مذاکره BP با ایران برای توسعه ۴ میدان نفتی

به گزارش سادس:

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از مذاکرات شرکت انگلیسی BP با این شرکت در خصوص امضای قرارداد توسعه ۴ میدان مستقل ایران در مناطق نفت‌خیز جنوب خبر داد.

به گزارش مشرق، بیژن عالی‌پور در نشستی خبری در حاشیه نمایشگاه تجهیزات صنعت نفت اهواز اظهار داشت: تاکنون در مناطق نفت‌خیز جنوب موفق شده‌ایم ۸ هزار قلم کالا را ساخت داخل کنیم و ۶ هزار قلم کالا هم‌اکنون در دست ساخت قرار دارد.

وی افزود: برخی محصولات مهم از جمله پمپ‌های BB3 داخلی سازی کردیم و به دنبال این هستیم که در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی بیشتر نیازهای صنعت نفت را از داخل کشور تامین کنیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: در حال حاضر ۴۱ درصد تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت ساخت استان خوزستان است و در مجموع حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد نیازهای تجهیزاتی صنعت نفت از تولیدات داخل کشور تامین می‌شود.

عالی‌پور ادامه داد: در حال حاضر در مناطق نفت‌خیز جنوب با احتساب میعانات گازی روزانه ۳ میلیون و ۶۰ هزار بشکه تولید داریم و تا پایان سال حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار بشکه به این مقدار اضافه می‌شود.

وی با بیان اینکه پس از چند سال نفت چاه‌های تولیدی نیاز بیشتری به نمک‌زدایی دارند، گفت: در حال حاضر ساخت بزرگترین تجهیزات نمک‌زدایی خاورمیانه با ظرفیت ۲۲۰ هزار بشکه و با پیشرفت فیزیکی حدود ۸۵ درصد در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از نصب سیستم‌های بهسوزی گاز تا ۲ ماه آینده در مناطق حاشیه جاده ماهشهر و جاده اندیمشک خبر داد و گفت: به منظور جلوگیری از فرستادن گاز‌ها به مشعل‌ها ۴۱ پروژه با مجموع هزینه ۷۵۰ میلیارد دلار پیش‌بینی شده که اجرای بخشی از آنها آغاز شده و بخشی دیگر نیز در حال برگزاری مناقصات و واگذاری به پیمانکاران است.

عالی‌پور از واگذاری امضای قرارداد توسعه میادین کرنج، پارسی، رگ سفید و شادگان به مناطق نفت‌خیز جنوب خبر داد و گفت: مقرر شده قراردادهای توسعه‌ای این میادین را با محور مدل‌ جدید قراردادهای نفتی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب امضا کند که در این خصوص تا امروز با ۲۲ شرکت داخلی و خارجی مذاکره کرده‌ایم که در بین آنها شرکت‌هایی از روسیه و چین حضور داشتند و شرکت انگلیسی BP در خصوص توسعه این میدان‌ها مذاکراتی‌ را با شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب آغاز کرده است که پیش‌بینی می‌کنیم تا چند ماه آینده این مذاکرات به مرحله عقد تفاهمنامه برسد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *