع که باید توجه داشته باشیم که بخش عمده مصرف نان در دهک های پایین جامعه است؛ گفت: باید با تمام ظرفیت ها و مکانیسم های نظارتی جلوی افزایش غیر متعارف را در حوزه کالاهای استراتژیک و اساسی در کشور بگیریم.
 
وحیدی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به این موضوع که بایستی میانگین سرانه مصرف نان در کشور با دقت کامل مشخص گردد، گفت: با مشخص شدن میانگین دقیق مصرف نان بهتر می توانیم برنامه ریزی های لازم را در تامین آرد کشور با در نظر گرفتن میزان تولید داخلی و واردات آن داشته باشیم.

موضوع تفاوت قیمت نان در برخی از استان های کشور از دیگر محورهای مورد اشاره وزیر کشور در نشست امروز بود و در این خصوص گفت: باید کف و سقف قیمت درکشور مشخص تا امکان نظارت دقیق بر روند قیمت گذاری ها و فروش نان فراهم گردد.
 
وی در این خصوص گفت: در حوزه تعیین قیمت نان اختیاراتی به استانداران سراسر کشور داده شده است و با توجه به وضعیت هر استان به لحاظ میزان تامین گندم، نرخ دستمزدها و دیگر هزینه های جاری، کرایه های حمل آرد از کارخانه تولیدآرد تا نانوایی ها ، تفاوت قیمت نان در حد معقول و منطقی قابل قبول و مورد انتظار است؛ اما باید این تفاوت قیمت در کل کشور تابع ضابطه مشخصی باشد.
 
وحیدی تصریح کرد: مساله مهم دیگر کنترل فرایند و زنجیره تولید نان از درب کارخانه آردسازی تا توزیع و پخش آن در سطح نانوایی ها ونظارت دقیق بر مصرف آن است که باید متولی اصلی این بخش هم مشخص گردد تا بتواند با قدرت و اختیارات لازم ، نظارت دقیق تر و مؤثرتری بر این چرخه اعمال نماید.
وزیر کشور همچنین با اشاره به این واقعیت که با توجه به تورم و افزایش هزینه ها، بایستی متوجه نیازها و خواسته های متعارف نانوایان هم باشیم، گفت: روی هم رفته هزینه نانواها به تأسی از وضعیت اقتصادی کلی کشور و به تبع از افزایش نرخ دستمزدها ، بیمه ومالیات و هزینه های حامل های انرژی بالا رفته است و باید اقدامات حمایتی لازم از این بخش هم صورت گیرد.
 
وی خاطر نشان کرد: بایستی همه تلاش مان به عنوان دستگاههای اجرایی، تسهیل گر شرایط اقتصادی کشور و کمک به حل مشکلات معیشتی مردم باشد و در این خصوص نیازمند به ارتقای بیشتر هماهنگی ها در سطوح تصمیم گیری و اجرا هستیم.
 
بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، وحیدی در پایان با بیان اینکه برای تقویت هماهنگی ها در این موضوعات و مشخصاً حوزه آرد و نان نیاز به تشکیل کارگروهی با عضویت همه دستگاههای ذی ریط است، خاطر نشان کرد: شکل گیری این کارگروه با مسئولیت معاون اقتصادی وزارت کشور، می تواند باعث هم افزایی ظرفیت، نزدیکی دیدگاهها و راه حل ها برای مدیریت موفق و مطلوب تامین کالاهای اساسی در کشور گردد.

انتهای پیام

ارسال شده در دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

لوا باز هم به بارسا رحم نکرد/شکست یاران آزمون مقابل چلسی

چ شهریور ۲۴ , ۱۴۰۰
بارسلونا در نخستین دیدارش در هفته نخست لیگ قهرمانان اروپا، مغلوب بایرن مونیخ شد. به گزارش سادس،در ادامه روز نخست هفته اول لیگ قهرمانان اروپا، ۶ دیدار برگزار شد و در مهم‌ترین در گروه E دیدار بارسلونا میزبان بایرن مونیخ بود که با نتیجه ۳ بر صفر شکست خورد.  توماس مولر در دقیقه ۳۴ روی پاس سانه توانست از پشت محوطه جریمه دروازه ترشتگن را باز کند. در نیمه دوم روبرت لواندوفسکی در دقایق ۵۶ و ۸۵ دو گل وارد دروازه بارسلونا کرد تا پیروزی شاگردان ناگلزمن تثبیت شود. در دیدار دیگر این گروه دیناموکیف در دقایق پایانی با گل شاپارنکو با یک گل مقابل بنفیکا پیش افتاد اما پس از بررسی توسط VAR این گل آفساید اعلام شد تا بازی با تساوی بدون گل به پایان برسد. با این نتایج بایرن صدرنشین این گروه شد و بارسلونا پس از بنفیکا و دینامو کیف در قعر جدول رده‌بندی این گروه قرار گرفت. در گروه H چلسی و زنیت به مصاف هم رفتند که این بازی با پیروزی یک بر صفر چلسی به پایان رسید. لوکاکو در دقیقه ۶۹ تک گل چلسی را به ثمر رساند. سردار آزمون، مهاجم ایرانی زنیت در این دیدار ۹۰ دقیقه در میدان حضور داشت. در دیدار دیگر این گروه یوونتوس با نتیجه ۳ بر صفر مالمو سوئد را شکست داد تا ضمن کسب نخستین پیروزی این فصلش، صدرنشین گروه H شود. در این دیدار الکس سادرو در دقیقه ۲۳، دیبالا از روی نقطه پنالتی در دقیقه ۴۵ و موراتا در دقیقه ۱+۴۵ برای یوونتوس گل‌زنی کردند. در گروه F، آتالانتا در خانه ویارئال به تساوی دو بر دو رسید.  در این دیدار فرولر در دقیقه ۶ و گوزنس در دقیقه ۸۳ برای آتالانتا و تریگوئروس در دقیقه ۳۹ و دانجوما در دقیقه ۷۳ برای ویارئال گل‌زنی کردند. با توجه به شکست ۲ بر یک منچستر یونایتد به یانگ بویز در دیدار ساعت ۲۱:۳۰، یانگ بویز صدرنشین این گروه شد و منچستر یونایتد در قعر جدول رده‌بندی قرار گرفت. در گروه G ولفسبورگ و لیل به مصاف هم رفتند که این بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید.  در دیدار دیگر این گروه که ساعت ۲۱:۳۰ برگزار شد سویا و سالزبورگ به تساوی یک، یک رسیدند.  با این نتایج سالزبورگ، سویا، لیل و ولفسبورگ به ترتیب در رده اول تا چهارم جدول رده‌بندی قرار گرفتند. انتهای پیام