توصیه نیروی انتظامی به زائران در خصوص مواد مشکوک به مخدر

موکب های اربعین در مرز چذابه

معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان خوزستان، توصیه هایی در خصوص حمل مواد مشکوک به مخدر از سوی زئران اربعین حسینی بیان کرد.

به گزارش سادس ،سرهنگ علی قاسمپور در گفتگو با مهر اظهار کرد: فیض حضور در سرزمین عتبات عالیات، توفیقی است که خداوند برای زائران حسینی مقرر کرده است به همین دلیل بروز هرگونه عوارض جسمی، روحی و روانی در افراد، باعث عدم توفیق و ایجاد شبهه در مناسک معنوی و زیارتی می شود.

وی افزود: بلای خانمان سوز مواد مخدر و اعتیاد، استطاعت زائر را از نظر جسمی و روانی از بین می برد، بنابراین توصیه می شود اگر فردی به هر نحو مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر یا روانگردان ها است، پیش از اعزام نسبت به درمان و باز پروری روحی و جسمی مبادرت ورزیده تا ضمن آماده شدن برای ورود به سرزمین عتبات عالیات با بازسازی جسمی و روحی در راستای پاکسازی صفات اماره از خود حرکت کند.

سرهنگ قاسمپور بیان کرد: امید است با مطالعه و به کار بستن تذکرات آن دیگر بار شاهد دستگیری و بازداشت زائران به دلیل حمل مواد مخدر چه در ایران و چه در عراق، نباشیم. هرکس تریاک و دیگر موادمخدر مذکور در ماده ۴ را خرید، نگهداری، مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به مقدار مواد و تبصره های مختلف همان ماده به مجازات های بسیاری محکوم می شوند. جریمه نقدی و تا پنجاه ضربه شلاق، دو تا پنج سال حبس، محرومیت از انجام زیارت به مدت پنج سال و ممنوع خرج شدن بین یک تا پنج سال از کشور از جمله مجازات ها هستند.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی خوزستان تصریح کرد: برخی از کشورهای عربی، قرص های اعصاب، فنوباربیتال، والیوم و غیره را مواد مخدر تلقی کرده و مانند مصرف کنندگان مواد مخدر با حاملان آنها برخورد قانونی می کنند. در جریان حضور زائران در مراسم کنگره عظیم اربعین حسینی به دلیل عدم توجه به هشدارها و توصیه های پلیس و سایر مسئولان ذیربط اقدام به حمل مواد مخدر کرده و توفیق حضور در این مراسم معنوی را از دست داده اند.

سرهنگ قاسمپور تصریح کرد: حمل قرص متادون برای افرادی که مجوز پزشکی از سوی مراکز معتبر نداشته باشند، جرم تلقی شده و مجازاتی مشابه حمل مواد مخدر در پی دارد. متاسفانه تعدادی از زائران توفیق حضور در همایش اربعین را به این دلیل از دست داده اند. متاسفانه تعدادی از مصرف کنندگان مواد مخدر (با هدف گمراه کردن پلیس)، اقدام به جاسازی مواد مخدر در وسایل همراهان خود اعم از همسر، فرزند و غیره کرده و با این کار عملا خود و همراهان را از این سفر معنوی محروم کردند.

وی بیان کرد: افرادی که به دلیل حمل مواد مخدر از سفرهای زیارتی بازماندند با پیامدها و آثار سوئی در جامعه و بستگان دور و نزدیک خود، روبرو بوده و بعضا دچار اختلافات شدید خانوادگی با همسر و فرزندان شده اند.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی خوزستان گفت: همراه داشتن هرگونه داروی گیاهی مشکوک و شبیه به مواد مخدر، قرص های روان گردان مانند متادون، قرصهای آرام بخش از قبیل انواع مسکن های حاوی کدئین، دیازپام، فلورازپام، کلونازپام، اکسازپام و لورازپام در عراق جرم تلقی شده و برای شخص خاطی مجازات به دنبال دارد.

سرهنگ قاسمپور عنوان کرد: دولت عراق درسال های اخیر مبادی ورودی خود را به آخرین امکانات کنترلی و حفاظتی مجهز کرده و با بهره گیری از کادر متخصص در چهره زنی، مبادرت به شناسایی زائرین معتاد و جستجوی بار همراه آنان می کند.

وی اظهار کرد: بازداشت هریک از مرتکبان جرایم ذکر شده تابع محدودیت سنی و جنسیت نبوده و به صرف کشف مواد مخدر، فرد حامل آن بازداشت (در برخی موارد افرادباسن بالای ۸۰ سال نیز بازداشت شده اند) و مراحل دادرسی و محاکمه با قاطعیت و بدون حضور وکیل انجام شده و زائران به حبس های طولانی مدت محکوم گشته و امکان اعتراض و تجدیدنظر در رای صادره وجود ندارد.

سرهنگ قاسمپور بیان کرد: شرایط زندان های عراق به دلیل عدم برخورداری از امکانات رفاهی و بهداشتی در بدترین وضعیت ممکن قرار داشته به طوری که دسترسی به بدیهی ترین امور بهداشتی، درمانی و تماس و ملاقات با بستگان وجود ندارد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *