وقتی ترمیم دولت اعضای کابینه را مقابل هم قرار می‌دهد/ زیر گوش روحانی چه خبر است؟

ناتوانی رئیس دستگاه اجرا در اداره‌ دولت، نفوذ اطرافیان آقای رئیس‌جمهور را افزوده است. چه‌کسی چگونه گزینه‌های پیشنهادی دولت برای جایگزینی وزرای معزول را تعیین می‌کند؟

 نوبخت «نجفی» را معرفی کرده بود؛ اگرچه در نامه‌ی ریاست جمهوری خطاب به رئیس مجلس، نام «دانش آشتیانی» به‌عنوان گزینه‌ی پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش به‌چشم می‌خورد. این تغییر ناگهانی حاشیه‌ساز شد؛ اهالی فراکسیون امید اعتراض کردند. پارسایی نماینده‌ی شیراز و سخنگوی فراکسیون، روز یکشنبه گفته بود: «تا ساعت ۷:۳۰ صبح که فراکسیون امید جلسه‌ای با دولت داشت، آقای نجفی معرفی شد. اما این‌که چرا ظرف مدت کوتاهی گزینه‌ی پیشنهادی عوض شده، موضوعی است که “سخنگوی دولت” باید توضیح دهد.» گفت‌وگوی روز چهارشنبه‌ی حسینعلی امیری با «آرمان» اما بر ابهامات ماجرا افزود. معاون پارلمانی روحانی از نقش دفتر رئیس‌جمهور رونمایی کرد. سخنانی که نشان می‌داد پشت‌پرده‌های داستان معرفی وزرای پیشنهادی را، نه معاون پارلمانی و نه حتی آقای سخنگو، که از فرد دیگری باید جویا شد؛ محمد نهاوندیان.

زیر گوش روحانی چه خبر است؟ چه کسی چگونه گزینه‌های پیشنهادی دولت برای جایگزینی وزرای معزول را تعیین می‌کند؟ نهاوندیان کجای بازی است؟

روایت معاون پارلمانی روحانی از اختلافات درون دولت/ نوبخت کجای بازی است؟

«یکشنبه صبح با آقای نوبخت رفتیم فراکسیون امید. پرسیدند آیا دکتر نجفی گزینه‌ی پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش و پرورش هستند؟ دکتر نوبخت گفتند: بله؛ من البته سکوت کردم.» این روایت معاون پارلمانی روحانی است از جلسه‌ی هفت و نیم صبح در بهارستان؛ جلسه‌ای که در آن «نجفی» به عنوان گزینه‌ی پیشنهادی برای وزارت آموزش و پرورش به نمایندگان مردم معرفی شده بود. البته که زیاد دوام نداشت.

امیری می‌گوید: «پیش از همراهی روحانی در سفر به اراک؛ از دکتر نهاوندیان پرسیدم در نهایت گزینه‌ها چه کسانی هستند؟ ایشان گفت: آقای دانش آشتیانی برای آموزش و پروش، دکتر صالحی امیری برای وزارت فرهنگ و آقای سلطانی‌فر هم وزارت ورزش و جوانان. من پرسیدم مگر گزینه‌ها تغییر کرده است؟! گفتند: در جمع‌بندی نهایی که دیشب انجام شد گزینه‌ی آموزش پرورش شد آقای دانش‌آشتیانی.»

آنطور که امیری گفته ترکیب گزینه‌های پیشنهادی دولت در یک نشست شبانه تغییر کرده است؛ جلسه‌ای که نه معاون پارلمانی رئیس‌جمهور و نه حتی سخنگوی دولت از آن مطلع نبودند. ابوالفضل سروش نماینده‌ی مردم تهران در این‌باره به خبرنگار ما گفت: «علی‌الظاهر با آقای نجفی صحبت‌های مقدماتی انجام شده و برخی توافقات نیز صورت گرفته بود اما گویا آقای نجفی در لحظه‌ی آخر انصراف داده است.» انصراف داد یا تغییر کرد؟ چه کسی در معادلات ریاست‌جمهوری بیشتر از همه اثرگذار است؟

آشنا کجای بازی است؟

«لطفاً برای وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش افرادی را که مناسب می‌دانید با ذکر دلیلی مختصر معرفی فرمایید.» این توئیت آشنا است؛ مشاور عالی روحانی می‌خواست با انتشار این نظرخواهی، در معرفی وزرای پیشنهادی نقش‌آفرینی کند. این‌که اما تا چه اندازه مشاورات آقای مشاور در تصمیم‌گیری‌های روحانی مؤثر است، مطلب دیگری است. یکی از کاربران در این‌باره نوشته بود: «یادتان هست ابتدای دولت در گوگل‌پلاس هم همین کار را کردید. حتی یک نفر هم از آن همه پیشنهاد گزینه‌ی دولت نشد؛ درباره‌ی آن هم‌فکری به مردم گزارش دهید!» کاربر دیگری هم نوشته بود: «گفتن ما در انتخاب وزرای بعدی چه نقشی خواهد داشت؟ فقط یک مورد نشانمان دهید تا متوجه این تأثیر شویم.»

نظرخواهی آقای مشاور به‌مذاق دولتی‌ها هم خوش نیامد. به نظر آنها آشنا می‌کوشید تمنایش را برای اثرگذاری بر معادلات دولت، پشت‌ پرده‌ی یک نظرخواهی توئیتری پنهان کند. وی در توئیت دیگری با اشاره به واکنش‌ دولتی‌ها، نوشت: «برخی عزیزان در داخل و خارج دولت از نظرخواهی مطرح شده در فضای مجازی ناخرسند بودند. برخی می‌گویند چه فایده و برخی می‌گویند چه پرافاده!»

نظرخواهی اما، وزن آشنا را در تصمیم‌سازی‌های سطح بالا در پاستور روشن کرد. جایی که در میان لیست وزرای پیشنهادی معرفی شده، تقریباً هیچ‌کدام از پیشنهادات فالورهای وی قرار نداشت. بررسی کامنت‌ها زیر پست آقای مشاور این مطلب را اثبات می‌کند.

نهاوندیان کجای بازی است؟

«مهم‌ترین عضو کابینه آقای روحانی، آقای نهاوندیان است. حیطه اختیارات ایشان به اندازه‌ای در نهاد ریاست‌جمهوری زیاد شده که باید وی را معاون اول دانست. این وضعیت پس از حاشیه‌سازی برای آقای فریدون تشدید هم شده و نهاوندیان عملاً به «مرد شماره دو» دولت تبدیل شده است.» این‌ها را عبدالله ناصری مدیرعامل سابق ایرنا و فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفته. سخنانی که نشان می‌دهد جایگاه رئیس دفتر رئیس‌جمهور در معادلات این روزهای دولت کجا است. نهاوندیان البته شخصیت محبوب اصلاح‌طلبان نیست؛ چه از نظر آنها یک اصولگرا است. شاید به‌خاطر سوابق عضویتش در «مؤتلفه» و یا سال‌ها همکاری با علی لاریجانی.

عبدالله ناصری در این‌باره می‌گوید: «آقای نهاوندیان به عنوان یک اصول‌گرا گفتمان موازی دولت را در پاستور رهبری می‌کند. در سه سال گذشته اصلاح‌طلبان بارها درخواست دیدار با آقای روحانی را داشته‌اند که در این زمینه با مانعی به نام نهاوندیان به‌عنوان رئیس دفتر رئیس‌جمهور برخورد کرده‌اند. آقای نهاوندیان به دلیل تجربه بسیار زیادی که در امور تشکیلاتی و سازماندهی دارد و در این زمینه قوی عمل می‌کند موفق شده از نفوذ گسترده‌ای در نهاد ریاست‌جمهوری برخوردار شود. نکته مهم در این زمینه این است که آقای نهاوندیان به عنوان یک اصولگرا گفتمانی را در دولت رهبری می‌کند که با گفتمان اصلی دولت مطابقت ندارد.»

ناتوانی رئیس دستگاه اجرا در اداره‌ی دولت، نفوذ نهاوندیان را افزوده است. رئیس دفتر رئیس‌جمهور این روزها حرف اول را در نهاد ریاست جمهوری می‌زند. جایی که خلأ قدرت حسابی دست و بالش را برای تصمیم‌گیری‌های کلان گشوده است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *