ترک امر به معروف و نهی از منکر، ترک همه واجبات است

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا با اشاره به اینکه رستگاری در دعوت به خیر همان امر به معروف است، گفت: ترک امر به معروف و نهی از منکر، ترک همه واجبات است.

به گزارشسادس به نقل از پایگاه خبری پلیس، حجت الاسلام والمسلمین “ابوتراب بهرامی” با حضور در جلسه کمیته تخصصی و اجرایی امر به معروف و نهی از منکر فرماندهی انتظامی استان در ساری، با بیان اینکه امر به معروف به عنوان اشرف الواجبات است؛ گفت: در آیات زیادی از قرآن، از جمله آیه ۱۰۴ سوره “آل عمران”، به فریضه امر به معروف و نهی از منکر اشاره شده و رستگاری در دعوت به خیر، همان امر به معروف است.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا، با بیان اینکه در نیروی انتظامی افراد زیادی هستند، که تمام زندگی خود را وقف خدمت به دیگران کرده اند، افزود: در آیه ۱۰ سوره “آل عمران” آمده است، “شما که امر به معروف و نهی از منکر می کنید و ایمان به خدا دارید، بهترین امت هستید. “

وی با استناد به آیه ۱۱۴ همین سوره و تاکید بر ایمان به خدا، قیامت، امر به معروف و نهی از منکر و انجام کار خیر، گفت: هرکس در هر کجا که وجود دارد، باید شعاع وجودی آن به حدی باشد که اثر گذار باشد و اگر امر به معروف و نهی از منکر ترک شود، همه واجبات ترک می شود.

نماینده ولی فقیه در نیروی انتظامی ، در بخش دیگری از سخنان خود، به نقش روحانیت در هدایت مردم پرداخت و افزود: روحانیت وظیفه اش این است، که مردم را به حدی هدایت و نور ایمان را در دلشان روشن کند که حتی در مکان خلوت هم مرتکب به عمل گناه نشوند.

حجت الاسلام بهرامی با اشاره به سخنان گوهربار مقام معظم رهبری که فرمودند:« تذکر به امر به معروف، شکننده است» افزود: علت آن این است که اگر چند نفر و بیشتر به فردی تذکر دهند، در آن فرد اثر می گذارد.

وی مردم را در انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر به سه دسته تقسیم کرد و افزود: بعضی به گناه اعتنایی نمی کنند و رد می شوند، بعضی هم با نگاه به فرد، او را متوجه عملش می کنند و بعضی با دیدن گناه برخورد شدید می کنند.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا، یادآور شد: اگر مسلمانان فلسطینی به اولین فردی که به اسرائیلی ها زمین فروخت، تذکر می دادند، دیگر با این مشکل برخورد نمی کردند.

حجت الاسلام بهرامی با بیان اینکه قانون ،اختیارات زیادی حتی به سربازان نیروی انتظامی در زمینه برخورد با ناهنجاری ها داده است، تاکید کرد: قدرت در اختیار شماست و باید با اقتدار در اجرای این فریضه الهی اقدام کنید.

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر دو واجب فراموش شده است، افزود: حالا که قدرت داریم، باید امر به معروف را احیاء کنیم و به شکلی نباشد که آیات قرآن را بخوانیم، ولی عمل نکنیم، باید احساس کنیم، که آیات همین الان نازل شده و خطاب به خودمان است.

حجت الاسلام بهرامی با استناد به کتاب “تحریرالوسیله” حضرت امام (ره)، یکی از شرایط امام جمعه را عدالت دانست که با گناه صغیره و کبیره شکسته می شود و قتل، زنا و دروغ، اسراف نیز از جمله گناهان کبیره است که باید در نگهداشت وسایل و تجهیزاتی که در اختیار داریم، دقت کنیم./

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *