آمادگی ۲بانک بلژیکی برای همکاری با ایران

نخست وزیر دولت منطقه فلاندر بلژیک اعلام کرد: ۲ بانک بلژیک برای تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری ایران آماده اند.

به گزارش سادس به نقل از رویکرد «گریت بورژوا»* که این هفته همراه هیات بلژیکی به تهران سفر کرد، در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: هنوز شرکت ها در آغاز راه قرار دارند و قراردادی میان آنها امضا نشده است اما با توجه به علاقه شرکت های ۲ طرف به همکاری، امیدواریم بزودی روابط تجاری میان آنها به شکلی پایدار و بلندمدت شکل بگیرد.
بورژوا به شرکت های بلژیکی اطمینان داد از بابت تامین مالی پروژه ها و همکاری بانکی نگرانی وجود ندارد و شرایط رو به بهبود است.
وی ادامه داد: بسیاری از شرکت های ایالت فلاندر بلژیک، نخستین حضور خود در ایران را تجربه می کنند و پس از دریافت اطلاعات کلی از «آژانس دولتی سرمایه گذاری و تجارت فلاندر»** درباره فرصت های همکاری و سرمایه گذاری در ایران به نشست تهران آمدند تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورند.
به گفته وی، هدف آژانس دولتی سرمایه گذاری و تجارت فلاندر توسعه تجارت بین المللی پایدار است و تاکنون بیش از یکصد مورد مذاکره تجاری بخش های خصوصی (B to B) را سازماندهی کرده است.
وزیر دولت منطقه فلاندر بلژیک که نهم آبان ماه از ایجاد دفتر تجاری بلژیک در ایران برای تسهیل روابط تجاری دو کشور خبر داده بود، به ایرنا گفت: برای بلژیک توسعه همکاری های تجاری با ایران اهمیت دارد.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران هم آبان ماه در همایش تجاری ایران و بلژیک گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و بلژیک سالیانه ۳۰۰ میلیون تا ۴۰۰ میلیون دلار است و باید تلاش کنیم با توسعه همکاری های تجاری میان شرکت های دو کشور، این حجم به بیش از یک میلیارد دلار برسد.
به گفته «مجتبی خسروتاج»، پیش از آغاز تحریم های ظالمانه حجم مبادلات تجاری دو کشور سالیانه بیش از یک میلیارد دلار بود و با لغو تحریم ها زمینه های مناسبی برای توسعه تجارت میان شرکت های دو کشور فراهم شده است.
همایش تجاری ایران و بلژیک نهم آبان ماه با حضور ۲۰۰ نفر از نمایندگان ۱۴۰ شرکت بلژیکی در هتل آزادی تهران برگزار شد.
«ناتالی لافونتن» معاون وزیر اقتصاد و صنایع والونی، به همراه «پاسکال دلکومینت» معاون آژانس آوکس (Awex)، «بندیکت ویلدرز» رییس شرکت «سرمایه گذاری و صادرات بروکسل» و «گریت بورژوآ» وزیر منطقه فلامان بلژیک، در این هیات تجاری حضور دارند.
بر اساس گزارش نهم آبان ماه روزنامه «لا لیبر» بلژیک، «دومینیک دولاتر» مدیر بخش آفریقا و خاورمیانه آژانس صادرات و سرمایه گذاری خارجی منطقه والونی «آوکس»، هدف این سفر را «بازیابی رسمی جایگاه بلژیک در ایران و بررسی فرصت های بازار ایران» دانست.
وی افزود: با در نظر گرفتن ظرفیت و قدرت صنعتی ایران، طرح های متعددی ممکن است به سرعت در این کشور به راه بیفتد؛ این طرح ها زمینه های بی شماری را از زراعت محصولات خوراکی تا بخش های تولیدی، معماری، فناوری، دارویی و البته صنعت گاز و پتروشیمی را شامل می شود.
این روزنامه بلژیکی در گزارش خود اضافه کرده است: بلژیک باید برای غلبه بر رقیبانی چون فرانسه، آلمان یا ایتالیا ویژگی متمایزی داشته باشد.
در همین زمینه دولاتر ارتباط میان ایران و بلژیک را «تاریخی» دانست و گفت: در قرن نوزدهم میلادی، بلژیک در اجرای نخستین خط آهن، خدمات گمرک،‌ پست، تلگراف و نیز در توسعه صنایع قند و شکر ایران مشارکت داشت.
ساختار حکومت فدرال بلژیک از ۶ مجموعه تشکیل می شود که هر کدام از این مجموعه ها دولت و پارلمان و دستگاه های اجرایی خود را دارند. سه منطقه خودمختار و سه جامعه یا گروه زبانی، این ۶ مجموعه را تشکیل می دهد.
زبان منطقه فلاماند هلندی و گویش فلاندری است، مردم منطقه والونی فرانسه زبان هستند، در منطقه بروکسل هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است و جامعه آلمانی زبان‌ این ۶ مجموعه را تشکیل می دهد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *