صورت‌های مالی بانک توسعه صادرات ایران در سال ۱۳۹۴ تصویب شد

صورت های مالی بانک توسعه صادرات ایران در سال ۱۳۹۴ با حضوراعضای مجمع عمومی بانک، معاون وزیر اقتصاد و اعضای هیات مدیره بانک تصویب شد.
به گزارش سادس به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات، در جلسه مجمع این بانک، دکتر صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ضمن ارائه گزارشی از تسهیلات صادراتی و فعالیت‌های اعتباری و بین‌المللی در پسابرجام، عملکرد و نسبت‌های مالی بانک در سال ۹۴ را برای اعضای مجمع تشریح کرد.
وی با اشاره به ارتقا رتبه اعتباری بین المللی بانک توسعه صادرات در دو مرحله اظهار داشت: این ارتقا ابتدا از B به B+ و سپس به BB_ صورت پذیرفت که دو پله رشد داشته ایم.
دکترصالح آبادی در تشریح عملکرد اعتباری بانک گفت : درسال ۹۴ حجم تسهیلات اعطایی این بانک به ۵۷ هزار و ۸۸۹ میلیارد ریال رسید درحالیکه درسال ۹۳ این رقم ۴۴هزار و ۷۴۱ میلیارد ریال بوده است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به رشد اعطای تسهیلات در برخی بخشها تصریح کرد: در بخش کشاورزی، جنگلداری و شیلات درسال ۹۴ میزان تسهیلات ارائه شده به ۹ هزار و ۲۶۳ میلیاردریال بالغ شد که در مقایسه با سال قبل چهار برابر شده است.
حوزه اعتبارات اسنادی از جمله بخش های رشد یافته بانک توسعه صادرات محسوب می‌شود که مدیرعامل بانک توسعه صادرات به رقم ۶۱۸ میلیون دلاری اعتبار و بروات اسنادی صادراتی اشاره و آن را دارای ۱۳۰ درصد رشد ذکر کرد و گفت: همچنین در بخش اعتبار و بروات اسنادی وارداتی این رقم دومیلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار بوده است که به نسبت سال ماقبل ۱۵۸ درصد رشد داشته است.
به گفته دکتر صالح آبادی درسال ۹۴ از بانک مرکزی به میزان شش هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال خط اعتباری دریافت شده است که به نسبت سال قبل افزایش سه برابری داشته است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات بااشاره به برقراری روابط کارگزاری با ۹۰ بانک خارجی ، امکان ارائه خدمات حواله ارزی و اعتبار اسنادی با ۶۵ کشور، افتتاح حساب نزد ۲۱ کارگزار بین‏المللی و کاهش هزینه نقل و انتقال وجوه در خارج از کشور به بیان دستاوردهای برجام در بانک توسعه صادرات پرداخت.
انعقاد یادداشت تفاهم همکاری با اگزیم بانک کره جنوبی، امکان استفاده از خط اعتباری ریفاینانس سه ماهه بانک BCP سوئیس جهت واردات کالاهای اساسی و دارو،مشارکت با مدیوبانکای ایتالیا (Medio Banca) برای دریافت فاینانس دو میلیارد دلاری با مدیریت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و عضویت در انجمن مؤسسات تأمین مالی توسعه‏ای در آسیا اقیانوسیه (ADFIAP) نیز از جمله دیگر اقدامات انجام شده در عرصه احیای روابط بانکی بود که دکتر صالح آبادی به آن اشاره کرد.
وی اضافه کرد: برقراری روابط کارگزاری با شش بانک روسی، امکان دریافت و ارسال حواله و خدمات اعتبارات اسنادی صادراتی و وارداتی به روبل و یورو در قلمرو روسیه ، اعطای خط اعتباری ۱۰ میلیون یورویی مدت‏دار به Mir Business Bank روسیه و انعقاد قرارداد با فروشگاههای مگنت روسیه برای فروش کالاهای ایرانی در این مجموعه ها از جمله اقدامات به ثمر نشسته در سال گذشته است.
انجام تکالیف محوله از سوی مرکز اطلاعات مالی (M S-Project)، کسب رتبه نخست بین بانک‏های دولتی در حوزه مبارزه با پولشویی، تدوین گزارشات «تطبیق مقررات بین‏المللی مبارزه با پولشویی با وضعیت داخلی بانک»، دریافت، بررسی و ارائه گزارشات معاملات مشکوک (STR) و معاملات نقدی وجوه بیش از سقف مقرر (CTR) به مرکز اطلاعات مالی (FIU)، ایجاد و راهبری «کارگروه تعیین سطح فعالیت مشتریان»، برگزاری همایش «مبارزه با پولشویی، ضرورت‌ها و اقدامات احتیاطی» ، راه‏اندازی واحدCompliance و تقویت واحد مبارزه با پولشویی از جمله مواردی بود که دکتر صالح آبادی از آن به عنوان اقدامات بانک توسعه صادرات در حوزه مبارزه با پولشویی و تطبیق یاد کرد.
وی با اشاره به تاسیس پایگاه خبری – تحلیلی اگزیم نیوز در بانک توسعه صادرات در سال ۹۴ از آن به عنوان حلقه اتصال بین بانک و صادرکنندگان نام برد و افزود: اگزیم نیوز با اخذ نظرات و انجام مصاحبه های خبری و تحلیلی با صادرکنندگان و مسوولان حوزه تجارت بین الملل شرایطی را فراهم آورده است که اهل تجارت و مسوولان از دیدگاههای یکدیگر با خبر شوند.
دکترصالح آبادی درخصوص اعطای خط اعتباری ۸۳ میلیون یورویی به طرح احداث خط سوم انتقال برق ارمنستان گفت : در این پروژه که اهمیت بسیار زیادی از منظر دولت دارد در قبال صادرات گاز برق دریافت می شود.
وی علاوه بر معرفی سامانه های مختلف طراحی شده در بانک توسعه صادرات به منظور رفاه حال مشتریان اظهارداشت: در حال حاضر رتبه بندی بانک توسط موسسه کاپیتال اینتلیجنس) CI (انجام می شود که برنامه داریم توسط موسسه فیچ نیز این رتبه بندی صورت پذیرد.
به گفته مدیرعامل بانک توسعه صادرات، این بانک تنها موسسه مالی کشور است که اقدام به ارائه خدمت “اعتبار خریدار” می کند و در سال ۱۳۹۴ به میزان ۵۶۶ میلیون دلار در قالب این خدمت تسهیلات پرداخت شده است که این عدد درسالهای اخیر بالاترین رقم ارائه شده توسط بانک در بخش یاد شده محسوب می شود.
دکتر حسین قضاوی معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی صورت های مالی اگزیم بانک ایران را مطلوب، شفاف و در چارچوب استانداردهای لازم توصیف کرد.
وی با قدردانی از هیات مدیره و کارکنان بانک توسعه صادرات ایران به دلیل ارائه صورت های مالی مناسب و فاقد بند حسابرسی پیشنهاد داد: از آنجایی که بانک توسعه صادرات با صادرکنندگان سر و کار دارد می تواند پورتفوی قابل ملاحظه ای از دارایی های خود را ارزی نگاه دارد.
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به افزایش سرمایه بانک از محل صندوق ذخیره ارزی در سال ۸۶ به میزان ۱.۵ میلیارد دلار اظهار داشت: این بانک می تواند اقساط را ارزی دریافت کند و سپرده های ارزی داشته باشد و به این طریق قدرت وام دهی خود را افزایش دهد.
قضاوی بااشاره به خدمات بانک توسعه صادرات در بخشهای مختلف از جمله ارائه خط اعتباری توسط این بانک به نهادهای خارجی در حوزه خدمات فنی مهندسی و صادرات کالای ایرانی، ایجاد سامانه ردا برای رهگیری درخواستهای اعتباری مشتریان و همچنین فعالیت های بانک دربخش مبارزه با پولشویی بعنوان اقدامات مثبت و قابل توجه یاد کرد.
دکتر حمید پورمحمدی معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز با اشاره به رضایت بخش خصوصی در حوزه تامین مالی صادرات از بانک توسعه صادرات یادآور شد: صادرکنندگان از روان بودن ارائه خدمت در بانک توسعه صادرات راضی هستند و به حرفه ای بودن کارشناسان این بانک اشاره دارند.
وی با اشاره به روابط خوب صندوق توسعه ملی و بانک توسعه صادرات و خدمات ارائه شده به صادرکنندگان از این طریق اظهارداشت: برخی شاخص ها مانند پایین بودن نسبت کفایت سرمایه متاثر از عوامل بیرونی مانند شرایط تحریم و نوسانات نرخ ارز است باید برای آن راهکار لازم را جویا شد.
دکتر صالح آبادی نیز در پایان به سوالات اعضای مجمع در خصوص موضوعاتی چون چگونگی مدیریت ریسک سپرده های دیداری ارزی، تسهیلات در بخش خدمات فنی و مهندسی ، درخواست کاهش نرخ سود تسهیلات از سوی صندوق توسعه ملی، نظام اعتبار سنجی بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات، شعبه محور نبودن بانک توسعه صادرات، قیمت گذاری وثایق، کاهش مطالبات غیرجاری، دریافت یارانه سود تسهیلات برای صادرکنندگان از سازمان توسعه تجارت و وضعیت بانک مشترک ایران و ونزوئلا پاسخ داد.

لازم به ذکر است دکتر طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز قرار بود در جلسه مجمع حاضرشوند که به دلیل ضرورت حضور در مجلس شورای اسلامی موفق به شرکت دراین نشست نشدند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *