افزايش 65 درصدي کشفيات کالاي قاچاق در هرمزگان

فرمانده انتظامي استان از کشف بيش از 450 ميليارد تومان کالاي قاچاق طي هفت ماهه امسال در استان خبر داد و ميزان رشد ارزش ريالي کالاهاي قاچاق کشف شده را 65 درصد عنوان کرد.

به گزارش سادس به نقل ازپايگاه خبري پليس سردار “عزيزاله ملکي” در تشريح و تبيين پيامدهاي قاچاق کالا بر فرهنگ و اقتصاد جامعه گفت: امروز تجارت پنهان و بعضاً آشكار قاچاق كالا زيان هاي فراواني از نظر اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي به كشور ما وارد كرده است ؛ تجمل گرايي ، جذابيت كالاي خارجي، تغيير الگوي مصرف ، جوابگو نبودن توليدات داخلي موجب شده ميل و اشتياق مردم به كالاي وارداتي زياد شود و سوداگران اقتصادي كه حرفه قاچاق را آسان و كم هزينه مي بينند تمام سرمايه هاي خود را در اين راه به كار مي بندند كه همانند سارقان زودتر به اميال نفساني خود برسند و چرخ اقتصاد كشور را از حركت بازدارند .

وي افزود:استان هرمزگان به دليل موقعيت خاص اقتصادي و مرزهاي آبي، اصلي ترين مرکز فعاليت مبادلات تجاري قانوني و غيرقانوني کشور محسوب مي شود به طوري که بيش از 60درصد مبادلات بازرگاني کشور از طريق گمرک شهيد رجايي و گمرک شهيد باهنر صورت مي گيرد و علاوه بر آن، نزديک به 70درصد ترانزيت خارجي کالا نيز از طريق بنادر مذکور انجام مي شود.

فرمانده انتظامي استان هرمزگان ادامه داد: به همين نسبت نيز بيشترين معابر غيررسمي در سواحل اين استان شناسايي شده اند که عمدتاً کالاهايي مانند: سيگار، گوشي تلفن همراه، تلويزيون ، البسه، لوازم خانگي و برقي، ظروف آشپزخانه، انواع دوربين هاي ديجيتالي، انواع اسباب بازي، رايانه و قطعات يدکي مربوطه، لوازم يدکي خودرو، لوازم آرايشي و بهداشتي توسط شناور هاي سبک و سنگين از بندر خصب، رأس الخيمه، جزيره هرمز و منطقه آزاد قشم وارد کشور مي کنند.

اين مقام انتظامي استان خاطر نشان کرد: يكي از عوامل مهمي كه در ايجاد احساس آرامش در ميان افراد جامعه نقش مهمي دارد، برخورداري از رفاه نسبي و پويايي اقتصاد جامعه‌اي است كه در آن زندگي مي‌كنند ، اين امر بديهي است كه مسئوليت پويايي و سلامت اقتصاد يك جامعه تنها بر عهده‌ دولت‌ها و حكومت‌ها نيست و همه‌ اقشار جامعه در اين زمينه داراي نقش هستند.

سردار ملکي خاطر نشان کرد: قاچاق كالا پديده اي است كه از جهات گوناگون ، حيات سالم اقتصادي و فرهنگي يك جامعه را تهديد مي كند و لازم است با شناخت آسيب هاي آن به وظيفه خود در اين خصوص به خوبي عمل كنيم.

وي مهمترين پيامدهاي منفي قاچاق كالا بر اقتصاد جامعه را كاهش درآمد ملي و ضعف توليدات داخلي ،كاهش فرصت هاي شغلي ، كاهش انگيزه كار و فعاليت هاي سالم اقتصادي ، ايجاد شكاف طبقاتي و افزايش بي عدالتي ، فقدان كنترل كيفيت كالاهاي قاچاق و همچنين پيامدهاي اجتماعي و فرهنگي قاچاق كالا را اختلال درالگوي مصرف جامعه ، هجمه فرهنگي ، تضعيف حاکميت و بي اعتمادي مردم به نظام اقتصادي ، ايجاد درآمدهاي نامشروع براي قاچاقچيان و تقويت روحيه قانون گريزي و نبود حس احترام به قانون عنوان کرد.

فرمانده انتظامي هرمزگان تصريح کرد: كالاهاي قاچاق به لحاظ فرهنگي، تأثير مخربي بر الگوي مصرف جامعه به جاي مي گذارد و ماهيت اغلب اين گونه كالاها كه عمدتاً غير ضروري است جامعه را به سوي تفنن طلبي و تجمل گرايي سوق مي دهد ؛ هنگامي كه كالاهاي لوكس با قيمت ارزان وارد كشور مي شود، بالطبع مصرف اين گونه كالاها افزايش مي يابد از اين رو الگوي مصرف، به ويژه براي قشر مرفه جامعه كه قدرت خريد بيشتري دارند به سوي استفاده از كالاهاي لوكس و مصرفي مي گرايد و آثار منفي فرهنگي بر جامعه مي گذارد.

فرمانده انتظامي هرمزگان در ادامه ارزش ريالي مجموع کالاهاي قاچاق کشف شده در هفت ماهه امسال را 450 ميليارد و 740 ميليون تومان عنوان و تصريح کرد: اين کشفيات در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 65 درصد افزايش داشته، همچنين از ابتداي سال جاري ضمن شناسايي و توقيف دو هزار و 166 دستگاه خودرو سبک و سنگين حامل و فعال در قاچاق کالا ، سه هزار و 14 تن از عوامل، عناصر و قاچاقچيان کالا در استان دستگير و با تشکيل پرونده به مراجع قضائي معرفي شده اند. #

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *