پيشگيري اجتماعي و مشارکتي مترقي ترين رويه تامين امنيت / امنيت مقدمه هر نوع توسعه و نوسازي در جامعه است

رئيس پليس پيشگيري ناجا با اشاره به اينکه امنيت مقدمه هر نوع توسعه و نوسازي در جامعه است ،گفت: امروزه پيشگيري اجتماعي و مشارکتي مترقي ترين رويه تامين امنيت و پيشگيري از جرم است.

به گزارش سادس به نقل از پايگاه خبري پليس، سردار “شرفي” رئيس پليس پيشگيري ناجا در چهارمين همايش فرماندهان و رؤساي کوپ شرق استان تهران بيان داشت: در گذشته ،دور ساختن مجرم از جامعه و يا ناتوان ساختن مجرم و اعمال حبس در نظام عدالت کيفري با استفاده از روش ها و رويه هاي سلبي و سخت، يکي از روش هاي پيشگيري از وقوع جرم و تامين امنيت بود ولي امروزه پيشگيري اجتماعي و پيشگيري مشارکتي مترقي ترين رويه تامين امنيت و پيشگيري از جرم است.

امنيت مقدمه هر نوع توسعه و نوسازي در جامعه است

وي با بيان اينکه آن چيزي که در حوزه پليس تعريف شده امنيت است؛اظهار داشت: امنيت مقدمه هر نوع توسعه و نوسازي در جامعه و وسيله اي براي بهره مندي از مزايا و مواهب حيات و بستري براي رشد و تعالي و تکامل انسان ها است.

اين مقام انتظامي تصريح کرد: با امنيت، هر نوع کاستي ،شيرين است و بدون امنيت هر نوع دارايي با تلخي همراه است اگر امروز امنيت نصيب ما شد به خاطر اين است که دين مبين اسلام و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران در جهت تامين دنيا و آخرت بشريت، برنامه هاي بسيار مفصلي را پيش بيني کرده است.

وي در ادامه با تاکيد بر ايجاد امنيت در جامعه و حمايت از مظلوم و برخورد با ظالم گفت: اساسا دنيايي که دين مبين اسلام براي رستگاري انسان ها طراحي و ترسيم نموده بر مبناي رفتارهاي جمعي و کنش متقابل و براساس دعوت به خير و امر به معروف و نهي از منکر و براساس برخورد با ظالم و حمايت از مظلوم است.

سردار شرفي يادآور شد: در خير و صلاح است که امنيت جاري مي شود و بزهکاري از جامعه فاصله مي گيرد اين يک بعد از ابعاد اين موضوع است.

شرفي گفت: در واقع به اعتقاد ما ميزان سطح امنيت عمومي در جامعه به ميزان بلوغ و مسئوليتي بستگي دارد که مردم و جامعه در نظم و امنيت اجتماعي مي توانند به وجود بياورند.

پيش شرط پليس جامعه محور ، تغيير نگرش در افراد جامعه و کارکرد هاي پليس است

اين مقام انتظامي اظهار داشت: امروز مرزهاي ارتباطات شکسته شده و اقدامات يک جانبه کارآيي خودش را از دست داده است و در واقع نگرش ها جامعه مدار شده است. در جامعه فعلي و امروزي باز توليد امنيت و نظم بر اساس هنجارهاي فرهنگي و ارزشي و مبتني بر تعهد شهروندان تامين مي شود.

سردارشرفي ادامه داد: پليس جامعه محور و مشارکتي در يک چارچوب مبتني بر تعامل خلاق باشهروندان مي تواند در تامين امنيت و نظم جامعه به ويژه در حوزه هاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي و…کمک شاياني به جامعه کند.

وي گفت: پيش شرط پليس جامعه محور و مشارکتي با قدرت اغنايي بسيار بالا، تغيير نگرش در افراد جامعه و کارکرد هاي پليس است چون ساختارهاي سنتي ، برخورد هاي آمرانه و الگوهاي غير مشارکتي نمي تواند در توانا سازي افراد و ايجاد انسجام در جامعه نقش خوبي را ايفا کند.

دشمن با استفاده از فناوري هاي نوين رسانه اي مي خواهد انسجام اجتماعي را از بين ببرد

رئيس پليس پيشگيري ناجا با اشاره به انتخابات سال آينده گفت: در ايام انتخابات جلب مشارکت هاي مردمي و استفاده از ظرفيت هاي تاثير گذار مردم در اين عرصه کمک شاياني را در تامين نظم و امنيت مي تواند ايفا کند.

وي اضافه کرد: هر چه به آستانه انتخابات نزديک مي شويم قابليت تبديل شدن مسائل اجتماعي به مسائل سياسي و موضوعات امنيتي بيشتر فراهم مي شود. بنابراين هر خطا و سهل انگاري و هر نوع بي مهري به مردم مي تواند مشکلات عديده اي را در امنيت جامعه ايجاد کند.

اين مقام انتظامي بيان داشت: در فضاي مجازي ،دشمن با استفاده از ظرفيت فناوري هاي نوين رسانه اي و ارتباطي و تهديد بر افشاگري موضوعات نااميد کننده در جامعه مي خواهد انسجام اجتماعي را از بين ببرد و ناامني را گسترش دهد.

نبايد هر موضوع ساده اجتماعي حالت اضطرار و تهديد آميز به خود بگيرد

وي با تاکيد بر اينکه از هر گونه وسواس امنيتي بايد پرهيز کرد، گفت: نبايد هر موضوع ساده اجتماعي حالت اضطرار و تهديد آميز به خود بگيرد و مردم را نگران کند.

اين مقام انتظامي سپس به عملکرد فرماندهي انتظامي شرق استان تهران در سال جاري اشاره کرد و گفت: تعداد تشکيل پرونده 25 درصد و دستگيري سارق 10درصد کاهش يافته است.

شرفي ادامه داد: اخبار جرايم 15 درصد، دستگيري سارق به عنف 93 درصد ، کشف سرقت به عنف 120درصد و کشف سرقت مسلحانه 100 درصد افزايش يافته که کار بسيار ارزشمندي در سطح شرق استان تهران انجام شده است.

وي در پايان با تقدير از تعامل خوب فرماندهي انتظامي شرق استان تهران با مقامات قضائي گفت: دراين فرماندهي خدمات قضائي 676 درصد افزايش پيدا کرده که ما در ميانگين کشوري 5/22 درصد افزايش را داشته ايم که اين نشانگر يک تعامل خوب با دستگاه قضا و تعقيب مجرمان است.#

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *