هدف اساسی نهضت عاشورا، پیشگیری واصلاح مفاسد اجتماعی بود

فرهنگ عاشورا همان زیر بنای عقیدتی و فکری است که در وجود مبارک حضرت اباعبدالله‌الحسین‏(ع‏) و شهیدان و اسیران کربلا نهفته بود و سبب پیدایش حماسه و ماندگاری آن قیام شد.

به گزارش سادس ،ماجرای حزن انگیز عاشورا و قیام سرور و سالار شهیدان و رهبر آزادگان جهان، در تمام تاریخِ پس از خود الهام‌بخش حرکت‌های مردمی و قیام‌های آزادی‌خواهانه‌ بسیاری شد.

با تأملی در بیانات، خطبه‌ها و نامه‌های آن حضرت برایمان کاملاً روشن می‌شود که هدف اساسی نهضت عاشورا، پیشگیری واصلاح مفاسد اجتماعی بود؛ آن هم با روش امر به معروف و نهی از منکر؛ چنانچه در جایی می‌فرمایند:

من از روی خودخواهی و خوش‌گذرانی یا برای فساد و ستمگری از مدینه خارج نمی‌شوم؛ بلکه هدف من از این سفر امر به معروف و نهی از منکر است و خواسته‌ام از این حرکت اصلاح مفاسد و احیا کردن سنت و قانون جدم رسول خدا (ص) است.

یکی از مهم‌ترین کارکردهای عزاداری ایام محرم و صفر، ایجاد همبستگی در جامعه است. علاوه بر عقیده‌ مذهبی مردم، مراسم دینی از مهم‌ترین عوامل بازدارنده‌ در بروز ناهنجاری‌هاست.

عاشورا در حقیقت یک مدل است برای کسانی که در آن از مبارزه‌ یک دسته‌ی کوچک اما با ایمانی بزرگ، در مقابل ظلم و ستم تا مرز شهادت، درس‌های زیادی می‌گیرند. ازسویی دیگر در حالی که صنعتی شدن و فرآیند مدرنیسم در غرب باعث جدایی انسان‌ها از هم می‌شود، مراسم مذهبی همچون عزاداری ایام محرم، موجب پیوند میان نسل‌ها شده و از دورافتادگی و جدایی انسان‌ها از یکدیگر جلوگیری می‌کند.

پیوستگی و استمرار فرهنگی کارکرد دیگر این مراسم است؛ چرا که در آن افراد متعلق به نسل‌های مختلف در کنار یکدیگر جمع شده و در تعامل و مشارکت قرار می‌گیرند. به این ترتیب از انقطاع و گسستگی تاریخی و فرهنگی جامعه جلوگیری به عمل می‌آید.

علاوه بر این در سوگواری ایام محرم ؛ طبقات مختلف اجتماعی از تاجر و کارگر، استاد و دانشجو، فقیر و غنی، شهری و روستایی، دولتمردان و شهروندان، بدون هیچ‌گونه صف‌بندی جداگانه‌ای و با وضعیتی یکسان در آن حضور می‌یابند و به هدف مشترکی دست می‌یابند.

در حقیقت مهم‌ترین نقش محرم و عزاداری حسینی ،زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا و قیام عظیم اربعین حسینی شیعیان سراسر عالم است، همین وحدت‌آفرینی و ایجاد وفاق اجتماعی حول اصول و قواعدی است که جوهر و روح فرهنگ ایران اسلامی به شمار می‌رود.

تحریف واقعه‌ی عاشورا و واژگون نشان دادن پیام و هدف امام حسین (ع)‌، موضوع امروز و دیروز بدخواهان نیست؛ بلکه از همان فردای نهضت بود که ستمگران تمام همت خود را صرف وارونه نشان دادن این نهضت کردند.

در روزگار پرشتاب و پرفتنه، حتی اهل ایمان و پیروان قرآن نیز در مقابل بسیاری از آسیب‌ها مصونیتی ندارند؛ وقتی عزم دشمن را برای تغییر ارزش‌ها و هنجارهای جامعه‌ی خود در تمامی عرصه‌ها شاهد هستیم، باور می‌کنیم که بدخواهان برای منحرف نمودن حرکت عاشقانه ما از معنای حقیقی آن، برنامه‌ریزی کرده و بابت اجرای برنامه‌هایشان هزینه می‌نمایند.

متأسفانه در این میان دیده می‌شود که برخی از دوستان و مخلصان نیز ناخواسته و ناآگاهانه به این رفتار دامن می‌زنند و بی‌آن که بدانند آلت دست مغرضان و کوردلان می‌شوند و در بی‌اثر کردن عاشورا، تمایل به اسطوره‌سازی، احساسی و عاطفی جلوه دادن قیام عاشورا، تغییر ارزش‌های عاشورا،‌ رواج غلو و خرافات، تفسیر دنیوی کردن از عاشورا و … نقش ایفا می‌کنند. به جرأت می‌توان گفت که هیچ چیز به اندازه‌ی جهل و ناآگاهی افراد، دشمنان دین را در رسیدن به اغراض پلیدشان یاری نمی‌کند.

عزاداری در ماه محرم وصفر، بستر ارزشمندی برای ارتقاء دانش و بینش عمومی نسبت به نهضت عاشورا و اهداف والای امام حسین (ع) است. زیرا اگر حادثه‌ی عاشورا صرفاً در میان کتاب‌ها می‌ماند، به دست فراموشی سپرده می‌شد. از این رو باید توجه داشت یکی از عواملی که باعث شده حادثه‌ی عاشورا زنده بماند، این است که به صحنه کشانده شده و به میان مردم آمده است.

با توجه به این که عزاداری ماه محرم و صفر یکی از بهترین فرصت‌هایی است که در اختیار فرهنگ و مکتب ایران و ایرانیان قرار دارد تا با بهره‌گیری از آن روحیه‌ی ایثار، فداکاری، همبستگی ملی را ارتقاء دهندو از آن طریق فلسفه و سیر حقیقی وقایع کربلا و فعالیت‌های سیدالشهدا(ع) به درستی تبیین شود.

عزاداری دارای قدرت و نقش سازنده‌ای در بزرگداشت، بقا، شهرت و شکوه تشیع بوده و ستون محکمی در خیمه‌ی شیعه محسوب می‌شود.

با توجه به این واقعیت که عاشورا از فرهنگ شیعه جدانشدنی و غیر قابل حذف است، لذا دشمنان اسلام و به خصوص تشیع، برای نفوذ و حذف تدریجی فرهنگ عاشورا در بین مردم، به دنبال این هستند که چهره عاشورا و نهضت کربلا را با روش‌های مختلف مخدوش جلوه داده و برای دستیابی به این هدف از تمامی امکانات به ویژه رسانه‌های نوین بهره می‌برند. بدون شک بر یکایک شیعیان و حتی انسان‌های آزاده‌ای که خارج از مکتب تشیع، مهر و محبت سرور و سالار آزادگان جهان را در سینه‌ی خود دارند، واجب است تا برای مقابله با تهدیدهای دشمنان، قبل از هر چیز با برنامه‌ها و روش‌های سوء آن‌ها آشنا شده و در مقابل جهل دیگران نیز بی‌تفاوت نباشند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *