در دیدار مسؤولان موکب حضرت معصومه سلام الله مطرح شد

توصیه‌های آیت‌الله مکارم شیرازی به زائران کربلا در اربعین
توصیه‌های آیت‌الله مکارم شیرازی به زائران کربلا در اربعین
یکی از مراجع تقلید زائران کربلا در اربعین حسینی را به اقامه نماز، حفظ نظم، رعایت نظافت و پرهیز از اقامت طولانی مدت در کربلا دعوت کرد.

به گزارش سادس به نقل از فارس ، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در دیدار مسؤولان موکب حضرت معصومه(س) با اشاره به اقبال گسترده مردم برای حضور در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی اظهار کرد: اگر به جابر می‌گفتند که روزی مراسم پیاده‌روی اربعین به یکی از مراسم‌های عظیم و بی‌نظیر در دنیا تبدیل شده و جمعیت زیادی در این مراسم شرکت می‌کردند شاید باور نمی‌کرد.

وی با اشاره به اینکه شاید تا چند سال پیش هم برگزاری چنین مراسم باشکوهی در اربعین قابل پیش‌بینی نبود، افزود: عظمت امام حسین‌(ع) و قیام ایشان یک عظمت الهی است و کارهایی که با دستگاه امام حسین(ع) در ارتباط باشد قابل پیش‌بینی نیست.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه حضور گسترده مردم در مراسم پیاده‌روی اربعین تبلیغاتی خودجوش برای اسلام و تشیع است، خاطرنشان کرد: هیچ امت و مذهبی در دنیا دارای چنین مراسم باشکوهی نیست.

وی با بیان اینکه باید مراقبت شود که شاهد بروز برخی از آسیب‌ها در مراسم پیاده‌روی اربعین نباشیم، تصریح کرد: باید در خصوص حضور در نمازهای جماعت و اقامه نماز توجه لازم صورت گرفته و خطبا نکات لازم درباره مستحبی بودن زیارت و واجب بودن نماز را برای مردم بازگو کنند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به اینکه باید خطبا نظم را به مردم گوشزد کرده و نسبت به رعایت نظافت تاکیدات لازم را داشته باشند، خاطرنشان کرد: باید زائران از هر گونه بی‌نظمی پرهیز کرده و نسبت به رعایت نظافت نیز حداکثر توجه را داشته باشند.

وی ضرورت پرهیز از اسراف و استفاده از مواد غذایی به اندازه مورد نیاز را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: در شرایطی که با انبوه جمعیت روبرو هستیم باید زوار زیارت را کوتاه و مختصر کرده و بر سه روز ماندن در کربلا اصرار نداشته باشند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه بانوان باید نسبت به رعایت حجاب و مسائل شرعی توجه لازم را داشته باشند، تاکید کرد: باید این مسائل از طرق مختلف از جمله بسترهای تبلیغاتی و همچنین توسط خطبا به مردم یادآوری شود.

وی با اشاره به حضور برخی از افراد از دیگر مذاهب گفت: باید با پیروان دیگر مذاهب به خوبی برخورد داشته و آنها را از خودمان بدانیم.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *