لزوم بهره مندی از بانک جامع اطلاعاتی ناجا در راستای آسیب شناسی جرم

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بر لزوم بهره مندی “نهادهای اجتماعی” از بانک جامع اطلاعاتی ناجا در راستای ارائه راهکارهای کاهش جرم تاکید کرد و گفت :” آسیب شناسی جرم ” اولین راهکار کاهش معضلات اجتماعی است.

به گزارش سادس به نقل ازپایگاه خبری پلیس سرهنگ گارآگاه ” با بیان اینکه تشدید مقابله با قاچاق کالا و ارز برنامه اولویت دار پلیس آگاهی است ، گفت : متاسفانه در سال های گذشته در برخورد با جرایم ” معلول گرا ” بوده ایم و این بدان معناست که سعی در حل مقطعی معضلات داشته ایم.

وی با اشاره به اینکه در برخورد با جرایم باید ” ریشه و علت ها ” بررسی شود ، افزود : لازم است پیش بینی های لازم در راستای جلوگیری از وقوع جرم پیش از ارتکاب اتخاذ شود.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه، “پلیس آگاهی” در خط مقدم کاهش و برخورد با جرایم است، گفت: یکی از رویکردهای این پلیس “آسیب شناسی جرایم” و ارائه راهکار منطقی و منطبق با جامعه است.

لزوم اتخاذ رویکرد ” مدیریت جرم ” / نقش عوامل” سه گانه” در وقوع جرم

سرهنگ قدمی با تاکید بر لزوم اتخاذ رویکرد ” مدیریت جرم ” بیان کرد : در وقوع هر جرمی سه عامل محوری ” رفتار قربانی یا مالباخته “، ” انگیزه مجرمانه ” و ” شرایط اجتماعی و محیطی ” دخیل است.

وی توضیح داد : در اکثر مواقع سهل انگاری و بی احتیاطی قربانی یا مالباخته عامل اصلی وقوع جرم است. هرچند انگیزه مجرمانه بی تاثیر نیست ؛ مثل معتادی که برای تامین مواد مخدر به هر روشی متوسل می شود.

این مقام ارشد انتظامی اضافه کرد: باید “شرایط اجتماعی و محیطی” متناسب با پدیده ها تعریف و تبیین شود به طور مثال اگر تعداد خودروهای تولید شده در بازار تقاضا را افزایش می دهد مطابق با این روند ، باید تمهیداتی چون احداث و ایجاد پارکینگ نیز اندیشیده شود تا شاهد کاهش سرقت خودرو در کشور باشیم.

آسیب شناسی جرم ؛ راهکار کاهش جرایم

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد : نیروی انتظامی تنها سازمانی است که از اطلاعات جامعی در خصوص مجرمان و جرایم ثبت شده برخوردار است؛ بانک اطلاعاتی ناجا بسیار کارآمد است و بسیاری از دستگاه های متولی و بویژه نهادهای اجتماعی و فرهنگی می توانند با بهره گیری از این اطلاعات در راستای “مدیریت جرم ” اقدامات موثر داشته باشند.

وی تاکید کرد : راهکار حل معضلات اجتماعی نیازمند ” عزم همگانی ” و مشارکت همه دستگاه های متولی است.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: هرجند عوامل متعددی بستر ساز وقوع جرم است، هر جرمی اعم از قتل ، سرقت ، کلاهبرداری و … اتفاق می افتد، باید با آسیب شناسی دقیق و به موقع و ارائه راهکار به دنبال از بین بردن و یا کاهش بستر جرم باشیم و صرفا ناجا را در تامین امنیت مسئول ندانیم.

قدمی تاکید کرد : ” آسیب شناسی جرم ” اولین راهکار کاهش معضلات اجتماعی و جرایم است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *