اعزام نیرو برای براندازی «بشار اسد» اشتباه است

 رئیس‌جمهوری آمریکا اذعان کرد: اشتباه است واشنگتن و لندن برای براندازی دولت «بشار اسد»، نیروی زمینی به سوریه اعزام کنند.

به گزارش  سادس به نقل از رویکرد، «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با «بی بی سی» تصریح کرد: «اعزام نیروهای زمینی آمریکا یا بریتانیای کبیر به سوریه و سرنگون کردن رژیم اسد، اشتباه است».

رئیس‌ جمهوری آمریکا در خصوص امکان شکست تکفیری‌های «داعش» در دوران باقیمانده ریاست‌جمهوری خود گفت که گمان نمی‌کند در این ۹ ماه باقیمانده، این تروریست‌ها شکست بخورند.

اوباما با اینحال ادامه داد: «ما به آهستگی می‌توانیم محیطی را که آنها در آن عملیات انجام می‌دهند را کوچک‌ کنیم».

اوباما که برای یک سفر سه روزه به انگلیس رفته است، گفت که «اوضاع بسیار پیچیده سوریه، دلخراش است. فکر نمی‌کنم، راه‌حل‌های ساده‌ای برای آن وجود داشته باشد».

وی در این باره توضیح داد: «برای حل مشکلات بلندمدت در سوریه، راه‌حل نظامی به تنهایی و به طور قطع استقرار نیروهای نظامی ما، این هدف را محقق نمی‌کند».

رئیس‌جمهوری آمریکا تصریح کرد که ائتلاف تحت رهبری آمریکا «به حمله علیه مواضع داعش در مکان‌هایی چون رقه ادامه می‌دهند تا این بخش‌های کشور را منزوی کنند و آن بخش‌هایی از کشور که مبارزان خارجی را به اروپا می‌فرستند را مسدود کنند».

وی ادامه داد که جامعه بین‌الملل همچنان به تمامی طرفین از جمله روسیه، ایران و گروههای معارض سوریه اعمال فشار می‌آورد «تا در میز مذاکره حاضر شوند و یک انتقال قدرت (در سوریه) را میانجیگری کنند اما این دشوار است».

اوباما از کشورهایی انتقاد کرد که پارلمان‌هایشان هیچ اقدامی در سوریه را تصویب نکرده‌اند اما «همچنان از آمریکا می‌خواهند که اقدامی (در سوریه) انجام دهد».

وی خطاب به آنها گفت: «شما نمی‌توانید هر دو را با هم بخواهید».

رئیس‌جمهوری آمریکا تصریح کرد، سوریه یکی از بسیاری موضوعاتی است که ماهیت فراملی دارد و نیازمند یک واکنش فراملی است».

وی در اینباره گفت: «فکر می‌کنم برای بسیاری وسوسه‌انگیز است که بتوانیم پل متحرک را متوقف کنیم و یک خندق در اطراف خود حفر کنیم مجبور نباشیم با مشکلات سراسر جهان روبرو شویم اما بدون همکاری و ائتلاف، ضعیف‌تر می‌شویم و این مشکلات حل نمی‌شود».

وی درباره شکست داعش گفت: «ادامه دادن مبارزه، ضروری است و گرچه پیش‌بینی نمی‌کنم که در ۹ ماه بعدی، مبارزه به پایان برسد، زیرا متأسفانه، حتی تعداد اندکی از افراط‌گرایان خود را برای مردن آماده کنند، هنوز می‌توانند خرابی‌های زیادی را در شهرهای ما به وجود آورند اما من فکر می‌کنم که ما می‌توانیم به آهستگی محیطی را که آنها در آن عملیات انجام می‌دهند را کوچکتر کنیم و بر پناهگاههای آنها همچون موصل و رقه که قلب جنبش آنها در آنجا است، تسلط یابیم».

مذاکرات کنونی ژنو بین دولت و معارضان سوری تا هفته آینده ادامه دارد اما تاکنون نتایجی در پی نداشته است. معارضان سوری دولت اسد را متهم به نقض آتش‌بش می‌کنند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *