شگرد قدیمی برای کلاهبرداری اینترنتی/ هشدار پلیس فتا به کاربران

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به شگرد مجرمان سایبری با ایجاد صفحاتی تحت نام و کاربری دیگران گفت: مجرمان سایبری با این شگرد ایجاد مزاحمت می کنند.

 به گزارش سادس سرهنگ دوم علیرضا آذردرخش در تشریح این خبر اظهار داشت: این مجرمان با ارسال پیامک‌هایی با موضوع برنده شدن در قرعه کشی، از قربانیان درخواست دارند در صورت تمایل به دریافت جایزه، کد ۴ رقمی که برای آنها ارسال می‌شود، به همین شماره ارسال (forward) کنند. پیامک مذکور دارای محتوای به این صورت است «شماره شما در قرعه کشی **** برنده شده است. در صورت تمایل به دریافت جایزه، کد ۴ رقمی که برای شما ارسال شده را به همین شماره ارسال کنید.»

 

وی افزود: این افراد به محض دریافت کد ارسالی از جانب مالباخته، اقدام به ایجاد صفحات مختلف در شبکه‌های اجتماعی کرده و برای سایرین ایجاد مزاحمت می‌کنند.

سرهنگ آذردرخش با بیان اینکه حتی احتمال دارد از شما عکس نیز درخواست کنند تا اسامی برندگان به همراه تصاویر آنها را در سایت اعلام کنند، ادامه داد: اگر شماره یا کدی برای شما از شماره‌های ناشناس یا خاص ارسال شد تحت هیچ عنوانی به افراد دیگر که با شما تماس گرفته و خواهان دانستن این کدها هستند اطلاع ندهید و برای آنها ارسال نکنید و عکس خود را در اختیار این افراد نگذارید، چرا که این افراد با شماره و عکس شما در شبکه‌های اجتماعی صفحه ایجاد کرده و رفتار مجرمانه دارند.

آذردرخش ادامه داد: این امر از طریق ایمیل نیز صورت می‌گیرد. به گونه‌ای که برخی شبکه‌های اجتماعی برای عضویت فرد کد را با ایمیل ارسال می‌کنند. لذا مجرمان سایبری در تماس با شما از طریق ایمیل خواهان ارسال این ایمیل‌ها و عکس شما هستند تا بتوانند صفحه ایجاد شده در شبکه اجتماعی با مشخصات و عکس شما را فعال کنند. بنابراین تحت هیچ عنوانی این دست ایمیل‌ها را که کدهای عضویت هستند برای هیچ کس ارسال نکنید و یا اطلاع ندهید.

وی افزود: هرگونه سوءاستفاده از خط تلفن شما و ساخت هرگونه صفحه در شبکه‌های اجتماعی با مشخصات شما مثل شماره تلفن، عکس، آدرس ایمیل تان، در صورت ایجاد مزاحمت، شما را در برابر قاضی قرار داده و مسئول رفتار مجرمانه سودجویان سایبری هستید.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا یادآورشد: این شیوه جدید تاکنون قربانی هم داشته است که متاسفانه خود فرد کد فعال سازی ارسالی را در اختیار مجرمان قرار داده است. لذا از شهروندان و کاربران می خواهیم تا در این خصوص دقت لازم را داشته باشند تا قربانی مجرمان سایبری نشوند.

سرهنگ آذردرخش در پایان گفت: پلیس فتا از کلیه کاربران می خواهد در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *