چطور می‌توان با رژیمی که سردمدار تکفیر، فتنه و آتش افروزی است حسن همجواری داشت

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به ضعف دستگاه دیپلماسی کشور در مواجهه با فاجعه منا گفت: با آل سعود که بزرگ‌ترین پرورش دهنده تفکر تکفیر است به هیچ وجه نمی‌توان کنار آمد.

به گزارش سادس به نقل از فارس ، آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی در نخستین جلسه درس خارج فقه خود در سال تحصیلی جدید که در مسجد محمدیه حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد با اشاره به سالروز فاجعه خونین منا اظهار کرد: این فاجعه در طول تاریخ اسلام بی‌نظیر بود که در آن بیش از ۷ هزار انسان مؤمن در حال احرام و در حرم امن الهی در زمان انجام فریضه الهی با لب تشنه به شهادت رسیدند.

استاد درس خارج حوزه علمیه ادامه داد: فاجعه منا دل همه مردم عالم را به درد آورد، رهبر معظم انقلاب در بیانیه اخیر خود و همچنین در پیام خود به حجاج بیت‌الله الحرام، آل سعود را رژیمی خبیث و ملعون و جنایتکار برشمردند؛ یکی از نشانه‌های جنایت این رژیم منحوس در حج امسال منع حضور حجاج ایرانی، سوری، یمنی و برخی دیگر از کشورهای اسلامی است.

وی با بیان اینکه عربستان سعودی ایران را به سیاسی کردن حج متهم می‌کند، تصریح کرد: آیا ایران حج را سیاسی می‌کند یا آل سعودی که خودش با سیاست آمریکا می‌چرخد؟ آیا ایران که در مراسم حج فریاد برائت از مشرکین را سر می‌دهد کار سیاسی کرده است؟ در حالی که برائت از مشرکین صریح قرآن است.

رییس سابق دستگاه قضایی کشور با ابراز تأسف از اینکه مسؤولان جمهوری اسلامی به فاجعه منا اهمیت چندانی ندادند، تأکید کرد: فاجعه منا هرچند به دلیل سوء مدیریت و بی‌کفایتی آل سعود در امور حج بود اما مسأله مهم‌تر جرم‌بودن این فاجعه است که نباید به راحتی از کنار آن گذشت. بنابراین مسؤولین کشور ما تنها نباید مسائلی از جمله دیه و جبران خسارت را مطرح کنند بلکه باید مجرم بودن این رژیم سفاک را به طور علنی تبلیغ کنند.

وی در اثبات قتل عمد بودن جنایت آل سعود در منا خاطرنشان کرد: قتل عمد سه حالت دارد؛ یا مباشری است به این صورت که شخصی مستقیماً شخص دیگری را از روی عمد و علم به قتل برساند؛ همانند کاری که این رژیم منحوس در سال ۶۶ با حجاج ایرانی کرد و آن‌ها را با اسلحه گرم به شهادت رساند؛ نوع دوم قتل به این صورت است که انسان مقدمه ایجاد قتل باشد، همانند اینکه چاهی حفر کرده تا دیگران در آن بیافتند و از بین بروند.

وی در تبیین نوع سوم قتل عمد ابراز کرد: این نوع از قتل در جایی است که شخصی کاری را باید می‌کرده ولی انجام نداده است، همانند مادری که عمداً به فرزند خود شیر ندهد تا او از بین برود؛ حال در فاجعه منا اگر بپذیریم از نوع قتل عمد مورد نخست نبوده است حتماً مورد دوم و سوم را شامل می‌شود چرا که این رژیم منحوس با سد کردن راه حجاج مورد دوم از بحث و با خودداری از کمک‌رسانی به حجاج مصدوم این حادثه بزرگ مورد سوم از بحث را به صورت واضح مرتکب شده است.

استاد درس خارج حوزه علمیه تصریح کرد: وقتی مسؤولان کشور ما به جای مطرح کردن مجرم بودن آل سعود قضایایی همچون دیه را مطرح می‌کنند همانند این است که حضرت زینب کبری از بنی امیه تقاضای دیه امام حسین(ع) را کرده باشند. اما ایشان نامسلمان بودن بنی امیه را فریاد زدند.

وی با بیان اینکه آل سعود در سمینارهای بزرگ از جمله کنفرانس اسلامی استانبول و اتحادیه عرب دروغ‌های زیادی علیه ایران مطرح می‌کنند، عنوان کرد: ما نیز باید اسناد و مدارک جرم بزرگ آل سعود را افشا کنیم و قتل و جنایت آن‌ها را به جهانیان نشان دهیم چرا که آنان کاری با حجاج بیت الله‌الحرام کردند که هیچ انسانی حتی با حیوانات اینگونه رفتار نمی‌کند؛ آن‌ها بر سر جنازه‌های نیمه‌جان ایستاده و می‌خندیدند و برخی را قبل از جان دادن دفن کرده یا در سردخانه‌ها گذاشتند تا تلف شوند.

وی با تأکید دوباره بر ضعف دستگاه دیپلماسی کشور خاطرنشان کرد: آل سعود در حال تدارک سمینار بزرگی در اروپا علیه نظام جمهوری اسلامی است، حال در این زمان مسؤولان کشور ما مسأله حسن هم‌جواری را مطرح می‌کنند؛ آیا می‌توان با این رژیمی که سردم‌دار تکفیر، فتنه و آتش افروزی در جهان اسلام است حسن هم‌جواری داشت.

وی در پایان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران چگونه با آل سعود کنار بیاید در حالی که این رژیم سفاک در حال احیای ارگان تروریستی مرده‌ای همچون سازمان مجاهدین خلق است تا از این گروه بر علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کند؛ در حالی که همین گروه مجاهدین خلق در زمان صدام رابطه خوبی با عربستان نداشت؛ عربستان تمام امکانات خود را به کار بسته تا فکر تکفیر را در جهان تقویت کند و از هیچ تلاشی در این راه فروگذار نکرده است بنابراین امکان کنار آمدن با این رژیم وجود ندارد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *