کلاهبرداری از طریق ارسال فایل های مداحی

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا گفت: شهروندان از دانلود فایل های مداحی که از طریق ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی ارسال می‌شود، خودداری کنند چراکه احتمال آلوده بودن این فایل‌ها به بدافزار‌های مخرب و جاسوسی وجود دارد.

به گزارش سادس به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ “علی نیک‌نفس”ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله حسین (ع)، اظهار کرد: شهروندان برای دانلود فایل های مداحی‌ از طریق سایت‌های معتبر اقدام کرده و پس از دانلود برنامه مذکور، فایل دریافت شده را “ویروس‌کشی” کنند.

وی، جمع‌آوری کمک برای نیازمندان را یکی دیگر از شگردهای کلاهبرداران سایبری معرفی کرد و افزود : در ایام و مناسبت‌های مختلف شاهد انتشار پیام‌هایی با مضمون ” جمع آوری کمک برای نیازمندان ” در شبکه‌های اجتماعی هستیم و باید شهروندان هوشیار باشند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا به راه اندازی سایت‌ها و کانال‌های خاص به مناسبت محرم که ادعا دارند برای افراد بی‌بضاعت یا بیماران نیازمند کمک جمع آوری می‌کنند، اشاره و بیان کرد: شهروندان برای کمک به افراد بی‌بضاعت یا بیماران نیازمند، حتماً از طریق مؤسسات معتبر اقدام کنند.

وی در تشریح شگرد کلاهبرداران سایبری ادامه داد: جمع‌آوری نذورات برای رساندن به دست افراد نیازمند از شگردهای این مجرمان است که تلاش دارند تا ضمن بازی با باورها و احساسات مذهبی مردم، از آنها سوء استفاده کنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا، ثبت‌نام از زائران حرم حسینی (ع) برای اربعین را نیز یکی از ترفندهای مجرمانه کلاهبرداران سایبری خواند و گفت: در سال گذشته شاهد این امر بودیم که برخی با راه‌اندازی سایت و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی از علاقه مندان به زیارت حرم حسینی(ع) سوءاستفاده می‌کردند.

سرهنگ دوم نیک‌نفس ادامه داد: شهروندان برای ثبت نام زیارت حرم سالار شهیدان از طریق سایت رسمی سازمان حج و زیارت ( سماح ) اقدام کنند.

وی ادامه داد: در سال های گذشته اغلب افرادی که به ‌طور غیر رسمی اقدام به ثبت‌نام زیارت عتبات کرده بودند با مشکلات عدیده مواجه شدند یا مورد کلا‌هبرداری قرار گرفتند.

رئیس مرکز تشخیص ‌و پیشگیری پلیس فتا ناجا خطاب به شهروندان گفت: زمانی که شهروندان در سایت غیررسمی و غیر مجاز اقدام به ثبت‌نام می‌کنند، فرآیند صحیح انجام سفر، دریافت ویزا و اقدامات مربوط به ساماندهی افراد اتفاق نمی‌افتد و مشکلات عدیده‌ای برای فرد ثبت‌نام کننده ایجاد می شود.

سرهنگ دوم نیک‌نفس از هموطنان درخواست کرد: در صورت مشاهده سایت‌ها و یا مواردی که ثبت نام غیررسمی انجام می‌دهند حتماً به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir اطلاع دهند تا پیگیری‌های لازم صورت گیرد./

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *