بلاتکلیفی ۵ ساله ۱۰ هزار متقاضی مسکن مهر “هسا” در پرند/دولت با پول مردم چه کرد؟

درحالی حدود ۵ سال از آغاز ساخت پروژه‌های مسکن مهر هسا در پرند می‌گذرد که این واحدها همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد، این در حالی است که تمام پول پرداختی متقاضیان توسط بانک برداشت شده ولی معلوم نیست صرف چه کاری شده است.

به گزارش سادس به نقل از تسنیم، در شهر جدید پرند شرکت هسا حدود ۱۰ هزار مسکن مهر را در دست ساخت دارد. روند ساخت این واحدها ماه‌ها و سال‌هاست که به دلیل درخواست پیمانکار برای افزایش قیمت بیش از دستورالعمل‌های وزارت راه و شهرسازی کُند و در پاره‌ای مواقع متوقف شده است. مسئله‌ای که تا اینجای کار مسئولان و دست‌اندرکاران عاجز از حل آن بوده‌اند.

هشتگرد نیز یکی از شهرهایی است که هسا در آنجا مشغول ساخت واحدهای مسکن مهر است. شهریورماه سال گذشته توکلی مدیرعامل وقت عمران هشتگرد با بیان این‌که هنوز با “هسا” مشکل داریم، گفته بود: با وجود توافقی که با هسا داشتیم، اما متاسفانه این شرکت کار را متوقف کرده است.

وی با یادآوری این‌که ۸۰۰۰ هزار واحد مسکن مهر هشتگرد گرفتار این موضوع هستند، گفت:‌ واحدهای هسا حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که متوقف شده است، در این زمینه به هسا اخطار داده‌ و آنها تکلیف کرده‌ایم نسبت به تکمیل واحدها اقدام کنند.

وی با تاکید بر این‌که به لحاظ قانونی می‌توانیم قرارداد با این شرکت را فسخ کنیم، افزود:‌ اما این کار را نمی‌کنیم چون به مردم خسارت وارد می‌شود، هسا نباید این‌گونه عمل کرده و فقط به فکر منافع خود باشد.

این در حالی است که در شهر پرند نیز حدود ۱۰ هزار متقاضی که اکثر آنها آورده خود را تکمیل کرده‌اند همچنان در انتظار تکمیل واحدهای خود هستند. تا دیماه سال گذشته از
۹۹۹۶ مسکن مهر هسا در پرند ۹۹۸۴ واحد در مرحله اتمام پی، ۹۷۷۶ واحد در مرحله اتمام اسکلت و ۹۷۷۶ واحد در مرحله اتمام سقف قرار داشته‌اند و پیشرفت فیزیکی کل این واحدها حدود ۶۰ درصد بوده است.

واحدهای مسکن مهر هسا در این شهر در قالب سه پروژه شامل پروژه‌های ۱۵۲۰ واحدی،  ۲۰۹۴ واحدی و ۶۳۷۰ واحدی در حال ساخت است.

مشکلات عدیده پروژه‌های مسکن مهر پرند باعث شد تا سال گذشته وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به نامه‌ معاون خود در شرکت عمران شهرهای جدید ایران در خصوص تعیین تکلیف پروژه‌های مسکن مهر هسا دستور طبقه‌بندی پروژه‌ها و خارج کردن واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی “هسا” از طرح مسکن مهر را داد؛ «جناب آقای نریمان، نیازی به تشکیل جلسه با وزیر دفاع نیست.اولا خودتان پروژه‌ها را طبقه‌بندی کنید. واحدهایی که فاقد متقاضی است از مجموعه مسکن مهر خارج سازید و به‌صورت مستقل درباره آنها اتخاذ تصمیم نمائید.در مورد شرکت هسا نیز می‌توانید تعیین تکلیف کنید و در مواردی که به توافق می‌رسید مستقیما با پیمانکاران دست دوم آنها کار کنید. در هر صورت بر اساس قرارداد و شرایط عمومی پیمان اتخاذ تصمیم کنید و هیچ توجهی به مالکیت نهایی این شرکت نداشته باشید.»

نریمان در نامه‌ای به شماره ۸۰۸۵/ص/۲۱۰۰ مورخ ۱۳۹۴/۷/۲۲ به وزیر راه و شهرسازی با ارائه گزارشی در رابطه با پروژه‌های مسکن مهر هسا خواستار برگزاری جلسه‌ای با وزیر دفاع، مدیرعامل بانک مسکن و مسئولان هسا شده بود. متن نامه مذکور عینا در ذیل می‌آید؛

«احتراما، همانگونه که استحصار دارند قرار گاه سازندگی خاتم‌الاوصیا (هسا) وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح متولی ساخت تعداد ۵۰ هزار واحد مسکن مهر در ۱۴ شهر جدید کشور می‌باشد. از این تعداد تاکنون ۱۳۳۹۷ واحد تکمیل و به بهره‌برداری رسیده، مابقی واحدها در مراحل مختلف ساخت قرار دارند و عملیات اجرایی نیز به کندی پیش می‌رود. عملیات اجرایی ۳۲۰۰ واحد کلا شروع نشده و حدود ۲۵۰۰ واحد نیر در مرحله پی متوقف مانده است و وضعیت سایر واحدها نیز از نظر پیشرفت فیزیکی نامناسب است.

از جمله دلایل عدم تکمیل واحدها و مشکلات موجود به شرح ذیل می‌باشد:

۱- بر اساس گزارش مدیران شرکت‌ها و اطلاعات اخذ شده از پیمانکاران دست دوم، قرارگاه سازندگی خاتم‌الاوصیاء(هسا)» پروژه‌ها را به سازندگان دیگر (در قالب قرارداد دست دوم) واگذار نموده است و جهت مدیریت پروژه‌ها درصدی را از صورت وضعیت و کارکرد سازندگان کم می‌نماید، این درصد در مواردی طبق اعلام مجریان پروژه‌های هسا تا ۱۲ درصد کارکرد‌ها نیز می‌رسد که با توجه به قیمت ناچیز پروژه‌های مسکن مهر مبلغ بالایی است و انگیزه و توان را از مجریان جهت تکمیل پروژه‌ها گرفته است.

۲-میانگین کلی پروژه‌ها حدود ۷۰ درصد می‌باشد، یعنی تعداد زیادی از پروژه‌ها زیر ۷۰ درصد پیشرفت دارند و این امر موجه شده تسهیلات متمم (۵۰ میلیون ریال) به این پروژه‌ها تعلق نگیرد.

۳- تعداد زیادی از این پروژه ها در شهرهایی مکان‌یابی و شروع شده‌اند که عملا فاقد متقاضی هستند. وجود این مشکلات و کندی روند اجرایی کار نیز موجب شده بانک‌ها از پرداخت تسهیلات تکمیلی به این‌گونه واحدها خودداری نمایند. شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در راستای مدیریت این پروژه‌ها تا کنون تلاش‌های زیادی به‌عمل آورده تا پروژه‌ها ساماندهی مناسب یابند و زمینه تکمیل آنها فراهم گردد، اما مشکلاتی که در شد به آنها اشاره گردید مانع تحقق اهداف شده است.

لذا خواهشمند است دستور فرمایند با دعوت از وزیر محترم دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مدیرعامل محترم بانک مسکن و مسئولین محترم شرکت هسا جلسه‌ای در دفتر جنابعالی تشکیل و نسبت به موارد ذیل اتخاذ تصمیم شود.

۱-وزیر محترم دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در قراردادهای مجریان با قرارگاه سازندگی خاتم‌الاوصیاء (هسا) ورود نماید و میزان حق مدیریتی که از مجریان کسر می‌گردد را متعادل و در صورت امکان قطع نماید تا انگیزه مجریان افزایش و زمینه پیشرفت و تکمیل پروژه‌ها فراهم گردد.

۲- بانک مسکن و سایر بانک‌ها عامل تسهیلات تکمیلی پروژه‌های مسکن مهر قرارگاه سازندگی خاتم‌الاوصیاء (هسا) را باتوجه به پیشرفت‌ فیزیکی پرداخت نمایند و نسبت به واگذاری آن دسته از پروژه‌هایی که فاقد متقاضی می‌باشند به شرکت هسا با پیمانکاران با هماهنگی بانک مسکن اقدام شود.

۳- از محل یارانه‌های مسکن مهر مبلغ ۲۰ میلیارد تومان جهت تکمیل، آماده‌سازی و محوطه‌سازی پروژه‌های مسکن مهر “هسا” در سال‌جاری در اختیار این شرکت قرار گیرد.»

به گزارش تسنیم، حدود یکسال از نامه‌نگاری‌های وزیر راه و معاون وی می‌گذرد،‌ اما پروژه‌های مسکن مهر هسا به‌خصوص در شهر پرند در بلاتکلیفی محض به سر می‌برند. متقاضیان این واحدها تا امروز طبق اعلام شرکت عمران پرند آورده خود را تکمیل کرده‌اند اما هنوز اتفاق امیدوارکننده‌ای درباره این پروژه‌ها روی نداده است.

یکی از متقاضیان مسکن مهر در این‌باره به تسنیم، گفت:‌ با آن‌که آورده خود را مطابق با اعلام شرکت عمران پرند واریز کرده‌ایم اما هیچ اتفاقی در روند ساخت و تکمیل واحدها به وجود نیامده است، موضوع جالب تر این‌که از حساب تمام مبالغ برداشت شده و با توجه به توقف پروژه‌های مسکن مهر هسا مشخص نیست این برداشت‌ها صرف چه چیزی شده است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *