برنامه ای برای «لغو روادید» در اربعین وجود ندارد

وزارت امور خارجه با صدور اطلاعیه ای ضمن توصیه به زائران اربعین جهت سفر گروهی، اعلام کرد که برنامه‌ ای برای لغو روادید در اربعین وجود ندارد.

به گزارش سادس به نقل از اداره کل دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، در بخشی از این توصیه ها به زائرین اربعین و شهروندان ایرانی که قصد عزیمت به کشور عراق را دارند با بیان اینکه برنامه‌ ای برای لغو روادید در اربعین وجود ندارد تاکید شده است: « زائرین محترم به شایعات و اظهارات افراد غیرمسئول در این خصوص توجه نکنند. »

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

۱- زائرین عزیز صرفاً با داشتن گذرنامه معتبر و روادید کشور عراق و از طریق مرزهای قانونی امکان خروج از کشور و بازگشت به کشور را خواهند داشت.

۲- صدور روادید عراق، در سفارت آن کشور در تهران و کنسولگری‌ های عراق در مشهد، کرمانشاه و اهواز و دفاتر موقت کنسولی در ۱۲ نقطه دیگر کشور (کرج، ورامین، قم، اصفهان، شیراز، تبریز، رشت، ساری، کرمان، آبادان، سوسنگرد، ایلام) برنامه ریزی شده است. به هیچ وجه در مبادی مرزی برای کسی روادید صادر نخواهد شد. لذا زائرین محترم از حرکت به سمت مرزها بدون داشتن روادید، اکیداً خودداری کنند.

۳- هزینه صدور روادید و بیمه در سراسر کشور، یکسان است. لذا به کلیه زائرین محترم توصیه می ‌گردد صرفاً از طریق دفاتر حج و زیارت و دفاتر معتبر نسبت به اخذ روادید اقدام کرده و از تحویل مدارک و پول به افراد یا مراکز غیرمعتبر که مدعی اخذ روادید با مبالغ پایین تر و یا با شرایط خاص هستند، خودداری فرمایید.

۴- به هیچ وجه برنامه‌ ای برای لغو روادید در ایام اربعین وجود نخواهد داشت و زائرین محترم به شایعات و اظهارات افراد غیرمسئول در این خصوص توجه نکنند.

۵- توصیه می ‌شود هرچه زودتر نسبت به اخذ روادید ورود به کشور عراق از سفارت یا سرکنسولگری‌ های آن کشور اقدام کرده و از موکول کردن این امر به روزهای پایانی (نزدیک به اربعین) خودداری کنند.

۶- تردد مرزی در ایام اربعین صرفاً از مرزهای مشخص شده برای زائرین استان های کشور به شرح زیر امکان پذیر می‌ باشد:

– مرز مهران: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اربیل، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی، گیلان، مازندران، گلستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، لرستان

– مرز چذابه: خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، یزد، اصفهان، چهارمحال بختیاری، خوزستان

– مرز شلمچه: اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، کرمان، بوشهر، هرمزگان، خوزستان، خراسان رضوی و اتباع خارجی

(استان‌ های اصفهان و خراسان جنوبی از هر دو مرز شلمچه و چذابه، اجازه تردد دارند.)

۷- نسبت به برنامه ‌ریزی سفر به صورت گروهی اقدام کرده و در طول سفر ارتباط با همراهان خود را حفظ کنند؛ و از شروع یا ادامه سفر بصورت انفرادی خودداری کنید.

۸- به منظور حفاظت از مدارک خود و پیشگیری از مفقود شدن آنها، در ورود به عراق از همراه داشتن مدارک غیرضروری اعم از شناسنامه، کارت ملی، دفترچه بیمه، کارت ‌های اداری، پایان خدمت، گواهینامه رانندگی و … خودداری کنید. قابل ذکر است این‌گونه مدارک در داخل کشور عراق کاربردی ندارند و درصورت مفقود شدن آنها، صدور المثنی قبل از بازگشت به کشور امکان پذیر نبوده و از مراجعه به کنسولگری های کشورمان برای این منظور خودداری فرمایید.

۹- مبالغ کافی (با احتساب امکان طولانی شدن مدت سفر و مشکلات پیش بینی نشده) همراه داشته باشید و قبلاً نسبت به نرخ تبدیل ارز (ریال به دینار) اطلاع حاصل نمایید؛ اگرچه پول ایرانی نیز در داخل عراق قابل استفاده است.

۱۰- حتماً پس از ورود به مرز عراق، از درج مهر ورود به آن کشور در گذرنامه خود اطمینان حاصل کنید.

۱۱- هر یک از دارندگان روادید گروهی (مانیفست)، یک نسخه کپی رنگی از لیست روادید خود را تهیه و ممهور نمایند تا در صورت جدا شدن احتمالی از گروه، بتوانند با آن (به همراه اصل گذرنامه) از مرز دو کشور تردد نمایند.
۱۲- زوار محترم تصویر صفحه اول گذرنامه، روادید (انفرادی یا گروهی) و مهرهای خروج و ورود را در گوشی همراه خود یا همراهانشان ذخیره کنند تا درصورت مفقود شدن گذرنامه، امکان تسهیل و تسریع در مساعدت‌ های کنسولی فراهم باشد.

۱۳- مدت اقامت مجاز برای ایام اربعین در خاک عراق، بیست روز است. لذا زائرین عزیر حتماً توجه داشته باشند که باید قبل از بیست روز، خاک آن کشور را ترک نمایند؛ و الا مشمول جریمه و یا مراحل قضایی خواهند شد.

۱۴- نمایندگی‌ های کشورمان در عراق تمام ظرفیت و توان خود را در جهت خدمات‌ رسانی مطلوب به هموطنان زائر به‌ کارگیری خواهند کرد. شماره تلفن این نمایندگی‌ ها جهت اطلاع، به شرح زیر اعلام می گردد:

– سفارت ج. ا.ایران در بغداد: ۱۵۳۷۷۶۰۵ و ۱۵۳۷۷۶۴۴ – ۰۰۹۶۴
– سرکنسولگری ج. ا. ایران در کربلا: ۳۲۳۲۲۹۰۵ – ۰۰۹۶۴
– سرکنسولگری ج. ا.ایران در نجف: ۷۸۱۴۱۳۲۸۲۱ و ۷۸۱۴۱۳۲۸۱۹ – ۰۰۹۶۴
– سرکنسولگری ج. ا. ایران در بصره: ۷۹۰۱۳۹۹۲۶۴ – ۰۰۹۶۴

۱۵- درصورت مفقود شدن گذرنامه، به یکی از کنسولگری‌ های کشورمان در عراق (کربلا، نجف، بصره، بغداد، …) مراجعه نمایید. ، باتوجه به محدودیت امکانات، از ارائه خدماتی نظیر تأمین محل اسکان و یا پرداخت وجوه معذور می‌ باشند.

۱۶- با توافق بعمل آمده با طرف عراقی و تمهید نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، اتباع خارجی مقیم (خصوصاً اتباع کشور افغانستان) که دارای کارت آمایش و … در کشور هستند، از طریق دفاتر کفالت، امکان دریافت روادید ویژه اربعین و شرکت در این مراسم معنوی را خواهند داشت.

۱۷- سفارتخانه‌ ها و کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه (بویژه در پاکستان و افغانستان) آمادگی دارند برای شیعیان متقاضی شرکت در راهپیمایی اربعین در صورت داشتن روادید عراق صادره از حوزه آن نمایندگی، روادید دو بار ورود با اقامت یکماه در ایران صادر نمایند. تردد این دسته از زائرین فقط از مرز شلمچه امکان پذیر می‌ باشد که بر روی برچسب روادید آنها نیز درج می‌ گردد. برای اتباع خارجی غیرمقیم، در داخل ایران، روادید صادر نمی ‌شود.

۱۸- با عنایت به قوانین سخت گیرانه کشور عراق ازجمله مجازات های حبس طویل المدت، از همراه داشتن قرص های مسکن و موادمخدر به هر دلیلی اکیداً خودداری نمایند.

۱۹- با آرزوی توفیق و قبولی زیارات برای هموطنان گرامی، امیدواریم با احترام به قوانین و مقررات دولت عراق و آداب و رسوم مردم آن کشور، تصویر مثبت و الگوی شایسته‌ ای از اخلاق اسلامی و فرهنگ ایرانی به مردم و دولت آن کشور ارائه کنند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *