نیازی به مشارکت ائتلاف آمریکا در عملیات آزادسازی موصل نیست

سید حامد جزائری
یک فرمانده حشد الشعبی عراق با اشاره به توانایی‌های حشد الشعبی و نیروهای عراقی در اداره جنگ تأکید کرد که نیازی به حضور آمریکایی‌ها و ائتلاف به‌اصطلاح بین‌المللی در عملیات آزادسازی موصل نیست.

به گزارش سادس ، “سید حامد جزائری” یکی از فرماندهان حشد الشعبی عراق و جانشین فرمانده گردان “سرایا الخراسانی” در گفتگو با تسنیم آخرین وضعیت نیروهای حشد الشعبی در عملیات آزادسازی موصل را تشریح کرد و در این باره گفت: عملیات نیروهای حشد الشعبی در 6 محور همچنان ادامه دارد که طی چند روز گذشته بیش از 20 روستا و مساحتی بالغ بر 400 کیلومترمربع در این محورها آزاد شدند. با ادامه یافتن عملیات و بزرگتر شدن مساحت مناطقی که در اختیار نیروهای حشد الشعبی قرار می‌گیرند تعداد محورهای عملیاتی نیز افزایش خواهند یافت.

وی ادامه داد: عملیات نیروهای حشد الشعبی بر اساس برنامه از پیش تعیین شده به‌خوبی پیش می‌رود و همکاری مناسبی میان این نیروها، ارتش، توپخانه و نیروی هوایی عراق وجود دارد، نیروی هوایی برای باز کردن مسیر حشد الشعبی در محورهای مختلف حملات متعددی علیه تروریست‌ها انجام می‌دهد.

او در خصوص میزان مقاومت تروریست‌ها و شگردهای دشمن گفت: در روزهای گذشته دشمن برای مقاومت در برابر نیروهای حشد الشعبی و جلوگیری از پیشروی آنان تعداد زیادی خودروی بمب‌گذاری شده به کار برد که به‌دلیل تجربه و مهارت بالای نیروهای ما تمامی این خودروهای بمب‌گذاری شده به‌طور کنترل شده و از راه دور منفجر شدند. اغلب این خودروها توسط موشک‌های حرارتی و کورنیت هدف قرار گرفته‌اند.

این فرمانده عراقی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خوشبختانه دشمن تاکنون تلفات بسیار سنگینی داشته است اما تعداد انگشت‌شماری از نیروهای ما به شهادت رسیدند، پیشروی حشد الشعبی روان و مناسب است و به‌امید خدا طی روزهای آینده تعداد بیشتری از روستاها آزاد خواهند شد.

وی همچنین توضیح داد: انتظار داشتیم تروریست‌ها بیش از آنچه هم‌اکنون مشاهده می‌کنیم مقاومت کنند، دشمن به‌سرعت از مواضع خود عقب‌نشینی می‌کند، طی درگیری‌ها تنها چند ساعت مقاومت می‌کنند و پس از آن با جاگذاشتن کشته‌ها و سلاح‌هایشان فرار می‌کنند، همچنین فرماندهان داعش به تصفیه حساب میان یکدیگر پرداخته و بسیاری از نیروهایشان از دستورات مافوق خود سرپیچی می‌کنند.

سید حامد جزائری خاطرنشان کرد که تروریست‌ها از غیرنظامیان به‌عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند و در این خصوص توضیح داد: تروریست‌ها ساکنان روستاهایی را که مخالف داعش هستند با توسل به زور و برای استفاده از آنان به‌عنوان سپر انسانی به روستاهای دیگر می‌برند. دشمن این‌گونه تلاش می‌کند پیشروی حشد الشعبی و نیروهای عراقی را با کندی مواجه سازد.

جانشین فرمانده گردان سرایا الخراسانی با اشاره به حضور نیروهای ائتلاف بین المللی در عملیات پاکسازی موصل گفت: ما نیازی به نیروهای ائتلاف بین المللی به‌رهبری آمریکا و حضورشان در منطقه و همچنین پشتیبانی‌شان نداریم، حشد الشعبی از تجربه بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند عملیات را با موفقیت و به‌شکل خیره کننده‌ای فرماندهی کرده و به پیش ببرد. فرماندهی عملیات علیه تروریست‌های داعشی برای نیروهای ما به امری ساده مبدل شده است. آمریکایی‌ها می‌خواهند چهره خود را خوب کنند.

وی درهمین خصوص ادامه داد: هنگامی که تروریست‌ها پیشروی می‌کردند و عراق در آغاز بحران قرار داشت هیچ اقدامی نکردند اما هم‌اکنون که وضعیت تغییر کرده و کفه ترازو به‌سمت ما سنگینی می‌کند قصد دارند خود را در آزاد سازی موصل سهیم جلوه دهند، حتی می‌توان گفت که آمریکایی‌ها برای پشتیبانی از تروریست‌ها وارد عملیات شده‌اند، آمریکایی‌ها همچنان به‌بهانه خطای فردی نیروهای عراقی را هدف قرار می‌دهند.

جزائری در پایان گفت: به‌نظر من آمریکایی‌ها برای تضعیف نیروهای حشد الشعبی و اعطای زمان کافی به تروریست‌ها برای فرار به سوریه وارد عملیات آزادسازی موصل شده‌اند، آنان می‌خواهند تروریست‌ها را برای ادامه نقشه خود در مناطق دیگر از موصل خارج کرده و به کشورهای دیگر همچون سوریه و لیبی ببرند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *