بفرمایید؛ عروسی به صرف کرونا!

کردستان دنیا در عصر کرونا گویی یک دوربرگردان عجیبی داشته به قدیم‌الایام، روزهایی که عروسی‌ها در حیاط خانه‌ها و کاملا خانوادگی برگزار می‌شد و از عروسی‌های مجلل و پذیرایی‌های آنچنانی امروزی هم خبری نبود، اما در عصر کرونا همین عروسی‌های به ظاهر ساده همچون بمبی است که هر آن ممکن است منفجر شود.

صدای ساز و دهلی که از خانه همسایه به گوش می‌رسید حسابی ذهنم را به خود مشغول کرد، اینکه در زمانی که هرروز چند نفر از هموطنان ما و همشهریان ما بر اثر این ویروس خطرناک جان خود را از دست می‌دهند این سرخوشی و بی‌خیالی نسبت به اوضاع از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

تا قبل از کرونا جنگ، جنگ تالارهای باشکوه و پذیرایی‌های آنچنانی بود اما حالا یک عروسی کوچک و خودمانی در حیاط یا باغ یکی از بستگان برای تحقق آرزوهای جوانان هم کفایت می‌کند.

چه عروسی‌هایی که قرار بود در شکوه آنچنانی برگزار شود اما کرونا با آمدن ناگهانیش همه آن آرزوها و برنامه‌ریزی‌ها و نقشه‌ها را یک شبه نقش بر آب کرد.

چه آرزوهایی که بر باد رفت و چه عروسی‌هایی که در انتظار فرونشست تب کرونا به تعویق افتاد، اما حال با گذشت چند ماه همچنان با قدرت در بین مردم می‌تازد و گویی حالاحالاها هم قصد رفتن ندارد.

این روزها خبرهایی از گوشه و اطراف شهر هم به گوش می‌رسد که گویا پای عروسی‌ها به کارواش‌ها، پارکینگ‌ها و باغ‌ها هم باز شده و خبر از بی‌خیالی‌های زیادی نسبت به کرونا و عروسی‌های چراغ خاموشی به صرف کرونا دارد.

هرچند دیگر از جنگ و جدال خانواده‌ها بر سر هزینه‌های چند صد میلیونی عروسی‌های مجلل و پذیرایی‌های آنچنانی خبری نیست اما همین شیوه‌های به ظاهر ساده عروسی‌ها در عصر کرونا در واقع همچون پاشنه آشیلی برای کرونا است.

در جدال بین رویا با کرونا

پریسا دختری که با هزاران امید و آرزو ازدواج کرده و حال کرونا پایشان را بند کرده، می گوید: ماه‌ها در تکاپوی مهیا کردن یک عروسی بودیم همه کارها انجام شده بود اما کرونا با آمدنش همه برنامه‌هایمان را بهم ریخت.

او می‌گوید: تمامی برنامه‌ها را کنسل کردیم تا شاید بتوانیم چند ماه دیگر اوضاع که آرام شد و به خیال خود زمانی که کرونا تمام شد عروسی را برگزار کنیم اما اکنون چندماه از حضور کرونا می گذرد و وضع هرروز بدتر از روز قبل می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از بزرگترین آرزوهای یک دختر مراسم ازدواجی است که قرار است برای سالیان سال برایمان به یادگار بماند اما با این اوضاعی که من می بینم تحقق همچین رویایی محال به نظر می‌رسد.

او در ادامه می گوید: من و همسرم خواهان آن هستیم که کاملا بی سروصدا و بدون هیچ گونه مراسمی زندگی خود را شروع کنیم زیرا نمی‌خواهیم با خودخواهی خود جان عزیزانمان را به خطر بیندازیم اما پدرم گوشش به این حرف‌ها بدهکار نیست و همچنان بر خواسته خود برای برگزاری عروسی مصمم است.

سارا دختری که می‌گوید فرصت این را داشتیم که قبل از آمدن کرونا عروسی بگیریم اما به امید آمدن فصل بهار و برگزاری جشن در این فصل زیبا عروسی خود را به تعویق انداختیم؛ اما کرونا با آمدنش واقعا غافلگیرمان کرد زیرا به تنها چیزی که فکر نمی‌کردیم آمدن همچین ویروسی بود.

او ادامه داد: بلاخره اتفاقی بود که پیش آمده بود، زیاد صبر نکردیم و همان اوایل شیوع کرونا خانواده‌ها تصمیم گرفتند که بدون هیچ مراسمی ما را راهی خانه بخت کنند.

پذیرایی به صرف کرونا

سودابه که چند شب پیش در خانه خود برای تنها برادرش عروسی گرفته بود وقتی از او می‌پرسم که گرفتن عروسی آن هم با این تعداد زیاد مهمان آیا ضروری بود می‌گوید: آرزوی هر خواهری دیدن عروسی برادرش است آن هم اگر یکی یکدونه باشد، هر جوری خواستم با خودم کنار بیایم نتوانستم بدون عروسی ازدواجش را قبول کنم.

او در ادامه می‌گوید: هرچند که ریسک خطرناکی بود و همه از بستگان و عزیزانمان بودند اما شادی که الان در قلبم احساس می‌کنم ارزش ریسک کردن را داشت و خدا بزرگ است انشالا که هیچ اتفاقی برای مهمان‌هایمان پیش نیامده است.

پروانه می‌گوید چند ماهی است که بخاطر کرونا عروسیمان مدام به تعویق می‌افتد البته اگر ترس از بهداشت و برهم خوردن عروسیم نبود تا الان عروسی را برگزار کرده بودیم.

وی می‌گوید: از چند ماه پیش همه کارها انجام شده حتی خانه اجاره کرده‌ایم و وسایل زندگیمان هم فراهم است، حتی در خواب هم نمی‌دیدم که آمدن یک ویروس اینگونه رویاهایم را بر باد بدهد.

اضافه می‌کند: به هیچ وجه نمی توانم از خواسته قلبیم برای عروسی چشم پوشی کنم حتی اگر چندسال هم طول بکشد باز هم صبر خواهم کرد تا یک عروسی آنچنانی برگزار کنم جدا از این‌ها حتی اگر خودم هم بخواهم پدرم به ازدواج بدون عروسی رضایت نخواهد داد.

فرید دامادی که اگر کرونا نیامده بود الان سر خانه و زندگیش بود نیز می گوید: روزهای بدی است هرروز خبر بدی از مرگ اطرافیانمان بر اثر کرونا به گوشمان می رسد اما بازهم افرادی هستند که گوششان به این حرفها بدهکار نیست.

او می گوید: اگر کرونا نبود قطعا با برگزاری عروسی مشکلی نداشتیم اما این هم یک اتفاق ناخوداگاه بود و در چنین اتفاقی هم نقشی نداشتیم، متاسفانه خانواده پدرخانمم این طرز فکر مرا نوعی زیرکی و سوءاستفاده از شرایط تلقی کرده‌اند و در این شرایط بحرانی خواستار جشن عروسی هستند.

وی می‌گوید که این جنگ و جدال بین ما به حدی طول کشیده که حتی نزدیک بود زندگیمان منتفی شود و خداروشکر با وساطت آشنایان حل شد و منتظر یک روز بهتریم که بیاید و قائله این سردرگمی هم ختم بخیر شود.

یکی از آرایشگران سطح شهر سنندج هم می‌گوید: در یک ماه اخیر تقریبا هرروز پذیرای چند نوعروس بوده که ظاهرا به گفته خود عروس‌ها هم مراسمی هرچند کوچک را در خانه یا یک باغ برگزار کرده‌اند و به ازدواج در سکوت رضایت نداده‌اند.

شناسایی ۲۵۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان از شناسایی ۲۵۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته تا کنون در استان خبر داد و گفت: در حال حاضر ۵۸۳  بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

فرزین رضاعی با اشاره به آمار بستری شدگان در کردستان به تفکیک بیمارستان‌های استان اظهار کرده که در بیمارستان توحید سنندج ۱۸۸ نفر، بعثت سنندج  ۵۹ نفر، کوثر سنندج ۱۵۰  نفر، امام خمینی سقز ۵۳ نفر، بوعلی مریوان ۲۹ نفر، فجر مریوان ۱۸ نفر، شهیدبهشتی قروه ۲۰ نفر، امام حسین بیجار ۱۴ نفر، بیمارستان سینای کامیاران ۱۰ نفر، بیمارستان امام خمینی (ره) در دیواندره ۱۶ نفر، شهید چمران در سروآباد ۲ نفر، شهدای دهگلان ۴ نفر و در بیمارستان رازی بانه ۲۰ نفر بستری هستند.

وی تصریح کرد: اکنون ۸۲ بیمار مبتلا به کرونا در کردستان در بخش ویژه (آی سی یو) بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان آمار فوت شدگان بر اثر بیماری کرونا در کردستان از ابتدا تا کنون را ۲۵۳ نفر عنوان کرد و گفت: از این تعداد ۵۳ نفر در سقز، ۸۳ نفر در سنندج، ۲۲ نفر در قروه، ۲۱ نفر در بانه، در مریوان ۱۶  نفر، ۱۹ نفر در بیجار، ۲۳ نفر در کامیاران، ۱۱ نفر در دیواندره و پنج نفر در دهگلان جان باختند که همه موارد به صورت بهداشتی و با رعایت دستورالعمل های مرتبط دفن شده‌اند.

رضاعی خطاب به شهروندان اظهار کرد: همچنان روند فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، شست‌وشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون، اجرای اصول بهداشتی و قرنطینگی را تا قطع زنجیره این ویروس مهلک رعایت کنید در غیر این صورت افزایش تعداد زیاد مبتلایان و مرگ بر اثر کرونا در استان را شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تیاگو به فینال جام حذفی آلمان می‌رسد

س تیر ۳ , ۱۳۹۹
هافبک اسپانیایی بایرن مونیخ به دیدار فینال جام حذفی برابر بایر لورکوزن خواهد رسید. به گزارش سادس و به نقل از کیکر، تیاگو آلکانتارا در دیدار برابر آینتراخت فرانکفورت مصدوم شد و زانوی خود را به جراحان سپرد. این بازیکن اسپانیایی چند دیدار اخیر تیمش را به خاطر آسیب دیدگی […]