کاهش نرخ سود بانکی ادامه خواهد داشت

 رییس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: نرخ سود به دلیل اینکه تورم به سمت تک رقمی شدن در حال حرکت است قابلیت کاهش را دارد.
به گزارش سادس به نقل از رویکرد “، علی دیواندری به خبرگزاری ایلنا در مورد کاهش نرخ سود بانکی گفت: کاهش نرخ سود بانکی به دلیل کاهش نرخ تورم از سال گذشته آغاز شده و تداوم نیز خواهد داشت ، اما اینکه نرخ سود چه زمان و به چه درصدی کاهش پیدا می‌کند، فعلا مشخص نیست زیرا تصمیم خاصی هنوز گرفته نشده است.

وی افزود: به نظر می رسد که با حضور فعال بانک مرکزی در بازار غیر بانکی و کاهش مؤثر نرخ سود بین بانکی زمینه برای کاهش نرخ سود بیش از گذشته فراهم شده است.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی در پاسخ به این پرسش که با توجه به بالا بودن نرخ بهره در بازارغیرمتشکل آیا امکان کاهش نرخ سود وجود دارد؟ خاطر نشان کرد: این موضوع تنها مربوط به بازارغیر متشکل نمی‌شود، در بازار متشکل و غیرمتشکل همیشه تک روی‌هایی دیده می‌شود اما هدف بانک مرکزی این است که آن دسته از مؤسسات و بانک‌هایی که به دلیل مشکلات ساختاری توان مدیریت نقدینگی ندارند را از بازار متشکل جدا کنند و بازار کنترل شود.

دیواندری با بیان اینکه تا اواخر تابستان به تورم تک رقمی خواهیم رسید، گفت: با ادامه این رویه طبیعی است که نرخ سود به سمت کاهش حرکت کند.

وی ادامه داد: دو ضرورت ما را به سمت کاهش نرخ سود می‌کشاند؛ یکی اینکه ما سپرده‌هایمان نباید در بانک‌ها قفل شود بلکه باید به سمت فعالیت‌های مولد، بورس و سایر حوزه‌ها حرکت کند.

دیواندری با اشاره به اینکه هدف اصلی رسیدن به رونق اقتصادی مطلوب است، گفت: یکی دیگر از بحث‌ها این است که سپرده‌گذار حس نکند که بانک، صندوقی است که با بالاترین بازدهی سرمایه شخص را حفظ می کند.

وی تصریح کرد: در اقتصاد کلان و سیاست های اقتصادی این موضوع به سمتی در حرکت است که این منابع در گردش بیشتر باشد.

وی ادامه داد: موضوع بعدی وضعیت بانک‌های ماست زیرا بانک‌های ما تاب و تحمل سودهای بالا را برای سپرده گذاری ندارند و صورت‌های مالی بانک‌ها نشان می دهد که حاشیه سود رو به کاهش است و در برخی دیگر از بانک‌ها حاشیه سود به سمت منفی در حرکت است. صورت های مالی بانک‌ها تاب و تحمل هزینه تمام شده بالا را ندارند.

دیواندری گفت: بانک‌ها به تدریج باید یاد بگیرند که با مدیریت حرفه ای و اقتصادی و با حاشیه سود پایین بتوانند خود را حفظ کنند. این نیز یکی از ضرورت هایی است که بانک مرکزی هم از آن استقبال کرده و این بحث همیشه مطرح بوده که نرخ سود دستوری به دلیل اینکه پایدار نمی‌ماند و بقیه زیرساخت‌های آن آماده نیست ممکن است آثار این روش های دستوری به جای بهبود اوضاع ، شرایط را وخیم تر کند کما اینکه در سال‌های گذشته نیز این موضوعات تجربه شده اند و بارها از این محل ضربه و آسیب دیده ایم.

وی افزود: ابتدا باید اولویت بندی شود که کدام یک مهم‌تر است ما روندی غیر متعارف داریم مانند بازار غیررسمی پول و یا بازار غیر متشکل.

وی گفت: در دنیا شکل‌های متفاوتی از بازار غیرمتشکل وجود دارد. بعضا کمپانی‌ها رقیب بانک‌ها می‌شوند. بازدهی بالایی هم دارند و با پرداخت سود بالا و اغوا کننده، مشتریان را به سمت خود جذب می کنند که این موضوع به عنوان عنوان بانکداری در سایه معروف است.

وی افزود: در کشور ما نیز این موضوع تا حدودی مطرح است و فعالیت‌هایی در بازار غیررسمی و سایر بخش‌ها انجام می شود. مانند برخی از پیش فروش‌ها و یا مواردی که برای پروژه‌ای خاص سرمایه گذاری‌هایی انجام می شود.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *