بسیج عمومی ؛ راهکار حل معضل حاشیه نشینی / اقدامات پلیس پیشگیری در راستای کاهش آسیب های حاشیه نشینی

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با تشریح اقدامات پلیس پیشگیری در راستای کاهش آسیب های حاشیه نشینی تاکید کرد : بسیج عمومی ؛ راهکار حل این معضل است.

به گزارش سادس به نقل از پایگاه خبری پلیس سردار محمد شرفی با بیان اینکه حاشیه نشینی پدیده ای است که در طول ۶۰ سال گذشته در شهرهای ایران به ویژه شهرهای بزرگ پدیدار شده است ،گفت : گسترش این پدیده ناشی از تحولات اجتماعی ، اقتصادی و روند شهرنشینی و شهرگرایی ناهمگون در نیم قرن اخیر است.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا افزود : حاشیه نشینان افرادی هستند که در محدوده شهرها در شرایط نامطلوب از نظر سکونت ، دریافت خدمات عمومی ، اجتماعی و تسهیلات زیربنایی شهری زندگی می کنند.

وی ادامه داد : حاشیه نشینان به علت نداشتن مهارت های فنی و حرفه ای که لازمه زندگی شهری است به طور معمول سرگرم و درگیر فعالیت هایی هستند که در بازار کار شهر “غیرمولد” تلقی می شود.

عوامل ایجاد حاشیه نشینی

عالی ترین مقام انتظامی پلیس پیشگیری خاطر نشان کرد : بخشی از شهر که در آن ویرانی ، نارسایی عرضه خدمات عمومی ،تراکم زیاد جمعیت در واحدهای مسکونی و فقدان استانداردهای شهری و اجتماعی وجود دارد ، تعریف مفهوم استنباطی حاشیه نشینی است.

سردار شرفی اضافه کرد : عدم امنیت، جرم زا بودن و نیز مأمن و پناه گاه امن برای بزهکاران نیز از شاخصه های محدوده حاشیه نشین است

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: کمی درآمد خانوار ، بالا بودن بهای زمین و هزینه ساخت وساز رسمی مهاجرت از عوامل موثر حاشیه نشینی است.

وی بیان کرد :دافعه های مبدأ، موجب گریز ساکنینی از زادگاه های خویش و سرازیر شدن آنها به سوی شهرها می شود.

پیامدهای منفی حاشیه نشینی

رئیس پلیس پیشگیری ناجا، تراکم جمعیت، مشاغل کاذب، بیکاری، بزهکاری، عدم احساس امنیت، بحران هویت فردی و جمعی، بی نظمی و بی ثباتی ، فقدان بهداشت و عدم قانون پذیری را از نتایج حاشیه نشینی عنوان کرد.

عزم پلیس پیشگیری برای رفع چالش های امنیتی و اجتماعی حاشیه نشینی

وی ادامه داد: واگرایی، ارتکاب و فراوانی جرایم خرد، بروز و رواج رفتارهای خشن، سست بودن پایه های رفتار و تعلقات خانوادگی نیز از پیامدهای منفی حاشیه نشینی است.

سردار شرفی با اشاره به تاکید فرمانده معظم کل قوا در رابطه ساماندهی حاشیه نشینی و چالش های امنیتی و اجتماعی آن تصریح کرد : لازم است همه دستگاه های مسئول و متولی در راستای مبارزه با حاشیه نشینی بسیج شوند.

اقدامات پلیس پیشگیری در راستای کاهش آسیب های حاشیه نشینی
این مقام ارشد انتظامی تاکید کرد : پلیس پیشگیری نیز حل معضل حاشیه نشینی را یکی از اولویت های اساسی کار خود می داند و در این راستا برطرف کردن معضل حاشیه نشینی شهر مشهد را در وهله اول مد نظر قرار داده است.

وی ادامه داد : در گام های بعدی این پلیس به تدریج برنامه هایی را برای حل مشکل حاشیه نشینی سایر کلان شهر ها عملیاتی خواهد کرد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *