علیرضا افخمی در دادسرای جنایی تهران حاضر شد / من بی‌تقصیر هستیم

کارگردان، تهیه‌کننده و دستیار تهیه‌ سریال «۵ کیلومتر تا بهشت» دیروز برای ادامه تحقیقات در دادسرای جنایی تهران حاضر شدند.

 به گزارش سادس به نقل از “جام نیوز”، این در حالی بود که کارگردان سریال اعلام کرد: چنانچه این سریال باعث تحریک به خودکشی پسر خردسال هم شده باشد، باز هم آنها تمامی موارد را رعایت کرده و بخش‌های دیگر باید پاسخگو باشند نه گروه تولید و کارگردانی. سرانجام با گذشت چندین هفته از احضار کارگردان سریال «۵ کیلومتر تا بهشت»، علیرضا افخمی دیروز در دادسرای جنایی تهران حاضر شد و در مقابل بازپرس «مرادی» از شعبه دوم به دفاع از خود پرداخت.

او به‌خاطر مرگ پسر ۱۲ ساله‌ای به‌نام محمدمهدی به دادسرا احضار شده‌است. پسرکی که شهریور سال ۹۰ به تقلید از این سریال و برای مبدل شدن به روح، خود را حلق‌آویز کرده بود. با مرگ پسرک خردسال، پرونده‌ای در دادسرای جنایی تشکیل شد و با تحقیقات صورت گرفته «پورمحمدی»، صادرکننده مجوز پخش سریال مذکور، علیرضا افخمی- کارگردان- و داوود هاشمی، تهیه‌کننده به خاطر اخطار ندادن سازمان صدا و سیما مبنی بر ممنوعیت مشاهده این سریال برای اطفال و سایر موارد مربوط، احضار شدند.

اوایل شهریور امسال داوود هاشمی به دادسرای جنایی تهران رفت و پس از تحقیقات با قرار کفالت آزاد شد.

دیروز نیز تهیه‌کننده، دستیار تهیه و کارگردان فیلم به‌دادسرا آمدند.

علیرضا افخمی پس از پایان جلسه بازپرسی، گفت: از نظر من سریال، موضوعی که محرک خودکشی باشد را مطرح نکرده است و از اساس این اتهام غلط است. وقتی سریالی ساخته می‌شود، مبادی متعدد قانونی برای تصویب فیلمنامه، ساخت و پخش آن وجود دارد ما برای این سریال نیز از تمامی مبادی قانونی مجوز‌های لازم را گرفته‌ایم. فیلمنامه در شوراهای مختلف تصویب شد و البته تغییراتی نیز در آن اعمال شد که این تغییرات به‌خاطر تحریک به‌خودکشی نبود.ضمن اینکه معتقدم اگر بر فرض محال، این سریال تحریک‌کننده بوده و باعث خودکشی پسرنوجوان شده برداشتی کاملاً غلط است، با این حال در این مورد، سازنده، پاسخگو نیست. چرا که ما هفت خوان رستم را رد کرده‌ایم تا سریال ساخته شده است.

کارگردان فیلم ۵ کیلومتر تا بهشت در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه چرا هنگام پخش سریال هشدار‌های لازم مبنی بر منع تماشای سریال برای گروه سنی خاص لحاظ نشده نیز گفت: این مسأله در تلویزیون خیلی باب نیست و از طرفی چنین سریالی به‌این هشدارها نیاز نداشته است. ضمن اینکه از مرگ محمدمهدی بسیار متأسف هستیم اما تا آنجا که می‌دانیم پسر کوچولو بیش‌فعال بوده است. ضمن اینکه اگر بخواهیم به این نکات بسیار ریز هم توجه کنیم بندرت می‌توان سریال‌های مشابه پخش کرد.

حال آنکه اعلام هشدار قبل از پخش سریال برای عموم مردم و افرادی است که تعادل داشته باشند. از طرفی درجه‌بندی سنی و هشدار برای تماشای گروه خاص را باید خود تلویزیون اعلام کند.وی درباره پرداخت دیه محمدمهدی نیز گفت: براساس قواعد علمی، تلویزیون باید به‌عنوان شخصیت حقوقی این دیه را پرداخت کند.علیرضا افخمی ادامه داد: حدود دو هفته قبل احضاریه برایم فرستاده شد اما چون درگیر کارگردانی فیلمی بودم نتوانستم حضور پیدا کنم، اما چون امروز آخرین مهلت بود و در صورت حاضر نشدن در دادسرا بازداشت می‌شدم، به دادسرا آمدم.

 

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *