افزایش ضریب مقاومت اجتماعی مردم با اقدامات پیشگیرانه/ امضاء تفاهم نامه پلیس مواد مخدر با دانشگاه فردوسی

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا یکی از اصول مبارزه با مواد مخدر را اقدامات پیشگیرانه معرفی کرد و گفت: این اصل ، ضریب مقاومت اجتماعی مردم را افزایش داده است.

به گزارش سادس  به نقل ازپایگاه خبری پلیس، سردار “مسعود زاهدیان”، در تشریح شرایط ژئوپلیتیکی و آسیب های ناشی از آن، افغانستان را قطب اصلی تولید تریاک و مواد مشتق آن معرفی کرد و افزود: در سال های گذشته رشد تولید تریاک به صورت تصاعدی بوده و سطح زیر کشت آن رو به افزایش است و پیش بینی می شود چهار هزار و ۵۰۰ تن تریاک از ۲۲۰ هزار هکتار زمین های زیر کشت خشخاش برداشت شود.

وی ادامه داد: امروز پلیس به دنبال این است علاوه بر اقداماتی که در حوزه مبارزه با مواد مخدر در مرزها و داخل کشور انجام می دهد، دانش بنیان عمل کند که در این خصوص بیش از ۲۵۰ عضو هیئت علمی دانشگاهی ، با پلیس همکاری دارند.

زاهدیان اضافه کرد: پلیس جمهوری اسلامی ایران در حوزه کشفیات تاکنون اقدامات موثری انجام داده و در میان مجموعه های پلیسی دنیا سر آمد است ، تا جایی که در سال گذشته بیش از ۲۰۰ مقاله علمی به چاپ رسیده و در حوزه های مختلف شیمی ، اجتماعی و انتظامی از اجرای ۶۰ پروژه حمایت کرده است .

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: در اغلب اتاق های فکر پلیس، اساتید دانشگاه مشارکت دارند و بیش از ۳۵ عنوان کتاب توسط پلیس انتشار یافته است .

وی یکی از اصول مبارزه با مواد مخدر را اقدامات پیشگیرانه معرفی کرد و گفت: این اصل ، ضریب مقاومت اجتماعی مردم را افزایش داده که نتایج قابل قبولی نسبت به عملیات انتظامی پلیس داشته است.

مهمترین برنامه دشمن در کشور توزیع گسترده مواد مخدر

سردار زاهدیان افزود: توزیع مواد افیونی در کشور مهم ترین برنامه دشمن در این جنگ نرم است که آسیب های جبران ناپذیری بر جامعه وارد می کند.

وی در ادامه با بیان اینکه در کشورهای همجوار ایران از جمله افغانستان و پاکستان به علت ناامنی موجود ، امکان مدیریت، کنترل و مبارزه با کشت انواع مواد مخدر وجود ندارد عنوان کرد: هم اکنون توزیع مواد افیونی با شیوه های مختلف به کشور ما انجام می شود.

سردار زاهدیان با تاکید بر اینکه در کشور ما مبارزه با مواد مخدر توسط پلیس در ابعاد مختلفی بررسی و با آن مقابله می شود، تصریح کرد: در این خصوص وجود زیرساخت های مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده به طوری که علاوه بر کشف و امحای مواد مخدر، فعالیت آزمایشگاه های تخصصی و شناسایی مواد از ابتدای تولید تا توزیع ، برای پلیس این امکان را فراهم می کند تا میزان آلودگی های انواع مواد افیونی را شناسایی و با همکاری علوم پزشکی ، نوع درمان آن را مشخص کند.

وی با اشاره به اینکه موفقیت های کسب شده در بخش درمان مسمومیت های ناشی از مواد مخدر به علت حمایت مراکز علمی از پلیس مبارزه با مواد مخدر است گفت: مشارکت و پشتیبانی مراکز علمی از پلیس مبارزه با مواد مخدر علاوه بر اینکه به عنوان پیشگیری اجتماعی در جامعه می تواند از بسیاری از آسیب ها جلوگیری کند به افزایش ضریب مقاومت مردم نیز کمک قابل توجهی می کند و از این جهت ، جمعیت آسیب دیده را کاهش داده و شرایط بهتری برای مبارزه با مواد مخدر در کشور فراهم می شود.

زاهدیان ادامه داد: در راستای ارتقای پشتیبانی علمی، تفاهم نامه ای با دانشگاه خوارزمی تهران برای افتتاح مرکز رشد مبارزه با مواد مخدر امضاء شده است تا در تولید تجهیزات مبارزه با مواد افیونی و مهندسی معکوس دستگاه های موادیاب فعالیت های فراگیر تری انجام شود .

سردار زاهدیان با ابراز خرسندی نسبت به سرآمدی پلیس ایران در جهان یادآور شد: امروزه دیپلماسی علمی پلیس ایران به گونه ای بوده که در خصوص مبارزه با مواد مخدر اقدامات قابل توجهی در حوزه چاپ کتاب ، مقالات علمی و همکاری با نخبگان انجام داده است .

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر کشور به آزمایشگاه های پیشرفته پلیس در مبارزه با مواد مخدر اشاره و بیان کرد: در این آزمایشگاه ها خط سیر مواد مخدر از تولید تا توزیع بررسی و سیستم پزشکی نیز، برنامه آن را هدایت می کند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *