افزایش خشونت‌ها و فشارها بر شیعیان نیجریه

به گزارش سادس:

افراد مسلح به مراسم عزاداری حسینی در شهر کادونا حمله و شماری از شیعیان را به شدت زخمی کردند.

به گزارش مشرق، خبرگزاری رویترز در گزارشی از نیجریه نوشت: دیوارهایی سیاه و تلی از خاک، همه چیزی است که از خانه یکی از رهبران شیعه در نیجریه پس از سوزانده شدن آن، توسط افرادی قمه بدست در شهر ناآرام کادونا در شمال این کشور باقی مانده است.

این درگیری ها پس از آن آغاز شد که دولت ایالتی کادونا جنبش اسلامی نیجریه را به دلایل امنیتی غیرقانونی اعلام کرد. این اقدام دولت ایالتی کادونا باعث خشم طرفداران جنبش اسلامی نیجریه شد و نگرانی هایی در این باره بوجود آمد که هر کدام از اعضای آن ممکن است زندانی شوند.

شیعیان می گویند این ممنوعیت عملا جوانان سنی متاثر از تبلیغات وهابی‌ها را تحریک کرد تا در مراسم عزاداری روز عاشورا اقداماتی را ضد جنبش اسلامی نیجریه انجام دهند.

موسی ابوبکر یک راننده که شاهد درگیری ها در بخش «تادونوادا» در کادونا بود گفت مردانی جوان که قمه در دست داشتند در آن روز به طرف اعضای جنبش اسلامی نیجریه حمله ور شدند و خانه های آنها را به آتش کشیدند. وی افزود: هر کدام از اعضای این جنبش شیعه که به دست این جوانان قمه به دست می افتادند به شدت ضرب و جرح می شدند.

پس از آنکه ارتش نیجریه ۳۴۷ نفر از اعضای جنبش اسلامی نیجریه را در شهر زاریا کشت، خشم شیعیان رو به افزایش بوده است. دستگاه قضائی نیجریه اعلام کرد اجساد این شیعیان پس از درگیری های دسامبر سال ۲۰۱۵ در گورهای جمعی دفن شد.

علامه شیخ ابراهیم زکزاکی دبیر کل جنبش اسلامی نیجریه از آن زمان بدون هیچگونه اتهامی در محلی نامشخص زندانی است. طرفداران شیخ زکزاکی با نوشتن شعارهایی روی دیوارها در کادونا آزادی او را خواستار شده اند.

در تهاجم ماه دسامبر ارتش نیجریه، علامه شیخ ابراهمیم زکزاکی به شدت زخمی شد. بنا بر گزارش سال ۲۰۰۹ مرکز تحقیقاتی «پیو» در آمریکا، شیعیان حدود چهار میلیون نفر از جمعیت نیجریه را تشکیل می د هند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *