توریسم سلامت، حاشیه ای بی متن … !

کشورهایی نظیر افغانستان، پاکستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی آسیای میانه می توانند از هدف های اصلی گردشگران سلامت برای استان خراسان جنوبی باشند.

به گزارش سادس به نقل از خبرگزاری شبستان – محمد راعی فرد؛ صنعت گردشگری علاوه بر نقش و تأثیر آن در ابراز هویت علمی، موجب ارتقای ابعاد وسیع اقتصادی از جمله ایجاد فرصتهای شغلی درآمدزایی، کاهش فقر و گسترش عدالت اجتماعی و رفاه در جامعه می شود.

در میان حوزه های مختلف گردشگری، گردشگری سلامت به دلیل قابلیت و مزیتهای رقابتی از توجه زیادی برخوردار شده است. گردشگری پس از صنعت نفت و خودروسازی سومین صنعت بزرگ جهان به شمار می رود. این صنعت تأثیر بسزایی در درآمدهای ارزی کشورها دارد و بطور حتم در آینده ای نزدیک به صنعت اول جهان تبدیل خواهد شد.

به مرور زمان و پیشرفت این صنعت گردشگری از حالت عام خارج شده و به شاخه های تخصصی نظیر گردشگری فرهنگی، گردشگری ورزشی، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری مذهبی و گردشگری سلامت تقسیم شده است. آنچه که مبنای این تقسیم بندی قرار می گیرد «نیت یا قصد اصلی» گردشگر از گردشگری است. بنابراین، افرادی که به منظور برخورداری از خدمات سلامت (پیشگیری و درمان) به کشور دیگری سفر می کنند در زمره گردشگران سلامت قرار دارند.

گردشگر پزشکی یا توریسم پزشکی شاخه ای از گردشگری سلامت است که در آن شخصی از کشوری پیشرفته به سایر نقاط دنیا سفر می کند تا از خدمات پزشکی کشور مقصد در مراکز درمانی بهره مند شود. در اغلب موارد هدف از توریسم پزشکی بهره مندی از قیمت پایین خدمات پزشکی یا دریافت سریعتر خدمات در سایر نقاط دنیاست. توریسم پزشکی با سفرهای معمولی پزشکی متفاوت است.

در سفرهای معمولی شخصی از کشوری کمتر توسعه یافته برای دریافت خدمات پزشکی به کشورهای پیشرفته می رود و دلیل آن نبود خدمات مشابه در کشورش است. در حالی که در توریسم پزشکی خدمات مشابه ارایه می شود ولی توریست کشور دیگر را ترجیح می دهد. خدمات ارایه شده در توریسم پزشکی متفاوت و بستگی به انتخاب گردشگر دارد، از خدمات ساده دندان پزشکی تا اعمال جراحی های پیشرفته هم چون جراحی قلب باز و یا جراحی های زیبایی قابل ارایه بوده و محدودیتی نیست.

ایران در منطقه خاورمیانه و در میان همسایگان خود بیشترین و بهترین امکانات و متخصصان حوزه سلامت را داراست. کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، شمال آفریقا و حتی کشورهای آسیای میانه می توانند مشتریان بالقوه صنعت سلامت ایران باشند. با یک حساب سر انگشتی می توان دریافت که خدمات پزشکی در ایران ( با توجه به کیفیت موجود) معمولا نسبت به بسیاری از کشورها ارزانتر است. اما با این وجود همواره مسایلی وجود دارد که سبب نگرانی گردشگران سلامت است به عنوان مثال هزینه های پیش بینی نشده درمان و

استان خراسان جنوبی نیز با توجه به زمینه ها و بسترهای بکر و شناخته شده اش می تواند هدفی مناسب جهت جذب گردشگران سلامت باشد. اما با توجه به اینکه تبدیل شدن یک منطقه جغرافیایی برای جذب توریسم سلامت نیازمند به سرمایه گذاری های کلان و بسترسازی مناسب و مدیران متخصص در این زمینه دارد تا تبدیل به استان هدف شود که نه تنها پاسخگوی گردشگران داخلی که در نهایت توان جذب گردشگران خارجی را نیز داشته باشد.

شناسایی و مکان یابی نقاط مختلف استان به لحاظ دارا بودن شرایط استاندارد برای اسکان و بهره بردن گردشگران از شرایط طبیعی جهت درمان بیماری های خاص یکی از اهداف کوتاه مدت است که باید به آن پرداخته شود. تیم های تخصصی متشکل از اساتید علم جغرافیا، پیراپزشکی و پزشکی و متخصصین سازمان میراث فرهنگی می تواند نقش ارزنده و حیاتی را در بازشناخت مکان های جذب توریسم پزشکی را ایفا کنند.

ایجاد انگیزه و توجیه علمی سرمایه گذاران در این حیطه مهم با تبلیغات متفکرانه، از وظایف مدیران فرهنگی و خصوصاً سازمان میراث فرهنگی است، با چسباندن چند تراکت و آویختن چند پرده به در و دیوار شهری نمی توان سرمایه جذب کرد.

نیاز به کاری بزرگ و اتاق فکری منسجم دارد تا با هماهنگی های لازم و توجیه شدن نمایندگان استان بتوان شرایط لازم را برای جذب گردشگران فراهم نمود. تجهیز بیمارستان های مرکز استان به ابزارهای علمی روز، جذب نیروهای فوق تخصص در رشته های گوناگون، بازبینی و تغییرات وسیع و علمی در آبگرم فردوس، کویرهای ماسه ای و شنی بشرویه، هوای پاک و عاری از آلودگی مناطق وسیعی از استان، چشم اندازهای بیابانی بسیار زیبا و شگفت انگیز، از مجموعه های قابل ذکری است که به نمونه هایی از آنها اشاره گردید.

کشورهایی نظیر افغانستان، پاکستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی آسیای میانه می توانند از هدف های اصلی گردشگران سلامت برای استان خراسان جنوبی باشند. چرا که گردشگر سلامت به دنبال شرایط آرمانی است برای درمان و پیشگیری و اینگونه است که می توان با برنامه ریزی های کوتاه مدت، متوسط و بلند مدت و بدون آلودگی های سیاسی، بستری را فراهم کرد که گردشگران از اقصی نقاط کشورهای همسایه جذب استان خراسان جنوبی شوند تا صدها میلیون دلار را سرازیر به خزانه استان کنند. توریسم سلامت، زنجیره پیچیده ای است که بسیاری از مشاغل و حرفه های گوناگون را در خود هضم کرده و توان این را دارد که تبدیل شود به قطبی عظیم برای توسعه پایدار استان خراسان جنوبی، عامل مهمی که تاکنون مغفول مانده و کمترین توجهی به آن نشده است. مدیریت، درمان دردی است که این استان را همواره رنجانده و همچنان می رنجاند. داشته های گردشگری استان آبی است در کوزه و مردم تشنه لب و نمی دانند که بر چه گنجی خوابیده اند که از آن بی اطلاع اند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *