19 درصد از پرونده‌های مفاسد اجتماعی و اقتصادی در تهران است

به گزارش سادس نیوز ،  فرمانده نیروی انتظامی ناجا با تبیین نقش و جایگاه ناجا در طرح های ساماندهی سیاسی فضا شهر تهران گفت: مدیریت بهینه انتظامی تهران در حال حاضر و به خصوص در 10 سال آینده از دغدغه های اصلی ناجاست چرا که هرگونه اتفاقی در تهران به صورت بحران انعکاسی، کل کشور تحت تأثیر قرار می دهد.

سردار حسین اشتری در همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر مقدمه هر توسعه‌ای را امنیت دانست و افزود :اگر امنیت نباشد توسعه هم محقق نخواهد شد؛ توسعه و دستیابی به امنیت پایدار در کنار یکدیگر مفهوم پیدا می کند .

وی با طرح این سوال که نقش نیروی انتظامی در هندسه کلی امنیت ملی کجاست؟،گفت: ناجا سازمانی گسترده با ماموریت های متنوع است.

وی گستره نفوذ و تأثیرگذاری ملی، اهمیت والای اقتصادی و تولیدی، نقش ارتباطی، استراتژیک و وزنه جمعیتی قابل توجه در تهران را از دلایل خود برای معرفی تهران به عنوان یک ناحیه حیاتی ملی برشمرد و خاطرنشان کرد: تهران یک درصد از مساحت کل کشور و 23 درصد از جمعیت کشور را در خود جای داده است.

فرمانده ناجا با بیان اینکه توزیع نامتعادل جمعیت در سطح این شهر باعث شده برخی از مناطق 30 هزار و برخی دیگر 3000 در هر کیلومتر مربع، جمعیت وجود داشته باشد، اضافه کرد: توزیع نامتعادل امکانات رفاهی، خدمات شهری در سطح مناطق 22 گانه و توزیع نامتوازن و ناهمگون این امکانات در مناطق و … از موضوعات مطرح در تهران است.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه بسیاری از موارد و مشکلات اشاره شده ارتباط مستقیمی با مقوله امنیت دارد، افزود: تلاش در راستای ارتقاء امنیت و رسیدن به امنیت پایدار است.

وی با بیان اینکه محور اصلی فعالیت و کار ناجا در حوزه استحفاظی است که سطح ملی و محلی را در بر می گیرد، گفت: به عبارت دیگر یک سانتی متر از خاک کشور عزیزمان وجود ندارد که از حوزه استحفاظی ناجا خارج باشد و این ادعا را داریم در کل کشور و تمام مساحت کشور، نیروی انتظامی حضور دارد و مأموریت های این نیرو، در گستره جغرافیایی کشور صورت می گیرد.

فرمانده نیروی انتظامی با طرح این سوال که جایگاه ناجا با طرح های مختلف ساماندهی سیاسی، فضا کجاست و آیا از نظر ناجا در طرح های سیاسی فضا استفاده می شود یا خیر؟ گفت: این سوال ها نیز مطرح است، مشکلات، نقاط ضعف و قدرت و نیز مشارکت در طرح های سازماندهی سیاسی فضا چه اثرات و تبعاتی برای ناجا دارد؟ عوارض و تبعات ناشی از عدم مشارکت ناجا در این طرح ها چیست؟

اشتری اظهارکرد: بسیاری از مشکلات ناجا ناشی از پیروی این سازمان از استقرار طرح های سازماندهی سیاسی فضایی صورت گرفته از سوی نهادهاست که اغلب به صورت تک بعدی و با توجه به نیازهای خود و بدون در نظر گرفتن و توجه به مسائل امنیتی و انتظامی اتخاذ و صورت می گیرد. به طور مثال سازماندهی فضایی شهرداری تهران با قوه قضائیه، آموزش و پرورش و … هماهنگ و همسان نیست.

اشتری افزود: آنچه مسلم است ناجا با ماهیت مکانی مأموریت خود را به منظور برقراری و تأمین نظم و امنیت در فضای سرزمینی از سطح کلان و ملی با ملاک های تخصصی نظیر جرم خیزی و … در نظر دارد.

19 درصد از پرونده‌های مفاسد اجتماعی-اقتصادی در تهران

وی با بیان اینکه 32 درصد از کل سرقت ها در شهر تهران است، افزود: پنج درصد از این 32درصد سرقت مسلحانه است .

اشتری اضافه کرد: 19 درصد از پرونده های مربوط به مفاسد اجتماعی- اقتصادی در تهران است. همچنین 16 درصد از جامعه آماری تصادفات در تهران است و همه این آمار بیانگر آن است تهران موضوعات خاص خود را دارد .

وی خاطرنشان کرد: براساس بررسی آماری پایتخت های بسیاری از کشورها و تطبیق آن با تهران وقوع جرایم و ناامنی در تهران به عنوان پایتخت ایران در مقایسه با پایتخت کشورهای دیگر در وضعیت مطلوب تری است؛ این آمار از مرجع رسمی و پلیس اینترپل اتخاذ و ارائه شده است.

اشتری تأکید کرد: براساس بررسی ها و مقایسه تهران با پایتخت برخی کشورها، وقوع جرایم در تهران به مراتب کمتر است و احساس امنیت و امنیت در تهران نسبت به پایتخت سایر کشورها بالاتر است .

وی با بیان اینکه برای ارتقاء امنیت همه شهرها برنامه هایی داریم، مطرح کرد: تهران یک جغرافیای انتظامی و امنیتی خاص است که هر یک از محدوده های آن را از سایر بخش ها کاملا متمایز می کند.

فرمانده نیروی انتظامی اضافه کرد: مدیریت بهینه انتظامی تهران در حال حاضر و به خصوص در 10 سال آینده از دغدغه های اصلی ناجا است به ویژه این که هر گونه اتفاقی در تهران به صورت بحران انعکاسی کل کشور را تحت تأثیر قرار می دهد.

وی اشاره کرد: شاید مهم ترین تلاش ناجا در این خصوص ساماندهی انتظامی شهر تهران فارغ از مناطق شهرداری براساس ملاک های انتظامی است.

فرمانده ناجا در این باره توضیح داد: براین اساس در حال حاضر فعالیت 14 سرکلانتری در تهران و درنهایت 22 سرکلانتری در آینده مدنظر است. ناجا در صدد ساماندهی و بازطراحی بهینه سرزمینی شهر تهران برای ارائه بهتر براساس ملاک های امنیتی و انتظامی است.

وی با بیان اینکه ناجا در این حوزه برنامه ها و پیشنهاداتی دارد ، افزود: نیروی انتظامی مانند گردانندگان این همایش معتقد است اداره بهینه و مدیریت مطلوب امنیتی و انتظامی شهر تهران نیازمند ساماندهی یا همان تنظیم مجدد در مقاطع زمانی و ادوار معین است.

برگزاری این همایش علمی و نهادینه سازی نگاه جامعه به مفهوم امنیت شهری و برقراری تعامل بین ناجا و سایر نهادهای دخیل در مدیریت شهر موثر است. انتظار ما این است به جای اینکه سازمان و تشکیلات ناجا خود را با طرح های سازماندهی سیاسی فضا وقف دهند در تدوین آن به طور مستقیم دخالت داشته باشند .

براساس گزارش سایت پلیس، اشتری درپایان بر لزوم تدوین و تبیین طرح ساماندهی سیاسی فضای تهران با مشارکت همه نهادهای موثر و رسیدن به یک اتفاق نظر و پیروی از آن تأکید کرد.

انتهای پیام

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *