همه سوابق قضایی وسایل نقلیه درسامانه شماره گذاری قابل دسترسی است

معاون فنی مهندسی پلیس راهور از ثبت بیش از ۱۴۲ هزار حکم قضائی در سامانه شماره گذاری خودرو از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و گفت: طی این مدت ۱۷ هزار دستگاه خودرو که اصالت آن مخدوش شده بود به مراجع قضائی معرفی شده است.

به گزارش سادس به نقل ازپایگاه خبری پلیس، سرهنگ “روحی” در حاشیه بازدید از مرکز تعویض پلاک الغدیر یافت آباد در جمع خبرنگاران اظهار داشت : به استناد ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی متعاملین ( فروشنده و خریدار) برای بررسی اصالت خودرو، هویت فروشنده و خریدار و نیز تعویض پلاک به نام مالک جدید خودرو بایستی به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند.

وی افزود: طبق ماده یک آیین نامه اجرایی ماده ۲۹، بررسی اصالت خودرو فقط از سوی کارشناسان راهنمایی و رانندگی صورت می گیرد.

معاون فنی و مهندسی پلیس راهور ناجا، بررسی اسناد مالکیت و فرآیند نقل و انتقال خودرو را از فرآیندهای انجام شده در مرکز تعویض پلاک نام برد و گفت: این امر توسط کارشناس حقوقی که دارای مدرک لیسانس این رشته است، انجام می شود.

سرهنگ روحی به معرفی ۱۷ هزار دستگاه خودرو که اصالت آن مخدوش شده بود از ابتدای امسال تاکنون خبرداد و گفت: طی این مدت قالب بر ۱۴۲ هزار احکام قضائی مبنی بر توقیف وسیله نقلیه یا ممنوع المعامله بودن فرد معامله گر در سامانه شماره گذاری ثبت شده است.

سرهنگ روحی درباره اینکه آیا سند سبز صادره از سوی پلیس، رسمی است، گفت: به استناد ماده ۲۹ فروشنده و خریدار برای بررسی به سوالات سند سبز وسیله نقلیه باید به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنند، به استناد قانون ، سندی که از سوی پلیس صادر می شود سند رسمی و دارای وجاهت قانونی است.

وی افزود:سامانه شماره گذاری به سامانه هایی نظیر آگاهی، صدور گواهینامه ، اجرائیات و … متصل است؛ این سامانه بانک اطلاعاتی قدرتمند و برخطی بوده که حاوی احکام قضائی جمع آوری شده از وسائط نقلیه و مالکان خودرو هاست.

معاون فنی مهندسی پلیس راهور خاطر نشان کرد: هر گونه اطلاعاتی که در سامانه مذکور ثبت شود در هر گوشه از کشور قابل بهره برداری است؛ چنانکه فردی ممنوع المعامله باشد و یا خودروی آن با حکم قضائی توقیف شده باشد با توجه به آنلاین بودن سامانه مذکور از معامله آن جلوگیری می شود.

سرهنگ روحی درباره هزینه نقل و انتقال در مراکز تعویض پلاک گفت: به استناد قانون بودجه، هزینه نقل و انتقال خودروهای تا سقف ۵۰ میلیون تومان ، ۵۰ هزار تومان و برای خودروهای بیش از ۵۰ میلیون تومان ، ۱۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که باید به حساب خزانه دولت واریز شود.

این در حالی است که هزینه نقل و انتقال در دفاتر اسناد رسمی چندین برابر هزینه مذکور است.

معاون فنی مهندسی پلیس راهور در پاسخ به این سوال که به اعتقاد رئیس سردفترداران ، مالکان خودرو به هنگام انحصار وراثت با مشکل مواجه می شوند ، گفت: کلیه سوابق نقل و انتقال خودرو در سامانه قدرتمند پلیس ثبت و ضبط می شود.

این در حالی است که سوابق کلیه مالکان قبلی خودرو در سامانه مذکور به ثبت رسیده از این رو هیچ مشکلی در خصوص سند سبز مالکیت خودرو که از سوی پلیس صادر شده، وجود نخواهد داشت.

سرهنگ روحی درباره تشخیص وکالتنامه های جعلی گفت: علیرغم اینکه وکالت وجه قانونی دارد ، خریدار و فروشنده قبل از تنظیم سند باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند.

وی به سردفترداران توصیه کرد: از تنظیم سند وکالتی و قطعی بدون دسترسی به بانک اطلاعاتی پلیس جلوگیری کنند.

سرهنگ روحی خاطر نشان کرد: به استناد قانون، ثبت نقل و انتقال اموال غیرمنقول در دفاتر اسناد الزامی و ثبت اموال منقول در دفاتر مذکور، اختیاری است.

به گفته وی ، برای خودروهای نوشماره و یا وارداتی نوشماره هیچ دفترخانه ای سند صادر نمی کند و فقط سند سبز صادره از سوی پلیس در اختیار مالکان خودرو قرار می گیرد. #

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *