فیبروز کلیه را چگونه تشخیص دهیم؟


سادس/لرستان یک متخصص بیماری‌های کلیوی گفت: سفت شدن بافت کلیه یا فیبروز با پاتوبیولوژی مشخص می‌شود و بامعاینه بالینی نمی‌توان آن را تشخیص داد. ‌

پدرام رهام در گفت‌وگو با سادس با اشاره به راهکارهای جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه، اظهار کرد:  با مصرف آب و مایعات زیاد و کمتر مصرف کردن نمک و پروتئین‌های حیوانی می‌توان از ابتلاء به سنگ کلیه  جلوگیری کرد.

وی با اشاره به این‌که مصرف آب زیاد در عملکرد کلسه مشکلی ایجاد نمی کند، عنوان کرد: کسانی‌که مستعد این بیماری هستند روزانه ۱۰ لیوان آب و کسانی‌که مستعد نیستند به قدر کفایت تشنگی آب مصرف کنند.

رهام با اشاره به این‌که سنگ کلیه یک بیماری خاموش است، تصریح کرد: بیماران در ابتدا درد یا سوزش خاصی را احساس نمی‌کنند و ما از عوامل جانبی بیماری و در مرحله پیشرفته متوجه بیماری می شویم مثلاً کسی که فشار بالایی دارد، مرض قند و ورم دارد می‌توان فهمید که دچار بیماری کلیوی است.

این متخصص بیماری‌های کلیوی  درباره فیبروز کلیه، گفت: سفت شدن بافت کلیه یا فیبروز با پاتوبیولوژی مشخص می‌شود و بامعاینه بالینی نمی‌توان آن را تشخیص داد.

وی در رابطه با نشانه‌ها و علائم عفونی بودن سنگ کلیه، بیان کرد: سنگ کلیه عفونی با تب و لرز همراه است، سوزش و بوی بد، تکرر و تغییر رنگ ادرار و درد در ناحیه کلیه ناشی از عفونت به همراه سنگ است.

رهام در پاسخ به سوالی در خصوص کاهش درد افراد مبتلا به سنگ کلیه، عنوان کرد: بهترین کار پیشگیری است تا جلوی بزرگ شدن سنگ کلیه را بگیرند و با رژیم غذایی مناسب و مصرف داروهای به موقع با تجویز پزشک می‌توان این کار را انجام داد.

این متخصص بیماری‌های کلیوی  با اشاره به این‌که جهت پیشگیری از ابتلاء به سنگ کلیه راه‌کارهایی وجود دارد، عنوان کرد: ازجمله آن‌ها می‌توان به نوشیدن آب فراوان در طول روز به اندازه‌ای که احساس تشنگی نداشته باشیم و ادرار بی‌رنگ یا به رنگ زرد روشن باشد، کمتر خوردن غذاهای پر اگزالات مانند ریواس، چغندر، اسفناج، مغزیات، چای، شکلات و محصولات سویا، استفاده کمتر از نمک و پروتئین‌های حیوانی در رژیم غذایی، خوردت غذاهای سرشار از کلسیم و احتیاط در خوردن مکمل‌های کلسیم اشاره کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

حذف و اضافه ماده های قایقرانی در المپیک 2024 پاریس

س آذر ۱۸ , ۱۳۹۹
رشته های کانوئینگ و بادبانی قایقرانی برای المپیک ۲۰۲۴ پاریس تغییرات داشته اند.  به گزارش سادس، کمیته بین المللی المپیک سهمیه های رشته های مختلف را برای المپیک ۲۰۲۴ پاریس اعلام کرد. در قایقرانی در بخش کانوئینگ و بابادنی تغییراتی ایجادشده است.   کانوئینگ، در هشت ماده مردان و هشت ماده […]