عبور مجرد‌هاي ايراني از سن ازدواج

به گزارش سادس به نقل از سلامت نیوز: بررسي‌ها نشان مي‌دهد حدود 13 ميليون ايراني در حال عبور از سن ازدواج هستند و در آستانه تجرد قطعي؛ اتفاقي که به طور قطع متوجه جوانان دهه شصتي ايران است.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت: جمعيت‌شناسان ايراني، متفق‌القول بر نقش دهه شصتي‌ها بر هرم جمعيتي ايران و آمارهاي حياتي آن تأکيد دارند. متولدان سال‌هاي آخر دهه ۵۰ و سال‌هاي دهه ۶۰، در واقع محصول سياست‌هاي افزايش جمعيت در سال‌هاي نخست انقلاب اسلامي ايران هستند؛ نسلي که تغييرات اجتماعي متعددي از خود به جا گذاشت و در بسياری از مقاطع با مسائل خاص خود همراه بود.

در ايام تحصيل در نيمکت‌های سه نفره مي‌نشستند، پس از آن با غول کنکور دست و پنجه نرم کردند، پسران متولد اين دهه تورم سرباز براي خدمت سربازي را ايجاد کردند، در ايام ازدواج با چالش‌هايي همراه بودند و بخش زيادي از بيکاري جوانان در سال‌هاي اخير، مربوط به جوانان اين نسل بود.

حالا دهه شصتي‌ها از سن ازدواج گذشته‌اند و نسل جديدي جاي آنها را گرفته است. دهه هفتادي‌ها حالا کيس‌هاي هرم سني ازدواج در ايران هستند. آمار‌ها نشان مي‌دهد آنها قصد ازدواج به همان اندازه‌اي که دهه شصتي‌ها داشتند،ا ندارند، يا اگر داشته باشند در سن‌هاي بالاتر دارند.

همزمان هم مدير کل سلامت خانواده و جمعيت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: بيش از 13 ميليون جوان مجرد ايراني که در آستانه ازدواج هستند، سن مناسب ازدواج را سپري کرده‌اند يا در حال سپري‌کردن اين سن هستند. محمد‌ اسماعيل مطلق با اعلام اين مطلب هشدار داد: سن مناسب براي ازدواج بين سنين 18 تا 35‌سالگي بوده و علاوه بر اينکه زمان مناسب ازدواج است، بهترين سن براي باروري و بچه‌دارشدن بوده و عبور از اين سن براي فرزندآوري مخاطراتي به دنبال دارد.

وي ادامه داد: به علل مختلف متوسط سن ازدواج دختران و پسران ايراني در يک دهه اخير در استان‌هاي مختلف بين چهار تا 6 سال افزايش يافته و اکنون متوسط سن ازدواج دختران ايراني 25 سال و پسران ايراني 27 سال بوده و البته اين آمار در استان‌هاي بزرگ مانند تهران بالاتر و رو به افزايش است.

رئيس مرکز سلامت خانواده و جمعيت وزارت بهداشت گفت: بررسي‌هاي وزارت بهداشت نشان مي‌دهد ازدواج آسان و در سن مناسب آثار بسيار مهمي در حفظ سلامت و رشد جسماني، رواني و عاطفي افراد دارد و در صورتي که افراد در سن مناسب ازدواج کنند، مي‌توانند در زمان مناسب مسئوليت زندگي را شروع کنند و در زندگي خانوادگي موفق باشند.

وي افزود: بررسي مقايسه‌اي وزارت بهداشت میان افرادي که ازدواج کرده و ازدواج نکرده‌اند، نشان مي‌دهد افرادي که در سن مناسب ازدواج مي‌کنند، طول عمر بيشتري دارند، کيفيت زندگي آنها بهتر است، به طور ميانگين از سلامت رواني بهتري برخوردار هستند، شادتر زندگي و ارتباطات اجتماعي مناسب‌تري برقرار مي‌کنند. مطلق گفت: علاوه‌برآن افرادي که در سن مناسب ازدواج مي‌کنند، از نظر جسماني نيز سالم‌تر هستند، رشد اخلاقي، معنوي و اجتماعي در آنها بيشتر است و در مجموع از سلامت جسمي و رواني بالاتري برخوردار هستند. او تأکيد کرد: ازدواج در سن مناسب باعث مي‌شود فرد، مسئوليت‌‌پذيري بهتري در زندگي داشته باشد و تعالي انساني در زندگي اين افراد بهتر صورت مي‌گيرد.

مدير کل سلامت خانواده و جمعيت وزارت بهداشت تأکيد کرد: بررسي ديگري در وزارت بهداشت نشان مي‌دهد کساني که در سن مناسب ازدواج کرده‌اند، در زندگي احساس امنيت بيشتري دارند و کمتر در معرض رفتارهاي مخاطره‌آميز، مثل مصرف الکل، اعتياد و رفتارهاي جنسي خطرناک قرار مي‌گيرند و رشد عاطفي، فکري و اجتماعي در افراد ازدواج‌کرده بيشتر از افراد مجرد است.

اين اتفاق در ظاهر گرچه اهميت چندانی ندارد اما مي‌تواند منشأ تحولات مهمي در جمعيت‌شناسي و ساختار‌هاي اجتماعي ايران باشد، به طوري ‌که سه اتفاق مهم درباره رسيدن دهه هفتادي‌ها به سن ازدواج را مي‌توان تصور کرد:
۱- افزايش سن ازدواج تا مرز ۳۰ سال
۲- کاهش ميزان ازدواج
۳-کاهش قطعي نرخ مواليد در کشور؛
مسئله‌اي که حالا به تأييد مسئولان سازمان ثبت احوال کشور نيز رسيده است. بررسي‌هاي سازمان ثبت احوال کشور نشان مي‌دهد ازدواج در کشور در سال ۱۳۹۵ بيش از پنج درصد کاهش داشته است. در همين رابطه، رئيس سازمان ثبت احوال گفت: با توجه به آمار ولادت در سال 94 افزايش 2,3 درصدي مواليد، خفيف و نسبي است و در سال‌هاي آينده شاهد کاهش آن خواهيم بود. عليرضا آوايي افزود: رشد نسبي مواليد در سال‌هاي اخير به‌دليل رسيدن موج متولدان دهه‌هاي 50 و 60 است که به سنين ازدواج و فرزندآوري رسيده‌اند. عرض اندام دهه هفتادي حالا بيش از این در اين بخش از اظهارات رئيس سازمان ثبت احوال به چشم مي‌آيد، جايي که آوايي مي‌گويد: با عبور اين موج از هرم سني جمعيت در سن ازدواج و فرزندآوري دوباره کاهش تعداد مواليد در سال‌هاي آينده محتمل است؛ به‌طوري‌که کاهش رشد مواليد از 4,2 درصد در سال 93 به 2,3 درصد در سال 94 شاهدي بر اين مدعاست. آوايي ادامه داد: در راستاي بند اول سياست‌هاي کلي جمعيت، يعني افزايش نرخ باروري به بيش از سطح جانشيني در راستای جبران شديد باروري در سال‌هاي اخير، ضرورت رفع گره‌هاي ذهني و اجتماعي موجود در‌اين‌زمينه بيش از پيش نمايان مي‌شود. وي بيان کرد: يکي از آمارهاي مهمي که در اين سازمان توليد و منتشر مي‌شود، آمارهاي مربوط به ازدواج است. در سال گذشته حدود 685 هزار ازدواج به ثبت رسيد که در میان مردان 86,3 درصد مربوط به آقايان 19 تا 34‌ساله و در میان زنان 88,3 درصد آن مربوط به خانم‌هاي 13 تا 31‌ساله است. آوايي ادامه داد: بر‌اساس اطلاعات موجود، ميانگين سن ازدواج براي آقايان به 28,5 سال و براي خانم‌ها به 23,8 سال رسيده که در سال‌هاي اخير همواره روند افزايشي داشته است.

علاوه ‌بر اين، این اتفاق در شرايطي است که همزمان بررسي‌ها نشان مي‌دهد شاخص دوام زندگي نيز در ايران افت داشته است. طلاق در ايران به يکي از بحراني‌ترين مقاطع خود در سال‌هاي اخير رسيده است. هم‌اکنون ايران با نرخ خام طلاق دو درصد يکي از بالاترين آمارها در زمينه طلاق را در کشورهاي منطقه دارد و حالا پس از چالش‌هاي رفتاري، اخلاقي و اقتصادي، چالش‌هاي ديگري مانند سبک جديد زندگي شهري نيز، بر اين روند افزايشي تأثير‌گذار است.
يکي از چالش‌هايي که در اين زمينه کمتر به چشم مي‌آيد، شاخص دوام زندگي در طلاق است. اين شاخص در مسائل جمعيت‌شناختي واقعه ازدواج و طلاق مورد بررسي قرار مي‌گيرد و ناظر بر طول مدت ازدواج تا وقوع طلاق است. براساس بررسي اين شاخص، حدود 14 درصد طلاق‌ها در ايران، در کمتر از يک سال و 11 درصد آن پس از يک تا دو سال از زندگي مشترک رخ مي‌دهد. در مجموع بيش از 50 درصد طلاق‌ها در ايران در کمتر از پنج سال از زندگي مشترک رخ مي‌دهد. اين اتفاق اما در برخي استان‌هاي کشور بحراني‌تر است.

هم‌اکنون ميانگين طول مدت زندگي مشترک در طلاق‌هاي ثبت‌شده در کل کشور هشت سال است اما استان‌هاي ايلام، کردستان، خراسان جنوبي و اردبيل ميانگين زير هفت سال را تجربه مي‌کنند. از طرف ديگر، استان‌هاي يزد، سمنان، اصفهان، مازندران، تهران و البرز داراي ميانگين طول مدت زندگي مشترک در طلاق‌هاي ثبت‌شده بالاي هشت سال هستند. اين اتفاق در شرايطي است که شاخص دوام زندگي در سال‌هاي 1386 و 1388 کمتر از سال‌ 1392 و 9 ماهه اول سال 1394 بوده است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *