افزایش ۹۷ درصدی پرونده های قاچاق بالای ۵۰۰ میلیون تومان/ اهدای۳۵۰ شهید و جانباز در راه مبارزه با قاچاق کالا

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی ناجا، افزایش ۹۷ درصدی توقیف پرونده های بالای ۵۰۰ میلیون تومان در ۶ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل را یکی دیگر از توفیقات ناجا دانست و گفت: نیروی انتظامی در مقابله با قاچاق کالا در نوک پیکان مبارزه است.

به گزارش سادس به نقل از پایگاه خبری پلیس سرهنگ”مهدی قدمی” در تعریف قاچاق کالا از نظر این پلیس، اظهار داشت: از نظر قوانین و مقررات موجود هر کالای تجاری خارجی در هر جای سرزمین جمهوری اسلامی ایران اعم از مغازه، انبار، خیابان ، وسیله نقلیه و… که فاقد اسناد مثبته گمرکی باشد، قاچاق تلقی می شود.

وی با اشاره به وجود سه نوع کالای ممنوعه، مجاز و مجاز مشروط، افزود: چالش پلیس مبارزه با قاچاق کالاو ارز با کالاهایی است که مجاز است اما افراد فرصت طلب و سودجو معمولادر پوشش های مختلف برخلاف قوانین اقدام به واردات و صادرات آن می کنند.

سرهنگ قدمی اضافه کرد: در این رابطه، حدود ۱۰ الی ۱۵ قلم کالا شامل پوشاک، گوشی تلفن همراه، سیگار، طلا، لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی ، دارو و … به عنوان اولویت های مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناجا هدف گذاری شده است.

همکاری پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با ۲۵ دستگاه، سازمان و وزارتخانه

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز آگاهی ناجا تصریح کرد: پلیس آگاهی ناجا به عنوان متولی اصلی مبارزه با قاچاق با بیش از ۲۵ دستگاه، سازمان و وزارتخانه برابر قانون مبارزه با قاچاق در جلوگیری و مقابله با قاچاق همکاری دارد.

وی اذعان داشت: بیشترین ارتباط حوزه ماموریتی پلیس آگاهی ناجا در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز با ارگان هایی همچون گمرک، مراجع قضائی، سازمان تعزیرات، سازمان جمع آوری و فروش املاک تملیکی و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق ریاست جمهوری است.

اهدای۳۵۰ شهید و جانباز در راه مبارزه با قاچاق کالا

قدمی به نقش بسیار موثر نیروی انسانی در حوزه مقابله و اهمیت مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره کرد و گفت: ناجا طی ۳۵ سال گذشته، حدود ۳۵۰ شهید و جانباز در راه مبارزه با قاچاق کالا و ارز تقدیم نظام کرده که این تعداد، نشان دهنده اهمیت موضوع مقابله با قاچاق در نیروی انتظامی است.

وی با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری به تمرکز بر روی مقابله با قاچاق سازمان یافته، گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده از اول سال ۹۵ چند هدف پیش بینی و به رده ها ابلاغ شد تا پیشگیری، مقابله، شناسایی و توقیف محموله های کلان که به صورت سازمان یافته واردکشور می شوند به طور مستمر در دستور کار قرار گیرد.

شناسایی و توقیف ۵۰ انبار بزرگ

این مقام انتظامی ادامه داد: افزایش ۹۷ درصدی توقیف پرونده های بالای ۵۰۰ میلیون تومان در ۶ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از توفیقات ناجا می باشد که رقم قابل توجهی است.

وی تصریح کرد: طی این مدت حدود ۵۰ انبار بزرگ نیز شناسایی و توقیف شد که قابل قیاس با مدت مشابه سال قبل نیست.

سرهنگ قدمی از افزایش نزدیک ۴۰ درصدی ارزش ریالی کالاهای قاچاق طی این مدت، خبر داد و اضافه کرد: همچنین در این مدت، پرونده های بالای ۱۰۰ میلیون تومان ۵۰ درصد افزایش و داشته که این آمار بیانگر تغییر رویکرد در برخورد با قاچاق سازمان یافته و کلان است، همان هدفی که مردم از ما انتظاردارند.

وی از اجرایی شدن ۹ طرح سراسری پلیس آگاهی ناجا در امر مبارزه با قاچاق کالا طی ۶ ماه نخست امسال در کشور خبر داد و تصریح کرد: هر ماه یک طرح با اولویت مشخص مثل مبارزه با قاچاق (سوخت، محموله های ترانزیتی، کالای گمرکی و..) به مرحله اجرا گذاشته می شود.

تصویب آئین نامه های مبارزه با قاچاق کالا

سرهنگ قدمی از جمله توفیقات ۶ ماهه اول امسال را تصویب آئین نامه های مواد ۵،۶،۱۳،۲۷،۵۵،۵۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه قانون مبارزه باقاچاق کالا و ارز در دی ماه سال ۱۳۹۲ تصویب و ابلاغ شده بود، با پیگیری های صورت گرفته از سازمان های مربوطه، خوشبختانه آئین نامه های مبارزه با قاچاق کالا در ۶ ماهه اول امسال تهیه و به تصویب هیئت دولت رسید.

قاچاق کالا، بسترساز بسیاری از جرائم است

وی با اشاره به اینکه پلیس آگاهی در سال های گذشته رویکرد خود را از مجرم محور به مدیریت جرم تغییر داده و پیشگیری را بهتر از درمان می داند، خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که به جد پیگیر هستیم، شناسایی بسترهای به وجود آمده قاچاق کالا و انعکاس آن به دستگاه های مختلف جهت رفع این بسترها که بخش اصلی آن خارج از حیطه وظایف نیروی انتظامی است.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: قطعا در صورت تحقق موارد خواسته شده، ماشاهد کاهش حجم قاچاق، افزایش رونق اقتصادی، تولید و اشتغال خواهیم بود.

وی با اعتقاد به اینکه قاچاق کالا بسترساز بسیاری از جرائم است، تصریح کرد؛ قاچاق کلا سرمنشاء جرایمی چون سرقت، اعتیاد، ناهنجاری اجتماعی، فساد اداری و … است که مقابله با آن نیاز به یک حرکت جمعی دارد تا همه بدانند با خرید جنس خارجی به کاهش تولید و اشتغال کشور کمک می کنند.

قدمی با تاکید براینکه مردم باید از تولیدات داخلی حمایت کنند، گفت: هموطنان حتی الامکان از کالای خارجی استفاده نکنند و هرگونه اخبار و اطلاعات در خصوص افرادی که به صورت کلان و سازمان یافته اقدام به قاچاق کالا و ارز می کنند را به پلیس اعلام نمایند.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان گفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، چنانچه مسئولان دستگاه هایی که در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای آنان وظیفه پیش بینی شده، دلسوزانه و با احساس مسئولیت بیشتری به وظایف خود عمل کنند، قطعا شاهد کاهش بیشتر حجم قاچاق در کشور خواهیم بود./

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *