سالگرد شهدای منا در ۱۴ کشور دنیا برگزار شد/ فاجعه منا نشان‌دهنده قصور و بی‌‎کفایتی آل سعود است

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در فاجعه منا، قصور، بی‌‎کفایتی و بی‌تدبیری حکام آل سعود در مدیریت حجاج کشورهای اسلامی، برخورد با مجروحین و رفتار به دور از آموزه‌های دینی با پیکر بی‌جان شهدا به جهانیان نشان داده شد.

به گزارش سادس به نقل از تسنیم ، سعید اوحدی صبح امروز در جمع نمازگزاران اهل سنت در عیدگاه گنبدکاووس اظهار داشت: عید قربان را در شرایطی تبریک می‌گوییم که خانواده معظم شهدای منا پس از یک سال از شهادت مظلومانه عزیزانشان داغدار هستند و در سال گذشته در چنین روزی حجاج پس از رمی جمرات منتظر قربانی کردن و رسیدن به جایگاه والای حاجی شدن بودن که در همین ساعات فاجعه بزرگ منا رخ داد.

وی با اشاره به حادثه سال گذشته منا افزود: از 49 شهید استان گلستان 48 شهید اهل سنت و از مردم خوب گنبدکاووس و بندرترکمن بودند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به مقام والای شهدای منا تصریح کرد: شخصیت‌های بزرگ و سرمایه‌های بزرگی مانند مرحومه نازقلیچی که از افتخارات استان و تنها زن فرماندار اهل سنت نظام جمهوری اسلامی بودند و همچنین شهید بهمرام که از دانشمندان و نوابغ کشور ایران اسلامی محسوب می‌شدند را در این حادثه از دست دادیم.

اوحدی گفت: شاید این تقدیر الهی بود که شهدای پاک شما در عید قربان به شهادت و هر سال در روز عید فاجعه منا یادآوری شود و براساس فرمایشات مقام معظم رهبری به فراموشی سپرده نشود.

وی با اشاره به فاجعه منا افزود: این 3 فاجعه بود که فاجعه اول در مسیر خیابان 204 بود که پلیس بی‌کفایت و بی‌لیاقت دولت وهابی عربستان که از اسلام به دور بود به جای نظم دادن به حجاج کشورهای اسلامی انتهای خیابان 204 را مسدود کرد و سبب شد 100 هزار جمعیت از همه کشورها به این خیابان وارد شوند و این فاجعه عظیم رخ داد که بسیاری از خانواده‌های مظلوم در این فشار مظلومانه و به صورت ایستاده جان خود را از دست دادند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: بی‌کفایتی و بی‌لیاقتی حکام سعودی به حدی بود که مسئولان امنیتی این کشور به جای کمک کردن به حجاج مظلوم، عوامل کمکی و نیروهای امدادی ایران را دستگیر کرده و اجازه کمک‌رسانی و امدادرسانی را ندادند.

اوحدی افزود: فاجعه دوم قصور و بی‌کفایتی این دولت در برخورد با مجروحین بود که اگر در ساعات اولیه امدادرسانی انجام می‌شد 60 درصد از 7 هزار شهید زنده می‌ماندند.

وی اظهار داشت: سومین فاجعه رفتار خلاف انسانیت و به دور از آموزه‌های دینی در برخورد با پیکر بی‌جان شهدا بود که این شهدا از ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر در گرمای 54 درجه و روی آسفالت داغ بر روی یکدیگر انباشته شده بودند و از ساعت 5 به بعد منطقه را نظامی اعلام کرده و همه افراد را از آن مکان بیرون کردند تا حدی که روز بعد وقتی به سردخانه‌ها مراجعه کردیم حدود 25 تریلی حمل موادغذایی که فاقد سردخانه بودند و هر تریلی حدود 200 تا 250 شهید را روی هم انباشته کرده به صورتی که ما بر روی حدود 3 میلی متر خونابه برای پیدا کردن پیکر شهدا حرکت می‌کردیم.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: از این 7 هزار شهید 95 درصد آن‌ها شهدای اهل سنت بودند و از 477 شهید ایرانی سال گذشته 465 نفر آنها در فاجعه منا و 12 نفر در حادثه سقوط جرثقیل بودند که از این تعداد 84 شهید اهل سنت سراسر ایران بودند که بیشتر آن‌ها از منطقه ترکمن صحرا هستند.

اوحدی اظهار کرد: 2 عامل وجود داشت که تنها کشوری باشیم که در دنیا که پیکر بیشتر شهدای خود را تحویل بگیریم که یکی فرمایشات مقام معظم رهبری به صورت یک نهیب در روز چهارشنبه 8 مهرماه سال 94 بود و ما در آن ساعات در حال مذاکره رسمی با کشور عربستان درباره تحویل اجساد بودیم و آنها بهانه‌ای برای عدم تحویل اعلام می‌کردند که با فرمایشات رهبری در این گفتمان سر تسلیم فرود آورد.

وی افزود: در طول تاریخ هیچ رهبری سابقه نداشت که از ملت و مردم و حجاج خود با این ادبیات دفاع کند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: فرمایشات چند روز گذشته مقام معظم رهبری نیز عامل دیگر بود ه ایشان 3 مطالبه بزرگ را مطرح کردند که مطالبه نخست از همه دستگاه‌های دولتی مانند دستگاه دیپلماسی کشور، قوه‌قضائیه و بعثه و بنیاد شهید و دیگر ارگان‌های مربوطه خواستند که با آنچه در توان و ظرفیت دارند در خدمت خانواده شهدا باشند.

وی افزود: مطالبه دوم ایشان، صحبت با امت اسلامی بود و امت اسلامی را هوشیار کردند که با بلا و مصبیبتی بزرگ روبرو هستند و دولت آل سعود با پول دهان کشورهای دنیا را بسته است تا اسمی از این فاجعه برده نشود و همان‌گونه که فرمایشات سال گذشته قفل بسته سردخانه‌ها را باز کرد قطعا فرمایشات اخیر نیز قفل‌ها را از دهان این کشورها باز می‌کند و همان گونه که شاهد بودیم با توجه به فرمایاشت رهبری کشور افغانستان بزرگداشتی برای شهدای خود برگزار کرد و مردم پاکستان نیز نسبت به آمار دولت اعتراض کردند.

اوحدی اظهار داشت: سومین مطالبه ایشان از جهان و سازمان‌های حقوق بشر بود که متاسفانه با توجه به این فاجعه عظیم و بزرگ هیچ‌گونه عکس‌العملی نشان ندادند و صدایی از سازمان حقوق بشر بلند نشد.

وی افزود: مقام معظم رهبری 2 پیشنهاد هم ارائه کردند که چرا عربستان از تشکیل کمیته حقیقت‌یاب امتنا می‌کند و اگر دلیل و مستند واقعی دارد با حضور نمایندگان کشورهای اسلامی و حضور کشور ایران آن‌ها را ارائه دهد.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: دومین پیشنهاد نیز این بود که برای مدیریت حج شورایی از کشورهای اسلامی تشکیل شود تا خانه خدا برای همه مسلمانان باز باشد و تبعیضی برای هیچ فرد مسلمانی قائل نشوند.

اوحدی گفت: در نخستین سالگرد شهدای منا در 14 کشور دنیا برنامه جامع برای بزرگداشت شهدای منا با حضور خانواده‌ها و نخبگان برگزار شد و قرار شد کوچه‌ها و خیابان‌های منتهی به خانواده شهدای منا به نام این شهیدان نامگذاری شود و یک بلوار به نام شهدای منا در این شهرها نامگذاری شود که خوشبختانه در گنبدکاووس و بندرترکمن بلواری به این نام انجام شده است.

وی اظهار داشت: 2 اتفاق مهم در استان گلستان رخ میدهد که یکی اینکه تصمیم گرفته شد توسط بزرگترین و برترین بافنده فرش بانوی ترکمن، فرشی با طراحی از فاجعه منا با هزینه‌های سازمان حج و زیارت بافته شود و کتاب گلستان منا شامل زندگینامه شهدای منا نیز در استان در حال تدوین است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *