برقراري ارتباط سامانه ها در پليس پيشگيري و نظام وظيفه

رئيس پليس پيشگيري ناجا از پيگيري و اقدامات انجام شده در برقراري ارتباط سامانه ها در پليس پيشگيري و نظام وظيفه خبر داد و گفت: برقراري ارتباط سامانه ها در پيشبرد و سرعت بخشيدن به فرايند شناسايي و معرفي مشمولين غايب نقش بسزايي دارد.

به کزارش سادس ب نقل ازپايگاه خبري پليس سردار “محمد شرفي” در خصوص اقدامات پليس پيشگيري ناجا در برخورد با مشمولان فراري، اظهار داشت: به موجب مادة 1 قانون خدمت وظيفة عمومي، به منظور دفاع از استقلال، تماميت ارضي، نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، جان و مال و نواميس مردم، كلية اتباع ذكور كشور به جز كساني كه از انجام خدمت وظيفة عمومي معاف هستند،در شمول قانون خدمت وظيفة عمومي بوده و بايد خدمت دوره ضرورت را انجام دهند.

وي افزود: از سوي ديگر در مواد 10 و 58 مكرّر، 63 مكرّر و مواد ديگر، محدوديت‌هاي اجتماعي و تنبيهاتي براي مشمولان غايب و فراري در كشور در نظر گرفته شده و اعمال محروميت هاي اجتماعي بيشتر براي آنان خوشبختانه موجب مراجعه بخشي از مشمولان غايب جهت تعيين تكليف به رده هاي وظيفه عمومي نسبت به روشن نمودن وضعيت خود شده است.

رئيس پليس پيشگيري ناجا ادامه داد: حسن اجراي قانون مذكور وظيفه نيروهاي مسلح و ديگر مبادي ذيربط مندرج در قانون است و هم انديشي، همكاري و تلاش همه جانبه، در اجراي مطلوب قانون مثمرثمر است.

نقش برجسته ناجا در برخورد با مشمولان فراري

وي با تاكيد بر اينكه نيروي انتظامي نقش برجسته اي در اين ميان دارد، اظهار داشت: شناسايي، تعقيب و دستگيري مشمولان فراري، بررسي و شناسايي آنان به هنگام ارائه خدمات از قبيل صدور و تعويض گواهينامه، شماره گذاري و … به افراد ذكور توسط معاونت ها و پليس هاي تخصصي ناجا اقدام و مشخصات آنان جهت برخورد قانوني به سازمان وظيفه عمومي ارسال و اين موضوع با رعايت ظرافت هاي لازم اطلاع رساني مي شود.

اين مقام عالي انتظامي با اشاره به اثرات مخرب عدم برخورد با مشمولان غايب گفت: پليس پيشگيري ناجا در اين راستا، با برگزاري جلسات هم انديشي با مبادي مرتبط درون و برون سازماني، شركت فعال كارشناسان در جلسات تشكيل شده ستاد كل نيروهاي مسلح و ابلاغ مصوبات به استان‌ها و پيگيري آنها اقدام كرده است.

برقراري ارتباط سامانه هاي سازمان وظيفه عمومي و پليس پيشگيري ناجا

سردار شرفي به پيگيري در برقراري ارتباط سيستمي بين سازمان وظيفه عمومي و پليس پيشگيري ناجا اشاره كرد و افزود: ايجاد تعامل با سازمان وظيفه عمومي به جهت شناسايي و برخورد با سربازان فراري، ارسال اخطار به مشمولان غايب از طريق سامانه ها و ارسال اخطار با عنايت به بعد مسافت با مسائل امنيتي و به منظور پيشگيري از خطرات احتمالي از طريق پست بسيار حائز اهميت است.

وي از صدور بخشنامه و دستورالعمل‌هاي متعدد به استان هاي سراسر كشور در راستاي افزايش دستگيري مشمولان غايب خبر داد و گفت: همچنين به تمامي مؤسسات دولتي و غير دولتي از قبيل كارخانه‌ها، شركت‌ها، آموزشگاه‌ها، كارگاه‌ها، بنگاه‌ها، مغازه‌ها و تعميرگاه‌ها ابلاغيه اي برابر ماده 63 قانون خدمت وظيفه عمومي مبني بر عدم به كارگيري مشمولين غايب و عواقب آن ارسال شد.

تشكيل كميته اي شامل نهادهاي مرتبط جهت تسهيل در اجراي قوانين

رئيس پليس پيشگيري ناجا به پيشنهاد اين پليس جهت تشكيل كميته‌اي به منظور تعامل نهادها و سازمان هاي مرتبط با موضوع مشمولان و اجراي دقيق قوانين خدمت وظيفه عمومي اشاره و بيان كرد:‌ ساختار اين كميته، رياست وزير كشور در مركز و عضويت دادستاني كل، سپاه پاسداران، ثبت احوال، وزارت خانه هاي فناوري و اطلاعات و ارتباطات، تعاون ، كار و رفاه اجتماعي ، صنعت، معدن و تجارت ، كشور و ساختار متناظري در استان‌ها به رياست معاون امنيتي انتظامي استانداري در نظر گرفته شده، مطمئناً در جلوگيري از فرار از قانون متخلفان و تسهيل در اجراي قوانين سازنده است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *