فوتبالیستی که پزشک بود و نمایشنامه می‌نوشت


لاسکانو

خایمه لاسکانو که برای رئال مادرید بازی کرد علاوه بر تحصیل در رشته پزشکی به نمایشنامه نویسی علاقه‌مند بود.

به گزارش سادس، خایمه لاسکانو، اهل پامپلونا بازیکن بزرگی در دهه ۲۰ و ۳۰ بود. او فوتبال خود را در ۱۵ سالگی با اوساسونا آغاز کرد و در ۱۸ سالگی با رئال مادرید قرار داد بست. بازیکن اسپانیایی در این باشگاه به محبوبیت رسید. موهای مجعد و بلندش باعث شده بود به او لقب بچه حلزون بدهند. او یک مهاجم کناری توانمند بود که بیشتر ترجیح می‌داد گلزنی کند تا این که راه را در کناره‌ها باز کند. لاسکانو بیشتر مانند یک مهاجم میانی عمل می‌کرد. او نخستین گل‌های رئال مادرید را در شروع فصل جدید لالیگا در چامارتین به ثمر رساند و در پیروزی ۵ بر صفر تیمش چهار گل به ثمر رساند. همچنین یکی از قهرمانان تیم ملی اسپانیا در ۱۵ می ۱۹۲۹ بود که توانست آن پیروزی فراموش نشدنی را برابر انگلیس به دست آورد. لاسکانو از سال ۱۹۲۸ تا ۱۹۳۵ در مادرید بازی کرد، زمانی که به سالامانکا رفت تا در رشته پزشکی تحصیل کند.

مهاجم اسپانیایی برای اتلتیکومادرید هم بازی کرد. او با مادرید دو بار لالیگا را فتح و چهار فینال کوپا دل ری را تجربه کرد. با این حال تنها یک بار جام قهرمانی را بالای سر برد. در مجموع ۱۴۷ بازی انجام داد و ۷۹ گل برای سفیدپوشان به ثمر رساند. لاسکانو خیلی زود فوتبال را در سطح اول رها کرد چون پزشکی توجهش را بیشتر جلب می‌کرد. با این حال علاقه اصلی‌اش چیز دیگری بود.

او نمایشنامه می‌نوشت. نمایش‌هایش اغلب در سالن تئاتر ال اسکوریال سن لورنسو به اجرا در می‌آمد. یکی از نمایشنامه‌هایش به نام اشتیاق درباره خودش بود. لاسکانو در یک مصاحبه اعلام کرد که در ۱۲ سالگی هر کتابی را که به دستش می‌رسید، می‌خواند. او داستان‌های مختلف از تیرسو، لوپه، سر وانتس و مورتو را حفظ می‌کرد و نویسنده محبوبش مارسل اشار بود.

مردم، حرفه دیگر لاسکانو را غیر عادی می‌دانستند. زمانی که بد بازی می‌کرد او را “نمایش نامه نویس” می‌خواندند اما هنگامی که خوب بازی می‌کرد هرگز او را این چنین نمی‌نامیدند. لاسکانو دوست نداشت این دو موضوع را در هم بیامیزد. با این حال به علاقه‌اش یعنی اجرای تئاتر در ال اسکوریال در جشن‌های آگوست ادامه داد. لاسکانو یک موسسه به نام مدرسه آپوستول سانتیاگو تاسیس کرد. این مرکز ورزشی بیرون از پایتخت قرار داشت و سال‌ها یکی از بزرگ‌ترین موسسه‌های ورزشی مادرید محسوب می‌شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ارائه گزارش رئیس سازمان پدافند غیرعامل در جلسه کمیسیون بهداشت

د آبان ۱۴ , ۱۳۹۷
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از حضور رئیس سازمان پدافند غیرعامل در جلسه امروز(یکشنبه) این کمیسیون برای ارائه گزارش درباره عملکرد این سازمان خبر داد. حیدرعلی عابدی در گفت‌وگو با سادس در توضیح جلسه امروز(یکشنبه) کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: این جلسه با حضور رئیس اورژانس کشور و […]