هشدار سازمان غذا و دارو درباره «دختر خواب»

مدیر کل آزمایشگاه های مرجع کنترل سازمان غذا و دارو، نسبت به خطرات استفاده از ماده شیمیایی و خطرناک «دختر خواب» در زعفران هشدار داد.

به گزارش سادس به نقل از مهر، دکتر حسین رستگار، گفت: این ماده در اصطلاح بومی و محلی «دختر خواب» نامیده می شود و فاقد هر گونه عطر است و تنها رنگی مشابه زعفران ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه زعفران دخترپیچ، زعفران اصل و محصولی صادراتی است، افزود: دختر خواب با مشخصات رنگی زعفران ماده کاملاً شیمیایی و خطرناک است.

رستگار در ادامه عنوان کرد: زعفران به عنوان یک داروی گیاهی و ماده رنگ زا برای تزئین فرآورده های غذایی، دارای مصارف بالا و متنوعی است.

وی اظهار کرد: زعفران دارای اثرات موثر درمانی متعددی از جمله اثرات ضد افسردگی، شاداب بخشی، تقویت سیستم عصبی، تقویت سیستم گوارشی و خواص متنوع دیگر است، همچنین در کنار اثرات درمانی این داروی گیاهی این فرآورده یک ماده رنگی پرمصرف در تزئین مواد غذایی نیز استفاده می شود.

مدیر کل آزمایشگاه های مرجع کنترل سازمان غذا و دارو، افزود: زعفران دسته ای یا دخترپیچ زعفرانی است که کل قسمت کلاله و خامه با همدیگر با نخ پیچیده یا بسته بندی می شود، علیرغم اینکه زعفران دخترپیچ به علت اضافه شدن قسمت تحتانی خامه به قسمت رنگ زا کلاله از نظر وزنی نسبت به سایر زعفران ها از جمله نگین و پوشال در مجموع رنگ کمتری را به همراه خواهد داشت اما زعفران دخترپیچ به دلیل وجودتقلبات کمتر، از سایر زعفران ها بهتر است.

رستگار تاکید کرد: نوع زعفران یک ماده شیمیایی خطرناک بنام دختر خواب نیز گاهی با مشخصات رنگی زعفران به عنوان یک تقلب مهم و خطرناک بر سلامتی گاهی در تزئین مواد غذایی در برخی از مراکز تهیه موادغذایی می تواند استفاده شود.

وی گفت: به طور کلی به رغم اثرات درمانی متعدد زعفران میزان مصرف این فرآورده نیز نباید از بیش از حد مجاز آن باشد. زیرا مصرف متعارف آن خاصیت دارویی و مصرف بیش از حد آن نیز می تواند اثر سمی داشته باشد.

رستگار تصریح کرد: مصرف سه گرم زعفران در ماه برای هر فرد مناسب است و استفاده بیش از پنج گرم زعفران در یک وعده غذایی‌، عوارضی همچون سرگیجه، کاهش تعداد ضربان قلب و احساس تهوع در پی دارد؛ همچنین مصرف میزان بالای زعفران در دوران بارداری احتمال سقط جنین را افزایش می دهد.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و دارو، با بیان اینکه زعفران را باید در شیشه‌های دربسته و دور از نور نگهداری کرد، گفت: این موارد باعث می شود زعفران عطر و رنگ خود را در اثر نور و حرارت از دست می‌دهد.

رستگار افزود: زعفران در بازار مصرف به شکل های مختلفی ارائه می شود که برخی از آن ها دارای شکل و کیفیت مورد تایید همانند زعفران دخترپیچ به عنوان محصول اصل و صادراتی و در مقابل محصولات تقلبی زعفران همچون دخترخواب ، پودر زعفران و غیره را می توان نام برد که به عنوان محصولات مضر سلامت معمولاً در مراکز غیر معتبر عرضه می  شود.

وی در معرفی بیشتر  زعفران دختر پیچ و دختر خواب مشخصات آن ها  را شامل کلاله قرمز رنگ زعفران به همراه ۳ تا ۵ سانتی متر خامه (سفید رنگ) متصل به آن که به صورت مرتب کنار هم چیده شده نخ پیچ می شوند دانست و در توضیح بیشتر خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه در گذشته این کار به وسیله دختر بچه ها انجام می شده، به اصطلاح آنرا دختر پیچ نامیده اند.

رستگار همچنین گفت: قدرت رنگ دهی زعفران دسته بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ است. در بازار این نوع زعفران نسبت به زعفران های پوشال ونگین کمتر است وعمده  مصرف آن درصادرات است. میزان رنگ این نوع زعفران به دلیل داشتن خامه سفید در پایین آن کمتر از زعفران نگین و پوشال است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *