بهترین راه پاسخگویی به سوالات نسل جوان درباره مدافعان حرم هنر است

حبیب الله کاسه ساز تهیه کننده سینما و تلویزیون گفت: در حال حاضر برای بسیاری از جوان ها سوال است که جریان های مقاومت و دفاع در سوریه چه نتیجه ای دارد و به نظرم بهترین راه پاسخگویی به این سوالات هنر است و بزرگترین هدف و خدمت جشنواره فیلم مدافعان حرم می تواند پاسخگویی به همین سوال باشد.
 به گزارش سادس به نقل از ارتباطات و اطلاع رسانی اولین جشنواره فیلم مدافعان حرم، حبیب الله کاسه ساز تهیه کننده سینما و تلویزیون که تولید آثار ارزشی بسیاری را در کارنامه کاری خود دارد، درباره خروجی ها و نتایج برگزاری جشنواره های موضوعی برای سینمای ایران بیان کرد: بنیان و اصل برگزاری جشنواره های موضوعی برای تمرکز و پرداختن به موضوعی خاص مثل جشنواره فیلم کودک و نوجوان، جشنواره دفاع مقدس و جشنواره فیلم مدافعان حرم است. در واقع جشنواره انگیزه ای برای نگاه ویژه به موضوعی خاص ایجاد می کند و نوعی یادآوری برای مسئولان سینمایی و فرهنگی است.
وی افزود: جشنواره های موضوعی همچنین به فیلمسازان و هنرمندان جوان تلنگر می زنند و یادآوری می کنند که می توان با یک موضوع خاص به تولید اثر هنری پرداخت و باید مراقب بود تا این موضوع ها که از دل واقعیت های روز جامعه ناشی می شوند، در سینما جایگاه ویژه ای بیابند.
این تهیه کننده بر اهمیت توجه به جریان مدافعان حرم در شرایط کنونی کشور اشاره و عنوان کرد: موضوع مدافعان حرم نیازمند اطلاع رسانی هنری و معرفی به نسل حاضر و جوان کشورمان است. این جشنواره باید یکی از وظایف خود را بر اطلاع رسانی صحیح، درست و به جا بر رشادت های مدافعان حرم معطوف کند. در حال حاضر برای بسیاری از جوان ها سوال است که جریان های مقاومت و دفاع در سوریه چه نتیجه ای دارد و به نظرم بهترین راه پاسخگویی به این سوالات هنر است و بزرگترین هدف و خدمت جشنواره فیلم مدافعان حرم می تواند پاسخگویی به همین سوال باشد.
وی همچنین ادامه داد: نسل جوان ما نسل بسیار باهوش، تیزبین و حساسی است و اگر ما به عنوان متولیان فرهنگی و هنری، هنرمند و فیلمساز نتوانیم پاسخ شایسته ای به آن ها بدهیم معلوم نیست دشمنان انقلاب چه پاسخی را به او خواهند داد.
تهیه کننده سریال «یوسف پیامبر» ساخته زنده یاد فرج الله سلحشور با اشاره به ضرورت حمایت دولت از جشنواره فیلم مدافعان حرم و شکل گیری موج سینمایی درباره این موضوع در فضای هنر گفت: جشنواره فیلم مدافعان حرم می تواند حساسیت این موضوع را برای مسئولان و مدیران فرهنگی و خصوصا سینمایی کشور برانگیزد تا به این اتفاق مهم بپردازند و آن را در اولویت کاری شان قرار بدهند. چراکه وظیفه دولت است که هنرمندان را برای پرداختن به موضوعات ارزشی حمایت کند.
وی با اشاره به غفلت سینما در موضوع مدافعان حرم و سایر موضوعات ارزشی توضیح داد: بخش اعظم دلایل این کمبود را باید از مسئولان سینمایی و فرهنگی کشور پرسید. زیرا فیلمسازان ما درباره موضوع دفاع مقدس آماده ساخت و تولید آثاری درخور هستند. همینطور نباید از توان بخش خصوصی انتظار ساخت چنین فیلم هایی را داشت. همه جای دنیا وقتی صحبت از سینمای جنگ و دفاع مقدس می شود، از ویتنام گرفته تا آلمان و آمریکا دولت آن کشورها از نظر مالی، پشتیبانی و نظامی از هنرمندان خود حمایت می کند. فیلمسازان باید انگیزه داشته باشند تا تولید هنر ارزشی را بدون دغدغه مالی به جریان بیاندازند. تجهیزات نظامی و امکانات باید مستقیما از سوی دولت برای این تولیدات تامین شود. چنانچه «مزرعه پدری»، «سجاده آتش» و فیلم هایی که در تاریخ سینمای دفاع مقدس می درخشد، آثاری هستند که دولت از ساخته شدن آن ها حمایت کرده است. بنابراین نباید تنها هنگام برگزاری جشنواره ها برای داشتن فیلم های دفاع مقدس و ارزشی در بین سایر فیلم ها چاره جویی کرد. از این رو دولت و نهادها و سازمان های مرتبط از جمله بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس، حوزه هنری، سازمان تبلیغات اسلامی و… باید از جریان ساخت فیلم های ارزشی در سینما حمایت کنند.
گفتنی است؛ نخستین دوره جشنواره فیلم مدافعان حرم به دبیری حمید یادروج در سطح ملی و در دو بخش مستند و نماهنگ به همت خبرگزاری فارس و با همکاری موسسه فرهنگی هنری کتیبه نوای فاطمی 5 خردادماه سال جاری برگزار می‌شود.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *